U suradnji s
U suradnji s tvrtkom Hertz

Dok inflacija trese cijelu Europu, svaka je ušteda ključna. Pronašli smo uslugu koja će nam u tome pomoći

Zbog nezaustavljive inflacije skočile su cijene energenata, hrane i nekretnina

FOTO: Shutterstock/Shutterstock

Nestabilnost i nepredvidivost tržišta u posljednje su vrijeme postale jedne od ključnih karakteristika svakodnevice koje ostavljaju posljedice na gotovo sve društvene sektore.

Razmišljajući unatrag, ne postoji točan trenutak u kojem su se, većinom negativni događaji, počeli nizati, no jedno je znano – svi su oni uvelike utjecali, a i dan danas utječu na kupovnu moć, sigurnost osobne imovine te na trenutno gospodarsko stanje diljem svijeta.

Pandemija je narušila stabilnost čitavog svijeta

Na prvom mjestu svakako se izdvaja pandemija uzrokovana virusom Covid-19, koja se od studenog 2019. godine iz Kine postepeno počela širiti na čitav svijet, a čije se posljedice osjećaju i dan danas.

Ogroman broj zaraženih, preventivne mjere zdravstvene zaštite, izolacija i zatvaranje granica uvelike su utjecale na promjene u načinu funkcioniranja gotovo svih zemalja. Zatvorene su trgovine, škole i fakulteti, ugostiteljstvo je, kao i mnogi drugi sektori, doživjelo strahovit pad prihoda, a stabilnost globalne trgovine bila je narušena.

Uvoz i izvoz brojnih proizvoda i usluga bili su ograničeni, a poslovanje brojnih međunarodnih tvrtki odvijalo se uz dozu straha, dok je nestabilnost na tržištu bila sve prisutnija. Pandemija je dakako ostavila utjecaj i na cijene te dostupnost proizvoda, kao i na zaposlenost mnogih ljudi.

Nezaustavljiva inflacija

I baš kad smo mislili da se stvari polako vraćaju u normalu, aktualna zbivanja na istoku Europe samo su pojačala već predviđena divljanja cijena s kojima se stanovnici suočavaju mjesecima. Prema brojkama Eurostata, godišnja stopa inflacije u europodručju u rujnu 2022. iznosila je 9,9 posto dok je godinu dana ranije zabilježena stopa inflacije od 3,4 posto.

U zemljama Europske Unije najviše su porasle cijene energenata, hrane, alkohola i duhana, a slijede ih i kategorije raznih usluga te neenergetske industrijske robe.

Sumirajući sve podatke, Eurostat je naglasio da se, u usporedbi s kolovozom ove godine, u rujnu inflacija osjetila u čak dvadeset zemalja članica Europske Unije. U ovom su periodu najviše pogođene Estonija s inflacijom od 24,1 posto, Litva s 22,5 posto te Latvija s 22 posto.

Rekordna poskupljenja u Hrvatskoj

U Hrvatskoj je najviša stopa inflacije, prema Državnom zavodu za statistiku, zabilježena u rujnu ove godine te je iznosila nevjerojatnih 12,8 posto. Porasle su cijene proizvoda u svim kategorijama, a najviše hrane i bezalkoholnih pića.

Strah građana od kontinuiranog porasta cijena povećava i uvođenje eura, koje nas, da podsjetimo, očekuje za nešto više od mjesec dana. Iako se kao temeljne prednosti nove valute ističu upravo stabilnost cijena i poboljšan gospodarski razvoj, mnogi su i dalje skeptični.

Cijene kuća porasle za gotovo 50 posto

Bez obzira na globalnu gospodarsku krizu i sveobuhvatnu inflaciju, o porastu cijena na tržištu nekretnina u Hrvatskoj govorimo već godinama.

Cijene kuća u državama Europske Unije u prvom kvartalu 2022. porasle za 9,9 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine. Gledajući od 2010. godine, govori se o značajnom porastu cijena za gotovo 50 posto, dok su se cijene iznajmljivanja stambenih prostora od tada skočile za 18 posto.

Prema podacima Eurostata, kuće u Hrvatskoj poskupile su za nešto više od 40 posto, a za, primjerice, najam stana, potrebno je izdvojiti oko 15 posto više financijskih sredstava nego prije 12 godina.

Shutterstock

Rekordne cijene vozila

Bolja situacija nije ni u kategoriji prijevoza, u koju se ubrajaju troškovi kupnje vozila, održavanja i popravaka osobnih automobila te troškovi usluga javnog prijevoza.

U posljednjih 20 godina, na razini Europske Unije, cijene su porasle za gotovo 55 posto, a rekordni skok od više od 390 posto u ovoj je kategoriji zabilježila Rumunjska. Slijede ju Island, Mađarska i Latvija. Hrvatska se pak, po tom pitanju, od 2000. godine suočila s porastom od 40,6 posto.

Tako je ove godine posjedovanje automobila doseglo nikad više prosječne iznose prema istraživanjima američkog i europskog tržišta. Zbog nedostupnosti modela i dijelova, cijene za nove ali i polovne automobile nikada nisu bile više.

Nespremnost na velike investicije

Upravo zbog oscilacija cijena u svim kategorijama, građani Hrvatske sve se rjeđe odlučuju na velike investicije te pozamašne financijske izdatke radije ostavljaju po strani. Na to utječu i nesigurnost radnih mjesta te izbjegavanje sklapanja ugovora o kreditu koji se ‘podiže’ tek onda kada se zaista mora.

Kako bi doskočili navedenim problemima građana, u tvrtki Hertz osmislili su uslugu koja je pogodna za sve pojedince, ali i manje poduzetnike koji ne žele ući u dug ili se upustiti u rizik dugoročne otplate za novi automobil.

Inovativna usluga, lako rješenje

Riječ je o Flex Drive programu koji omogućava višemjesečni najam automobila po izboru, uz fiksnu mjesečnu cijenu tijekom cijelog trajanja najma.

Cijena ovisi o modelu automobila, a u nju je uključeno tri tisuće kilometara mjesečno, održavanje vozila i zamjena guma, osiguranje od krađe, 24-satna pomoć na cesti, otkup odgovornosti za štetu na vozilu te zamjenski auto u slučaju nesreće.

Dodatne pogodnosti svakako su i mogućnost promjene vozila u bilo kojem trenu, preuzimanje vozila u roku od 24 sata, najam uz povratnu naknadu za pretplatu te u konačnici i mogućnost kupnje vozila uz posebnu cijenu.

Shutterstock

Preuzimanje u roku od 24 sata

U Hertz Flex Drive programu trenutno nude Seat Ibizu 1.0, Hyundai i20, FIAT Tipo 1.4U, Seat Aronu i Suzuki Vitaru 4×2. Nama najprivlačnija karakteristika svih ovih modela je niska prosječna potrošnja od cca 5 litara goriva na 100 kilometara. Nakon nebrojenih promjena cijene benzina na tržištu iz tjedna u tjedan, ovo je jedna od prvih karakteristika koje smo provjerili.

Svako od ovih vozila po dogovoru najma s Hertzom možemo preuzeti u roku od 24 sata. Najam se automatski obnavlja svaki mjesec dok sami ne odlučimo prekinuti najam, a raskid trebamo najaviti tek tjedan dana prije prekida. A ako poželimo zamijeniti model automobila tijekom trajanja najma, možemo i to.

 


Sadržaj nastao u suradnji s tvrtkom Hertz.