Deseto po redu izdanje Međunarodne autorske kreativne konferencije MAKK, 24. i 25. studenoga u Muzeju suvremene umjetnosti Zagreb gleda u budućnost

U organizaciji stručne službe ZAMP Hrvatskog društva skladatelja i Hrvatskog društva za autorsko pravo, Međunarodna autorska kreativna konferencija – MAKK 2022. će pod motom „Budućnost kreativnosti“ ugostiti priznata i slavna imena iz svijeta glazbe, kulture, tehnologije i medija, kao i pravne stručnjake iz Hrvatske i inozemstva. Panel radionice i predavanja uključuju razne top teme iz područja kulturnih i kreativnih industrija, posebno glazbene industrije, izdvajamo neke od njih.
Neprimjerena raspodjela prihoda sa streaming tržišta na štetu autora glazbe postala je vrlo aktualna i kontroverzna tema u glazbenoj industriji, a pobudila je i interes Netflixa koji joj je posvetio seriju Playlista objavljenu u listopadu. Naime glazbeni streaming generira sve veće prihode i u kontinuiranom je rastu, kako po broju pretplatnika, tako i u udjelu ukupnih prihoda glazbene industrije. No kako se tržište godinama razvijalo ne uzimajući u obzir autore glazbe – ljude koji stvaraju jedini proizvod na tom tržištu, današnji odnosi daleko su od poštenih i idealnih. Pitanje raspodjele tzv. „digitalnog kolača“ nije jedini izazov tog tržišta: netransparentnost algoritama koji slušateljima nude novu glazbu također je tema oko koje glazbenici i digitalne kompanije traže zajednički jezik. O svim tim pitanjima na panelu „Kamo ide streaming?“ razgovarat će autor i frontman grupe Dalmatino Ivo Jagnjić, kolumnist i jedan od urednika portala Glazba.hr Bojan Mušćet, glavni direktor HDS ZAMP-a Nenad Marčec i direktor Zicera (Zagrebačkog inovacijskog centra) Frane Šesnić, uz moderatoricu Idu Prester. Ni autori audio-vizualnih dijela diljem svijeta nisu pošteđeni sraza s velikim digitalnim igračima. Sve su češće, kao i glazbenici, suočeni s tzv. jednokratnim otkupom prava, praksom koju im nameću producenti video sadržaja, odnosno velike VOD platforme za proizvodnju i streaming audiovizualnih djela. Tako je i ova za kreativce izazovna i zanimljiva tema našla svoje mjesto na ovogodišnjem MAKK-u.
Dokazano je da pobjeda na Eurosongu pridonosi turističkoj ponudi neke zemlje, a nije ni tajna da svake godine Hrvatska željno priželjkuje tu pobjedu. O tome možemo li i kako do biti pobjednici Eurosonga i hoće li scenarij 2032. za nas biti drugačiji, na panelu „Hrvatska – pobjednik Eurosonga 2032.“ razgovarat će: autor pobjedničke pjesme s Eurosonga 2018., Doron Medalie iz Izraela, iz Srbije dolazi Ana Đurić Konstrakta koja je svojim prošlogodišnjim nastupom i hitom „In Corpore Sano“ oduševila čitavu regiju, Branimir Mihaljević, autor hrvatskih pjesama predstavnica na Eurosongu „Tick-Tock“ i “Crazy”, zatim Jacques Houdek koji je kao autor pjesama „My Friend“ i „Dream“ predstavljao Hrvatsku na Eurosongu 2017. i 2019. godine te Duško Ćurlić, HRT-ov komentator Eurosong natjecanja.
Mladi i perspektivni hrvatski glazbenici različitih žanrova: Hiljson Mandela, Roko Crnić, Domenica, Mak Murtić, Fran Vasilić i Mia Čičak, poznatija kao Miach o svojoj će budućnosti i budućnosti hrvatske glazbe pričati s poznatim psihologom, znanstvenikom i radijskim voditeljem Borisom Jokićem.
Bogat program MAKK-a 2022. potražite na www.makk.hr i pridružite se konferenciji u Zagrebačkom MSU i sami istražite budućnost kreativnosti!