S1 razgovor

Dermatologinja o jednom od najčešćih nekirurških zahvata: 'Može se raditi u pauzi za ručak'

Dermalni fileri sve su popularniji modalitet pomlađivanja na globalnom tržištu

FOTO: Shutterstock

“Fileri postoje na tržištu posljednjih tridesetak godina, a iznimnu popularnost postigli su u posljednjih petnaestak godina napredovanjem formulacija, tehnika aplikacije i općenito mijenjanjem filozofije rejuvenacije s nekirurškim faceliftingom kao jednim od ciljeva. Odabire ih se jer nisu kirurški tretman i minimalno su invazivni”, govori izv. prof. dr. sc. Zrinjka Paštar, dr. med., specijalistica dermatologije i venerologije, na početku našeg razgovora o sve zastupljenijem trendu dermalnih filera.

Dodaje da su trenutno najrasprostranjeniji hijaluronski fileri koje se može smatrati prirodnima jer se hijaluronska kiselina nalazi u prirodnom sastavu kože, kao i enzim hijaluronidaza, koji prirodno razgrađuje hijaluronsku kiselinu. Budući da su dermalni fileri sve popularniji modalitet pomlađivanja na globalnom tržištu, ocijenjeni kao jedan od najčešćih nekirurških estetskih zahvata, s našom smo sugovornicom u nastavku odgovorili na najčešća pitanja o njima, ali i prokomentirali određene mitove i potencijalne probleme s kojima se možemo susresti.

Neinvazivan tretman bez oporavka

“Aplikacija filera spada u minimalno invazivne metode jer se aplicira iglom ili kanilom, potrebno je dobro znati anatomiju, karakteristike preparata ili filera te tehnike aplikacija. Prije zahvata se savjetuje nekorištenje nesteroidnih analgetika, ginko preparata i nekih dugih lijekova te je stoga važno uzeti anamnezu svakog pacijenta, uz aplikaciju krema s arnikom, radi manje vjerojatnosti krvarenja i modrica”, opisuje Paštar.

Nastavlja da se kod tretmana profilaksa antivirusnim lijekom daje pacijentima koji imaju recidivirajuće herpes simplex infekcije na usnicama ako se filer aplicira u usnice. Na regiju aplikacije, aplicira se i anestetska krema – oporavka nema, ističe dermatologinja te kaže da su to tretmani koji se mogu raditi u pauzi za ručak. “Naravno, s obzirom na to da se rade iglom i kanilom, na mjestu ulaza uvijek mogu nastati modrice. Kontraindikacije su autoimune bolesti, trudnoća i dojenje”, dodaje.

Budući da na tržištu postoji nekoliko vrsta dermalnih filera, nije isto koji će se koristiti u kojim slučajevima. “Hijaluronska kiselina ima razne veličine molekula i molekulske mase te pojednostavljeno rečeno, imajući na umu gustoću, postoje tvrđi i mekši fileri. Za bradu ili jagodične kosti koriste se čvršći fileri jer oni trebaju oponašati kost. Tvrđi fileri apliciraju se dublje, imaju funkciju potpore i ‘glume’ kost. Mekši se apliciraju pliće i koriste se za osjetljivije regije poput usana i vrata, na kojima ne smiju biti kruti nego se trebaju prirodno integrirati u kožu”, objašnjava Paštar.

Dermalni fileri mogu se koristiti i preventivno

Izv. prof. dr. sc. Zrinjka Paštar, dr. med., specijalistica dermatologije i venerologije Humed pharma

Dodaje da je učinak hijaluronskih filera vidljiv od osam do četrnaest mjeseci. “U praksi će to ovisiti i o tome koliko je hijaluronidaza u organizmu prirodno jaka. Fileri koji potiču sintezu kolagena i elastina djeluju od jedne do četiri godine. Naravno, fileri se mogu ponavljati, protokoli se individualiziraju. U nekoj fazi se mogu češće stavljati, a potom rjeđe. Ponavljanje filera ovisi i o drugim tretmanima jer djeluju sinergistički. Mezoterapija, skinboosteri, kemijski pilinzi, botulinum toksin, laseri i radiofrekvencije doprinose terapijskom rezultatu te i o tome ovisi reaplikacija filera”, govori dermatologinja.

Kao jedan od mitova pojavljuje se i to da mnogi smatraju da su dermalni fileri optimalno rješenje samo u slučajevima kada nam je koža već obilježena borama i drugim znakovima starenja. Međutim, dermalni fileri mogu se koristiti preventivno te usporiti prirodno starenje. “Što se ranije krene s aplikacijom, to bolje. Naravno, to nije točno određeno godinama, individualno je, ovisno o stanju kože. Kasne dvadesete su vrijeme kad prirodno započinje razgradnja masnih stanica i kosti i ako se filer hijaluronske kiseline ili filer drugog sastava, ovisno o koži, po malo aplicira, starenje se može odgoditi. U tom slučaju, prema literaturi i prema iskustvu, u kasnijoj dobi će se koristiti manje filera i rjeđe”, opisuje.

Trajnost filera je relativna

Također, ponekad se o dermalnim filerima razmišlja kao o permanentnoj i nepovratnoj odluci, no, kaže Paštar, ni to nije točno. “Nisu permanentni i nepovratni i to je jedan od ključnih razloga zbog kojih je hijaluronska kiselina postigla toliki uspjeh na tržištu. Trajnost filera je relativna jer se ne zna koliko je jak enzim hijaluronidaza kod pojedinca. Hijaluronski fileri potiču i sintezu vlastite hijaluronske kiseline. Stoga, ako osoba ne nastavi stavljati filere hijaluronske kiseline, neće se dogoditi ništa negativno, i dalje će stariti prirodnim tijekom, koji je kod svake osobe drugačiji”, dodaje sugovornica.

Konturiranje, pomlađivanje i uljepšavanje lica samo su neki od razloga zašto su dermalni fileri pravi trend, a dermatologinja nam je objasnila kako točno djeluju na organizam. Za početak kaže da se godinama gube koštano i masno tkivo uz slabljenje strukture kože te je kao posljedica smanjen volumen lica. Upravo taj problem rješava se filerima jer se njima lice podiže. “Fileri se apliciraju i u različite slojeve te im nije cilj samo popeglati bore. Cilj je vratiti konveksnost, točnije oblinu lica koja daje dojam mladosti, fullface ili panfacijalnim pristupom, kombinacijom hijaluronskih i drugih filera, kako bi se nadoknadili hijaluronska kiselina te kolagen i elastin”, opisuje Paštar.

Pojavljuje se problem krivotvorina

Humed pharma

Unatoč svim prednostima dermalnih filera, jedan od učestalih problema u svijetu, ali i u Hrvatskoj je korištenje neprovjerenih, lažnih proizvoda, točnije krivotvorina. Takvi proizvodi su, kaže dermatologinja, mješavine nepoznatog sastava koje i ne moraju imati hijaluronsku kiselinu ili pak sadrže onu koja nije prošla nikakvu tehnološku obradu. Pritom se ne može znati jesu li ti proizvodi mikrobiološki čisti, jesu li stabilni, a trajnost im sigurno nije kakva se deklarira. Kod krivotvorina se zato ne zna što se aplicira u i pod kožu te može doći do komplikacija koje ne žele ni pacijenti ni liječnici.

“To su komplikacije koje se ne mogu predvidjeti jer se ni ne zna sastav krivotvorine. Time se direktno narušava zdravlje pacijenta, neetično je i nije po Hipokratovoj zakletvi. Krivotvorine stvaraju i veliki nered na tržištu medicinske estetike. Pojavljuje se nelojalna konkurencija s nerealno niskim cijenama usluga. Svakom korisniku treba biti sumnjiv iznimno jeftin tretman. Materijali imaju svoju cijenu i ne može tretman filerima koštati 150 eura, to je prvi znak za uzbunu. Osim toga, proizvođač i distributer ne mogu jamčiti sigurnost proizvoda kod kojih se ne zna kojim su kanalima došli, kako su skladišteni i gdje su proizvedeni”, upozorava Paštar.

Kao generalne savjete kako prepoznati kvalitetne i prave proizvode, stručnjakinja kaže da je primarno važno znati ide li se na tretman kod stručnih osoba, liječnika ili kod drugog zdravstvenog osoblja ili kozmetičara, i je li se radi o registriranim ordinacijama i poliklinikama ili pak drugim ustanovama. Kada govorimo o razumijevanju kože, strukturi i funkcijama kože, specijalisti dermatovenerologije su najkvalificiraniji, jer znaju i bolesna i zdrava stanja kože te ‘razumiju’ kožu.

Dobar primjer autentičnog proizvoda

Humed pharma

“U Hrvatskoj su zahvati dermalnim filerima dopušteni isključivo, jedino i samo u zdravstvenim ustanovama, i to od strane liječnika. Potrebno je kritičko razmišljanje u moru informacija. Pacijent treba biti informiran i suglasan s tipom proizvoda koji se aplicira – kutija proizvoda se treba otvoriti ispred pacijenta. U kutiji svakog filera, injektibilnog proizvoda pa i kemijskog pilinga nalazi se naljepnica, koju mora dobiti svaki pacijent. Na naljepnici je naziv, LOT broj i rok proizvoda”, opisuje.

Neki proizvođači i distributeri, poput primjerice Humed pharme, koja je na našem tržištu ekskluzivni distributer iznimno popularnog injektibilnog tretmana Profhilo, svoje kutije odnedavno označava posebnim naljepnicama s QR kodom kojima se dokazuje autentičnost Profhilo proizvoda. “Profhilo u sastavu ima dvije hijaluronske kiseline različitih molekulskih masa koje su spojene termičkom obradom patentirane tehnologije IBSA-e i do sada nema proizvoda na svjetskom tržištu koji bi mu bio pandan. Kao takav, Profhilo je jedinstven, upravo kao i njegov učinak na kožu”, ističe Paštar.

Dodaje da Profhilo bioremodelira sva tri sloja kože, epidermis, dermis i subkutis, potičući fibroblaste na proizvodnju četiri vrste kolagena, elastina te matične stanice. Ako kožu vizualiziramo kao razbacane kockice, Profhilo uredno posloži sve te kockice, epidermis, dermis i potkožno masno tkivo te tako zategne kožu, vraća elastičnost, hidriranost, tonus kože i posljedično smanjuje bore. Time Profhilo indirektno restaurira i volumen premda sam po sebi ne daje volumen.

Vodeće rješenje za prirodan izgled

Humed pharma

“Upravo zato Profhilo proizvodi ne spadaju ni u hijaluronske filere, ni u skinboostere, već u bioremodulare, s naglaskom na prirodni rezultat. Fluidan je i to je dodatna razlika od hijaluronskih filera te se širi po površini i u dubinu zahvaćajući sve slojeve kože. Aplicira se u lice u pet točaka te različitim tehnikama u vrat, dekolte, nadlaktice, trbuh, te oko koljena i perigenitalno. Aplicira se tri puta, u razmaku od mjesec dana. Prvi učinci tretmana vidljivi su dva tjedna nakon prve aplikacije. Za one koji vole prirodan izgled, Profhilo je najbolji izbor. Naravno, aplikacija Profhila ne isključuje aplikaciju hijaluronskih i drugih filera i skinboostera jer se učinak na koži dobije korištenjem različitih preparata i individualiziranim protokolima”, dodaje Paštar.

Također, brend Profhilo ima i svoju ekstenziju, Profhilo Body, koja je namijenjena aplikaciji na tijelu. “Dok je Profhilo namijenjen tretiranju regija lica i vrata, Profhilo Body je injektibilni tretman izravno usmjeren na liječenje bora i opuštene kože ostatka tijela. Aplicira se na dekolte, unutarnje strane nadlaktica, kožu trbuha i koljena radi zatezanja i hidracije kože. Istog je sastava i većeg pakiranja s obzirom na površinu koju je potrebno zahvatiti”, kaže dermatologinja.


Sadržaj nastao u suradnji s tvrtkom Humed pharma.