Top ljeto

Dan dupina, Osorske večeri i Festival balkona pravi su povod za posjetiti cresko-lošinjski arhipelag

Ove sezone uživajte u posebnim manifestacijama popularnih jadranskih otoka

FOTO: Unsplash

Ljetna putovanja u punom su jeku, a za one koji još nisu donijeli konačnu odluku gdje se zaputiti tijekom ovogodišnje sezone omiljenih nam odmora imamo super last minute rješenje. Budući da nas jadranska obala svake godine sve više inspirira, ovog smo puta fokus stavili na cresko-lošinjski arhipelag, odnosno otok Lošinj i njegova okolna mjesta. U svijetu turizma poznat je i kao Otok vitalnosti, ponajviše zbog kombinacije čistog i bistrog mora, blage klime i bogate flore i faune. Raznoliko ljekovito bilje koje ondje raste te aerosoli mora razlog su zašto se ovo područje ponekad zove i aromaterapijom na otvorenom. Danas, nakon više od 130 godina turističke tradicije, otok svake godine broji na desetke tisuća turista koje očarava brojnim atrakcijama, znamenitostima i manifestacijama, a u nastavku smo izdvojili samo neke od njih koje su odličan povod za posjet.

Osorske glazbene večeri

Instagram @osorfestival

Ovogodišnje 48. po redu tradicionalne Osorske glazbene večeri održat će se od 18. srpnja pa sve do 22. kolovoza. Osnovane sredinom 1970-ih godina, i dalje ispunjavaju osnovni cilj – njegovanje tradicije i poticanje hrvatskog glazbenog stvaralaštva. Ono što ih čini izuzetno posebnim događanjem jest lokacija na kojoj se odvijaju – renesanska Osorska katedrala koja se ističe kao središnja pozornica festivala. Dosad je ugostila gotovo osam stotina koncerata, a na programu se ove sezone nalaze nastupi poznatih domaćih i svjetskih glazbenih imena. Tako će posjetitelji imati priliku uživati u melodijama izvođača kao što su Accademia Strumentale Italiana, Kvartet Arditti, Papandopulo kvartet, Zagrebački solisti, Acoustic Project Strings, Euskal Barrok Ensemble i brojni drugi. Godine 2011. Osorske glazbene večeri dobile su status nacionalnog festivala te se ubrajaju u vodeće kulturne događaje u Hrvatskoj kao izniman promotor domaće baštine otoka Cresa i Lošinja.

Povijesno i arehološko značajan gradić Osor smješten je na otoku Cresu u Kvarnerskom zaljevu koji premošćuje otoke Lošinj i Cres. Nekada je bio ključna međunarodna luka, a danas služi kao svojevrsni muzej na otvorenom koji oduševljava posjetitelje iz cijeloga svijeta. Krase ga brojna umjetnička djela – od suvremenih skulptura do Ivana Meštrovića, najistaknutijeg hrvatskog kipara, preko ostataka antičkih zidina, utvrda i vila, pa sve do samostana smještenih u zelenilu parkova i perivoja, stoga je njegova baština prekrasan prizor za dodatne obilaske tijekom posjeta.

Dan dupina

U Velom Lošinju, prvog dana srpnja, održava se pak 31. Dan dupina. Ova jedinstvena manifestacija u organizaciji instituta za istraživanje i zaštitu mora ‘Plavi svijet’ održava se od 1993. godine, s ciljem edukacije o aktivnostima vezanim uz Jadranski projekt dupin – dugoročno istraživanje dobrih dupina u lošinjskom i viškom akvatoriju. Interes za ovom manifestacijom iz godine u godinu je sve veći. Upravo zato, broj sudionika je ograničen te je ipak potrebna prethodna prijava. Na ovogodišnjem programu naći se se likovne radionice te program za djecu s Ribafishom, a cijeli dan bit će dostupna prezentacija novog postava Lošinjskog edukacijskog centra o moru.

More cresko-lošinjskog arhipelaga desetljećima je poznato po trajnoj populaciji dobrih dupina od oko 200 jedinki koje ondje obitavaju. Budući da dupinima svakodnevno prijete opasnosti od uznemiravanja, buke te okolišnog zagađenja koje uzrokuje i sve manje hrane za preživljavanje, institut Plavi svijet provodi i program ‘Usvoji dupina’. Potpora zainteresiranih omogućuje daljnje provođenje aktivnosti istraživanja i zaštite dobrih dupina, ali i svih ostalih vrsta dupina i kitova u Jadranu. Osim ovoga, Veli Lošinj poznat je kao šarmantni gradić uskih kamenih ulica i lijepih plaža, a izrazito je poznata njegova Kula koja datira iz 15. stoljeća kada joj je zadaća bila zaštititi grad od čestih gusarskih napada. Danas je eksponat vrijedan posjeta, ali i mjesto stalnih muzejskih postava koje predstavljaju povijest Lošinja.

Festival lošinjskih balkona

Lošinj Hotels & Villas

Glazbena manifestacija kojom se ponosi Mali Lošinj svakako je Festival lošinjskih balkona, a ove bi se godine trebao održati 13. po redu. Do sada se odvijao najčešće tijekom kolovoza. Lošinjski balkoni, čiji korijeni sežu u doba Austro-Ugarske, u prošlosti su bili centar događanja, a ovom manifestacijom posjetitelji i mještani vraćaju se u davna vremena i otkrivaju njihovo značenje u mediteranskom načinu života koje se veže uz bogatstvo, prestiž i povijesnu eleganciju. Služili su kao društvena središta u kojima je uživalo lošinjsko plemstvo, a s njih su se često čuli melodični zvukovi raznolike klasične glazbe. Baš zbog toga, tijekom festivala prolaznici mogu guštati u glazbenim nastupima koji se odvijaju upravo na balkonima, a koje izvode pretežito lošinjski glazbenici uz raznolike goste.

Neki od najpoznatijih i naljepših balkona danas se nalaze i u uvali Čikat, na smještajnim objektima kao što su Boutique Hotel Alhambra & Vila Augusta, Vila Hortensia i Vila Marisol. Ovi objekti idealni su za opuštanje i maksimalno uživanje, a krase ih elegancija modernog doba te povijesno arhitektonsko nasljeđe, budući da neki od njih datiraju iz 20. stoljeća. Osim luksuznog smještaja i očaravajućeg pogleda s balkona, posjetitelji ondje mogu uživati u vrhunskim gastronomskim delicijama te bogatoj wellness i spa ponudi. Uz to, ondje se smjestio i luksuzni Hotel Bellevue s pet zvjezdica, iznutra uređen velikim atrijem koji raskošnom interijeru daje posebnu prozračnost i ugodnost. Posebnost hotela je i fuzijski restoran Matsunoki, nagrađen Michelinovim tanjurom, kao i nagrađivana wellness ponuda Bellevue Spa Clinic i Spa Garden.

Veloselske ljetne užance i pučke fešte

Posebna čar tradicije otoka očituje se i u narodnim manifestacijama i pučkim feštama u kojima ponajprije uživaju lokalci, ali koje ujedno oduševljavaju i strane turiste. Jedna od njih su i Veloselske ljetne užance koje se tradicionalno održavaju u luci Velog Lošinja još od 20-ih godina prošlog stoljeća. Ove će se godine održati od 26. do 29. srpnja, a program je obogaćen nogometnim turnirom i igrama za goste i stanovnike poput skakanja u vreći, povlačenja konopa, potapanja sandolina, veloselske alke, SUP utrke i sličnih.

Ostale pučke fešte ponajviše se vezuju uz vjerska događanja, a najpoznatije su Pučka fešta Sv. Grgur koja se održava 7. srpnja u Velom Lošinju, Sv. Marija Magdalena u Nerezinama 22. srpnja te dan Sv. Jakova 25. srpnja koji se tradicionalno slavi u istoimenom ribarskom selu na sjevernom dijelu otoka Lošinja. Na Cresu je pak poznata Rokova pučka fešta koja se održava 16. kolovoza u malom mjestu Belej – na samom rubu lošinjskog gradskog područja. Stanovništvo tamošnjeg područja oduvijek se bavilo uzgojem ovaca, a mjesto je ispunjeno kamenim kućama izgrađenim na tradicionalni način. To je mjesto idealno za one koji vole uživati u netaknutoj prirodi i miru.


Sadržaj nastao u suradnji s tvrtkom Jadranka Turizam.