Neugodan zadah iz usta i još 5 groznih stvari koje letenje čini našem tijelu

Bez obzira je li riječ o kratkom ili dugom putovanju, let uvijek utječe na organizam

FOTO: Flickr

Vinuti se pod oblake da bi stigli do omiljene destinacije čini se zabavno, ali vašem tijelu nije lako. Bez obzira na to provodite li u avionu samo jedan sat ili prelazite više vremenskih zona, letenje utječe na našu svijest, tijelo i biološki ritam.

Pritisak, vlaga, niske količine kisika i skučena sjedala u avionu, stvaraju idealne uvjete da nam oteknu zglobovi, pojavi se vrtoglavica, suha koža, da se poremeti osjet okusa pa čak i da imamo zadah.

Ali prije nego li otkažete let da biste sjeli na vlak i uputili se prema vašem cilju, nije sve tako loše. Ima nekoliko stvari koje možete učiniti da ublažite ove efekte i pomognete tijelu da se nosi sa putovanjima avionom. Evo nekoliko savjeta kako pobijediti ove neugodne stvari s obzirom na to na što se putnici najčešće žale.

1. Zadah

4828572586_c157fe9b7a_z
Loš zadah daleko se osjeti Flickr

Mnoge tjelesne funkcije usporavaju se dok smo u zraku jer promjena tlaka zraka remeti naš metabolizam. Žlijezde slinovnice stvaraju manje sline što znači da više bakterija raste u ustima i javlja se zadah.

Mnogi putnici žvaču junk food, slatka pića i čokoladu pa problem postaje još veći jer bakterije obožavaju šećer. Ostaci hrane u ustima proizvode sumpor, komponentu koja uzrokuje loš dah.

Rješenje: Jedite zdravije, pijte vodu i operite zube nakon jela. Pepermint bombon prikrit će problem na kratko, ali neće ga riješiti.

2. Otečene noge

Razgibajte se tijekom leta
Razgibajte se tijekom leta Flickr

Tromboza dubokih vena događa se kada zbog slabe cirkulacije nastane ugrušak u nekoj od dubokih vena u tijelu. To je dobro poznati rizik letenja. Svake godine jedna od tisuću osoba u Velikoj Britaniji dobije trombozu uzrokovanu letenjem.

Mirno sjedenje u skučenim uvjetima dugo vremena, dehidracija i nizak pritisak u kabini mogu dovesti do tromboze, prema Američkoj zdravstvenoj organizaciji.

Što ste stariji, ovaj se problem pojačava. Pazite na oticanje nogu,jesu li vam noge teške i ostavljaju li vam kratke čarape trag oko gležnjeva gdje prije nisu.

Rješenje: Potaknite cirkulaciju tako da se dignete jednom u sat vremena i prošetajte okolo koliko možete. Ako niste uspjeli dobiti mjesto uz prolaz nego ste zarobljeni uz prozor, a putnik do vas duboko spava, ispružite stopala gore dolje i rotirajte ih kružno svakih pola sata da vam krv bolje kola. Kupite i kompresne čarape koje će održati bolju cirkulaciju.

3. Oštećen osjet okusa

Nažalost, gubimo čak 30 posto osjeta okusa
Nažalost, gubimo čak 30 posto osjeta okusa Flickr

Lufthansina studija iz 2010. godine utvrdila je da sposobnost putnika da osjete slano ili slatko može pasti za čak 30 posto tijekom leta. Na letu gdje je hrana nije bog zna kakva, to može biti prednost.

Na visini između 30000 i 35000 stopa vlaga je dobrano ispod 15 posto što je minimum da bi se nosni kanali i sluznica u ustima održali vlažnima. Obje stvari povezane su sa osjetom okusa pa kada se isuše puno slabije razlikujete različite okuse.

Rješenje: Pijte puno vode u pravilnim razmacima da održite vlažnost u ustima. Stručnjaci savjetuju da popijete jednu do dvije šalice vode svaki sat što će vas hidratizirati koliko treba. Možete li birati, uzmite začinjenu, kiselu ili gorku hranu jer imaju jači okus.

4. Vrtoglavica

Ono kad vam kroz glavu prođe da bi mogli staviti masku za kisik
Ono kad vam kroz glavu prođe da bi mogli staviti masku za kisik Flickr

Tlak u kabini je takav da ćete se osjećati kao da sjedite na vrhu planine. Kisik u kabini postaje razrjeđen pa i količina kisika u vašoj krvi pada na 93 posto. Rezultat toga je da će manje kisika doći do važnih stanica u tijelu pa možete postati umorni, dobiti glavobolju i može vam se vrtjeti.

Rješenje: Nažalost, nema puno toga što možete učiniti osim da brinete o sebi. Ne pijte alkohol jer interferira sa stanicama metabolizma i čini ih manje učinkovitima da apsorbiraju kisik. Nastojte biti u formi, izgubite na kilaži, nemojte pušiti pa će i tegobe biti manje.

5. Suha koža

Ponesite kremu za ruke
Ponesite kremu za ruke Flickr

Kabina pod pritiskom je mjesto bez vlage, vrlo suho i loše za kožu ako ste dugo letjeli. Preporuča se vlažnost između 30 i 64 posto da bi se osjećali udobno u vlastitoj koži.

U avionu vlaga može pasti na 2 posto i prirodna vlaga vaše kože će se brzo isušiti tijekom leta. Vaše lice, ruke i drugi ekstremiteti će početi osjećati suhoću i izgledat će dehidrirano.

Ako ste još i pod stresom dok putujete koža će vam još više patiti. Stres proizvodi hormon kortizol koji djeluje na sposobnost kože da funkcionira kao obrana od vanjskih utjecaja pa koža može pocrvenjeti i puknuti.

Rješenje: Pijte dosta vode da ostanete hidratiziani iznutra. Uzmite hidratantnu kremu ili losion u vašu ručnu prtljagu, pazite da je u pakiranju do 100 ml.

6. Zatvor ili konstipacija

Konstipacija zna pokvariti prve dane odmora
Konstipacija zna pokvariti prve dane odmora Flickr

Uz sve nabrojane neugodnosti, evo još jedne. Dugo sjedenje i dramatična promjena tlaka usporava metabolizam. Rezultat su plinovi, nadutost, zatvor i bolovi u trbuhu. Ovo se obično događa onima koji prelijetaju vremenske zone.

Rješenje: Ne jedite velike obroke prije ukrcaja ili dok ste u zraku. Dignite se sa svoga sjedala i prošetajte svaki sat ili kako možete, uzmite zdrav obrok, sa vlaknima, orašastim plodovima ili sjemenkama da potaknete probavu.

Ne odlažite odlazak u toalet ni ako vam je to u zračnoj luci nezgodno. Morate li ići, idite, ne odlažite. Možete uzeti koji lagani laksativ koji se može kupiti bez recepta, ali nemojte se na njih previše oslanjati jer oni onemogućavaju tijelu apsorpciju bitnih hranjivih tvari ako ih uzimate previše i prečesto.