U suradnji s
U suradnji s Lidlom

Dugogodišnji vegan otkriva prednosti biljne prehrane i recept za zdrav obrok. 'Mitovi koje ste čuli ne stoje'

Naš sugovornik ističe kako je osobno uvidio mnogo prednosti bezmesne prehrane – od poboljšanja općeg zdravlja do povećane doze energije

FOTO: TMG Creative

Tenisačica Serena Williams, tenisači Novak Đoković i Nick Kyrgios, vozač Formule 1 Lewis Hamilton, košarkaši Kyrie Irving i Chris Paul, boksač Nate Diaz… Svi su oni vrhunski sportaši čiji rezultati će zauvijek ostati upisani u povijesnoj knjizi sporta, a ono što im je zajedničko jest prehrana.

Odreda su svi dugogodišnji vegani, a kako su posvjedočili u raznim intervjuima, takav način prehrane im pomaže postići bolje rezultate u sportu. S njihovom se životnom filozofijom slaže i Marko Samardžija, dugogodišnji vegan i osobni fitness trener, ali i strastveni zagovornik bezmesnog načina života.

Priča o očuvanju prirode

Kaže da je osobno uvidio bezbroj prednosti – od poboljšanja općeg zdravlja, uklanjanja probavnih smetnji i alergija do odlične kontrole apetita i povećane doze energije kroz dan.

“Postao sam vegan prije šest godina jer me zanimala najzdravija prehrana za mene i moje klijente, a usput mi se svidjela priča o očuvanju okoliša i etici prema životinjama. Na početku sam se informirao na YouTubeu, a kasnije mi je pomogao i ZegeVege sajam te podrška drugih istomišljenika“, kaže Marko koji je s kolegicom Ivanom Martinec pokrenuo veganski fitness brend Summarum Fitness.

Osim što svojim klijentima pomažu pravilno vježbati kroz osobne treninge, rade i plan prehrane koji se bazira na zdravim i biljnim proizvodima, bez suplemenata.

Marko Samardžija s kolegicom Ivanom Martinec kojom je pokrenuo veganski fitness brend Summarum Fitness

Smanjite ugljični otisak već danas

Ideje zaštite okoliša i promoviranja održivijeg načina života, a prije svega prehrane, vodile su Lidl kad je u svoj asortiman uvrstio brojne klimatski neutralne proizvode veganskih receptura pod robnim markama Vemondo, W5 Nature, Cien Nature i Dentalux Nature.

Njihovom kupnjom možete direktno doprinijeti zaštiti prirode i klime. Naime, za njih je Lidl, putem međunarodno priznatih certificiranih projekata zaštite okoliša zlatnog standarda, u potpunosti kompenzirao sve preostale emisije stakleničkih plinova nastale uzgojem, preradom, prijevozom i zbrinjavanjem proizvoda.

Podržavanjem ovog društveno odgovornog poslovanja kupci doprinose smanjenju vlastitog ugljičnog otiska.

“Znamo da su klimatske promjene u tijeku, a malim koracima već danas možemo učiniti promjenu. Uz to, prehrana bez namirnica životinjskog podrijetla postala je vrlo pristupačna. Cijena biljnog mlijeka već je jeftinija od kravljeg i kila tofua jeftinija je od većine mesa. Ako pričamo o namirnicama poput graha, zobi, kruha i sjemenki, usporedba je nemjerljiva u korist biljnih namirnica”, tvrdi Marko.

Prehrana je ključ u sportu

Za sve predrasude koje ljudi imaju o veganima, dodaje, ne stoje. Najčešći mitovi su da vegani imaju manjak proteina, slabije kosti, da prehranom ne dobivaju dovoljno željeza, kalcija ili omega-3 masnih kiselina, do onih o štetnosti za djecu i slično, govori.

“Sve predrasude ne stoje. Ne samo zbog mene, već zbog znanosti koja je dokazala suprotno. Kada bih ih sada sve demantirao, pričao bih do sutra. Vegani su jednako zdravi, štoviše i zdraviji od ostatka populacije, ako im je prehrana dovoljno raznolika i organizirana. Svatko tko ne jede zdravo se dovodi u rizik”, tvrdi.

Dodaje kako u sportu veganstvo igra jako veliku ulogu. Biljna prehrana, smatra, može pomoći pri bržem oporavku i čišćenjem krvnih žila poboljšati kardiovaskularne performanse.

Recept za ovaj ukusan tofu bowl možete pronaći na kraju teksta Summarum Fitness

Dnevni meni bez mesa

Njegov se jelovnik sastoji od šest glavnih skupina namirnica: voća, povrća, žitarica, grahorica, orašastih plodova i sjemenki. A svoje dnevne menije kreirao je u suradnji s nutricionistima.

“Jedan tipičan dan kreće sa shakeom od zobi, banane, lanenih sjemenki i sojinog mlijeka. Ručak sadrži proteinski izvor poput tofua, seitana, graha, slanutka, leće ili nekog burgera u kombinaciji sa žitaricom poput integralnog kruha, tjestenine, tortilje, prosa, riže, ječma uz naravno barem četiri vrste povrća u salati ili prilogu”, govori Marko.

Dodaje da za večeru najviše voli pojesti razno svježe voće i orašaste plodove ili nešto poput kikiriki maslaca na integralnom tostu uz čašu sojinog mlijeka. “Naravno, bavim se tjelesnim aktivnostima i trebam jesti više nego prosječna osoba”, kaže.

Bolja alternativna

I veganska prehrana može biti nezdrava, napominje Marko, ako unosimo prazne kalorije koje nemaju nutritivnu vrijednost.

“Veganski sirevi, masniji veganski burgeri, čipsevi, keksi, čokolade i pekarski proizvodi nisu idealni za naše zdravlje. No, često su puno bolja alternativa životinjskim namirnicama jer ne sadrže kolesterol i imaju manje transmasti te zasićenih masti”, objašnjava naš sugovornik koji je podijelio s nama njegov najpopularniji recept u nastavku.


CRUNCHY TOFU BOWL

SASTOJCI:

Panada za tofu:

– 400 g tofua

– 30 g bijelog brašna

– 30 g kukuruznog brašna

– žličica senfa

– 45 g jogurta od soje

– 25 g hambi umaka (veganska majoneza i ketchup)

– 55 g cornflakesa

PRIPREMA: Sve osim cornflakesa pomiješati. Tofu natrgati na manje komade i ubaciti u smjesu. Uvaljati u zdrobljene cornflakes pahuljice i staviti peći u pećnicu dok ne pozlati. Tofu servirati u zdjeli uz proso, bijeli grah, papriku, rajčicu, kisele krastavce i poriluk. Preko svega preliti umak od jogurta, tartara i svježeg peršina.


Sadržaj nastao u suradnji s Lidl Hrvatska.