Hit sastojak

Čemu sve služi hijaluronska kiselina i za koga su hijaluronski fileri? Istražili smo što kažu dermatolozi

Jedan od najtraženijih sastojaka u proizvodima za njegu kože

FOTO: Unsplash

Hijaluronska kiselina je sastojak za njegu kože koji se obično nalazi u vašim omiljenim serumima, maskama i hidratantnim kremama. Važan je dodatak svakodnevnom režimu njege kože jer se hijaluronska kiselina (poznata i kao HA), prirodno nalazi u koži, a veže se na molekule vode kako bi vašu kožu napunila hidratacijom i tako pomogla u postizanju prirodnog i blistavog tena.

Jasno je da se u beauty svijetu brzo pročulo za dobrobiti hijaluronske kiseline pa je to jedan od najtraženijih sastojaka u proizvodima za njegu kože. Ali hijaluronska kiselina čini puno više od povećanja razine vlažnosti kože. Istražili smo sve dobrobiti tog sastojka. U nastavku donosimo sve što trebate znati prije nego što ga dodate u svoju dnevnu rutinu.

Što je hijaluronska kiselina?

Hijaluronska kiselina je tvar koju naše tijelo proizvodi za hidrataciju kože. Također se stvara u laboratorijima za proizvode za njegu kože koji nude mnoštvo prednosti, poput jačanja barijere kože i vidljivog smanjenja finih linija i bora. Hijaluronska kiselina također se može naći u dermalnim filerima koji pomažu zagladiti, oblikovati i dodati volumen licu. Ali injekcije dolaze s rizicima (više o tome nešto kasnije). Najbolje je da razgovarate sa svojim liječnikom i vidite jesu li dermani fileri opcija za vas i vaše ciljeve vezane uz kožu.

Kako djeluje hijaluronska kiselina za kožu?

Hijaluronska kiselina je molekula koja na sebe veže vodu koja se u izobilju nalazi u koži. Djeluje tako da privlači velike količine molekula vode i zadržava ih u koži što je bitno za održavanje hidratacije i bujnosti kože.

Kako starimo, sadržaj hijaluronske kiseline u našoj koži opada, što je jedan od razloga zašto mnogi lokalni proizvodi protiv starenja imaju hijaluronsku kiselinu kao glavni sastojak. Poput hijaluronske kiseline koju naše tijelo prirodno proizvodi, proizvodi za njegu kože proizvedeni u laboratoriju “privlače i zadržavaju molekule vode” na površini kože. To može pomoći vratiti izgubljenu hidrataciju i, zauzvrat, vrlo suptilno izgladiti fine linije i bore.

hijaluronska kiselina za kozu
Unsplash

Koje su dobrobiti hijaluronske kiseline?

Hijaluronska kiselina, osim što je najčešći sastojak na poleđini beauty proizvoda, zvijezda je brojnih TikTok videa, YouTube vodiča, pa čak i svoje vlastite televizijske reklame. Ovaj hit sastojak je posvuda iz više razloga, a ovo su najvažniji:

  • Hidratizira površinu kože: Kako starimo, prirodno gubimo kolagen i hijaluronsku kiselinu, pa koža lakše dehidrira. Proizvodi s hijaluronskom kiselinom pomažu zadržati vlagu iz okoliša i dubljeg dermisa kako bi se koža potpuno hidratizirala.
  • Pomaže u zaštiti kožne barijere: Suha koža može dovesti do narušene kožne barijere, uzrokujući perutanje, akne i hrapavost (između ostalih simptoma). Korištenje proizvoda za njegu kože s hijaluronskom kiselinom i drugim ovlaživačima koji vežu vlagu pomaže osigurati ispravno funkcioniranje barijere kože.
  • Može popuniti fine linije i bore: Povećavanjem vlage u koži, hijaluronska kiselina može privremeno smanjiti pojavu finih linija i bora.
  • Pomaže vratiti volumen i strukturu: Ako osjećate gubitak volumena, što je potpuno normalno s godinama, možete se okrenuti hijaluronskoj kiselini. Sastojak je dostupan u obliku aplikatora, neinvazivnog tretmana koji pomaže u oblikovanju i povećanju volumena nekih područja lica.

Tko bi trebao koristiti hijaluronsku kiselinu?

Hijaluronska kiselina odlična je za sve tipove kože, jer nije iritantna i ne izaziva akne, rozaceu ili alergijske kožne reakcije, pa postoji mala vjerojatnost neželjenih nuspojava. Ipak, oni sa suhom i/ili zrelijom kožom imat će najviše koristi od korištenja hijaluronske kiseline.

Hijaluronska kiselina ima riječ “kiselina” u svom nazivu, ali nema razloga da ju osjetljivi tipovi kože izbjegavaju – sigurna je za sve. Nema poznatih nuspojava korištenja hijaluronske kiseline, jer opet, ona se proizvodi u našim tijelima.

Kako i kada koristiti hijaluronsku kiselinu?

Na tržištu postoji mnogo proizvoda s hijaluronskom kiselinom, ali serum s hijaluronskom kiselinom — sa svojom laganom i vodenastom teksturom — najbolji je izbor za postizanje svih dobrobiti sastojka.

Idealno bi bilo da serum nanesete nakon čišćenja lica dok je vaša koža još vlažna. Preporučuju se i kreme za lice koje sadrže hijaluronsku kiselinu čije formule dolaze u nizu tekstura uključujući lagane gelove i omekšavajuće hidratantne kreme koje možete nanositi ujutro i navečer.

Kada birate proizvode s hijaluronskom kiselinom, potražite peptide i ceramide na njihovim popisima sastojaka: Peptidi su građevni blokovi za kožu i pomažu hidratizirati kožu i zadržati vlagu. Ceramidi obnavljaju barijeru kože i, uz hijaluronsku kiselinu, mogu potaknuti hidrataciju kože.

hijaluronska kiselina za lice
Unsplash

Što su hijaluronski fileri?

Hijaluronska kiselina dolazi i u obliku injekcija. U dermalnim filerima hijaluronska kiselina predstavlja proizvod sličan gelu koji, nakon što se ubrizga, privlači vodu za regeneraciju volumena i ponovno stvaranje izgubljene strukture. Ovo, zauzvrat, pomaže smanjiti ukupni udubljeni ili opušteni izgled lica i omekšava cjelokupni izgled linija i bora.

Neki od najčešćih dermalnih filera koji su u uporabi su: Restylane Silk, Restylane Lyft, Restylane Refyne, Restylane Defyne, Restylane Kysse, Belotero, Juvéderm, Juvéderm Voluma, Juvéderm Volbella, Juvéderm Ultra i Juvéderm Vollure.

Hijaluronski ili dermalni fileri se najčešće koriste za nazolabijalne bore, marionetske bore (bore koje idu okomito od uglova usana prema dolje do brade), povećanje obraza, brade, ublažavanje izgleda udubljenih i tamnih podočnjaka, te povećanje usana.

Hijaluronski fileri nisu univerzalni

Ključno je razgovarati o mogućnostima s dermatologom kako biste bili sigurni da ćete odabrati onaj koji najbolje odgovara vašim ciljevima vezanim uz kožu. Različite vrste filera hijaluronske kiseline za kozmetičkog dermatologa su isto što i različite vrste kistova za slikara. Sastoje se od istog sastojka, ali ovisno o veličini molekula i formuli, razlikuju se u gustoći i funkciji.

Hijaluronski fileri ne traju vječno

Fileri hijaluronske kiseline nisu trajni. Štoviše, oni su reverzibilni. Ako niste zadovoljni rezultatima, vaš dermatolog može u nekoliko minuta umetnuti enzim koji djeluje brzo — hijaluron se odmah počinje otapati i potpuno je uklonjen u roku od 24 do 48 sati. Međutim, oni koji su alergični na pčele trebali bi biti oprezni – i razgovarati s dermatologom – prije nego što se prijave za postupak temeljen na hijaluronidazi, budući da je enzim vrlo zastupljen u pčelinjem otrovu.

Hijaluronski fileri nisu za svakoga

Fileri hijaluronske kiseline prikladni su za većinu ljudi osim za trudnice. Nema puno podataka o trudnoći i filerima, ali dermatolozi izbjegavaju ubrizgavanje trudnicama zbog straha od nepoznatog. Također, preskočite ove filere ako imate aktivnu infekciju kože. Najprije liječite infekciju, a zatim nastavite s pregledom nakon što dobijete zeleno svjetlo od dermatologa.

Postoje određeni rizici s hijaluronskom kiselinom

Ako razmišljate o tretmanu hijaluronskim filerima, postoji nekoliko potencijalnih rizika. Najčešće nuspojave su modrice i oticanje kao s bilo kojim tretmanom za ubrizgavanje. Dobra vijest je da su ti nedostaci također kratkotrajni.

Osim toga, možete smanjiti vjerojatnost modrice izbjegavanjem sredstava za razrjeđivanje krvi, kao što su aspirin, ibuprofen i crveno vino, tjedan dana prije liječenja.

Veći rizik je nestručnost, pa se nenamjerno može ubrizgati HA filer u krvnu žilu (poznato kao vaskularna okluzija), što može rezultirati odumiranjem tkiva i ožiljkom. Dobra vijest je da je to zaista rijetko, a gore spomenuta hijaluronidaza može pomoći u raspuštanju punila, sve dok vaš estetski stručnjak djeluje brzo.