Donosimo šest koraka do nižih računa za struju ove jeseni. Primijenite ih već danas

Računi za struju strah su mnogih građana. Istražili smo kako ih smanjiti na jednostavan način

FOTO: Sanjin Strukić/PIXSELL

Inflacija nezaustavljivo raste, cijene energenata i dalje divljaju, a računi za električnu energiju predstavljaju vidljiv teret za sva kućanstva. Podsjetimo, od 1. travnja ove godine računi za struju porasli su za 30-ak kuna, odnosno, cijena struje je za većinu kućanstava rasla je za 9,6 posto.

Tržišne cijene električne energije rapidno su skakale prošle i ove godine, uslijed čega je Vlada Republike Hrvatske nedavno donijela novi paket mjera za ublažavanje posljedica rasta cijena energenata.

Cijene za sada ograničene

Prvi dio paketa odnosi se na ograničenje cijena električne energije za kućanstva prema kojem će od 1. listopada 2022. do 31. ožujka 2023., za potrošnju do 2500 kWh struje kućanstva plaćati 59 eura po MWh, a za potrošnju veću od toga u prosjeku 88 eura.

Unatoč takvim mjerama, brojni potrošači i dalje strahuju od iznosa koji će ih dočekati na računima za struju, posebice tijekom nadolazeće zime. Upravo zato istražili smo kako doskočiti tom problemu te osigurati da svakodnevno korištenje električne energije postane učinkovitije – i to na primjeru kućanskih aparata.

Shutterstock

Izaberite hladnjak koji odgovara vašim potrebama

Hladnjak znatno utječe na iznos računa za struju, a kako biste smanjili tu potrošnju, preporučuje se birati uređaj koji odgovara vašim potrebama.

Tako se za obitelj od dva do četiri člana preporučuje hladnjak kapaciteta od 220 do 280 litara, a za one koji broje pet ili više članova onaj zapremine do 300 litara. Ako pak u kućanstvu živite sami, dostatan će biti hladnjak kapaciteta od 100, najviše 150 litara.

Što dalje od izvora topline

Pokušajte ne pretrpavati hladnjak namirnicama, a jelo koje ste skuhali za sutrašnji ručak prvo ohladite na sobnoj temperaturi pa onda spremite u hladnjak.

Redovito čistite nečistoću s rešetke na stražnjoj strani uređaja zato što prljavština povećava potrošnju struje.

Hladnjak postavite dalje od izvora topline da se ne bi nepotrebno zagrijavao, a pobrinite se i da je dovoljno odmaknut od zida kako biste omogućili strujanje zraka.

Održavanjem do uštede

Obratite pozornost na brtve na vratima hladnjaka te ih zamijenite ako su oštećene, tako ćete spriječiti rasipanje energije.

Bez obzira na to imate li samostojeći zamrzivač ili kombinirani hladnjak sa zamrzivačem, termostat biste trebali regulirati na standardnu temperaturu od -18 Celzijevih stupnjeva koja je idealna za čuvanje zamrznute hrane.

Ako podesite temperaturu na stupanj ili dva manje, potrošnja energije može porasti i do pet posto. Redovito odstranjujte naslage leda jer što su veće, to će zamrzivač gutati više struje.

Poklopac čuva energiju

Kada je riječ o štednjacima, uvijek odaberite grijaću ploču prema veličini lonca te ju nikada nemojte zagrijavati praznu. Pripremate li juhu na električnom štednjaku, kad dodate tjesteninu isključite ploču. Zaostala toplina bit će dovoljna da se tanka tjestenina skuha. Tako ćete izbjeći dodatno trošenje energije.

Pri kuhanju čim više koristite poklopce za posude – toplina će se zadržavati u loncu što će skratiti vrijeme potrebno za termičku obradu hrane. Potrebno je i prilagoditi veličinu posuđa količini hrane koju kuhate – priprema manje količine hrane u velikoj posudi znači gubitak energije.

Shutterstock

Razmišljate li o kupnji nove pećnice, imajte na umu da su posebno učinkovite one s ventilatorom. Procjenjuje se da mogu uštedjeti do 15 posto energije u usporedbi s onima koje nemaju ventilator. I zapamtite, prljava pećnica troši više struje nego čista.

Izbjegavajte predgrijavanje pećnice zato što svaka minuta predgrijavanja u prosjeku troši i više energije. A kako biste provjerili je li pečenje gotovo, što manje otvarajte vrata, zato što se svakim otvaranjem gubi oko 20 posto akumulirane topline.

Veš perite u punom bubnju, a sušite ga na zraku

Ukoliko imate stari model perilice za rublje koji se stalno kvari, utoliko razmislite o zamjeni s novim, energetski učinkovitijim uređajem. Naime, u usporedbi sa starim modelima, kod današnjih je potrošnja električne energije po pranju u značajnom padu.

Kao i hladnjake, odaberite perilicu koja odgovara vašim potrebama jer što je većeg kapaciteta, to je veća i potrošnja električne energije i vode. Uvijek ju napunite rubljem do označene granice te izbjegavajte pranje do pola napunjenog bubnja.

Koristite ciklus ekonomičnog pranja ako ga imate te redovito čistite filter. Ujedno, birajte deterdžente koji su učinkoviti na nižim temperaturama. Također, za dodatnu uštedu, sušenje rublja u sušilicama izbjegavajte koliko god je to moguće te ga radije sušite na zraku.

Izbjegavajte ‘stand by’ način rada

Mali kućanski uređaji također uvelike mogu utjecati na iznos računa električne energije. Recimo, kod televizora je potrošnja energije povezana s veličinom ekrana – veći ekran znači i veću potrošnju, a ako razmišljate o kupnji novog TV uređaja, obratite pozornost na oznake viših energetskih razreda.

‘Stand by’ način rada također troši struju te baš zbog toga, prilikom dužih izbivanja iz kuće, uređaje poput TV-a isključite u potpunosti. Tim malim i jednostavnim korakom u jednoj ćete mjeri smanjiti iznos ukupno utrošene električne energije.

Shutterstock

Isto je i s računalom – uvijek ga gasite kada ga ne koristite, ako ne u potpunosti, onda barem ugasite monitor jer on troši više od pola energije cijelog sustava. S druge pak strane, dok je računalo upaljeno, podesite osvjetljenje monitora – što je osvjetljenje monitora slabije, to računalo troši manje energije.

Također, na smanjenje računa za struju možete utjecati i tako što nakon punjenja određenog uređaja, primjerice mobitela ili laptopa, njihove punjače u potpunosti isključite iz utičnice. Iako ne troše istu količinu struje kao što troše dok se uređaji pune, svejedno mogu utjecati na ukupnu potrošnju struje.


Sadržaj nastao u suradnji s Hrvatskom elektroprivredom.