U suradnji s
U suradnji s Kauflandom
Dječji svijet

Igra ima važnu ulogu u razvoju djece. Uzmite u obzir naše savjete prilikom odabira poklona

Potiče razvoj socijalnih, kognitivnih i jezičnih vještina

FOTO: Shutterstock

Igra je najbolji način na koji djeca mogu poticati svoj razvoj i napredak. Kroz nju se uče društvenoj i emocionalnoj regulaciji, uspostavljanju odnosa s drugima oko sebe te rješavanju problema iz okoline. Dobra staromodna igra ne samo da pomaže djeci u razvoju društvenih vještina, već pomaže i kod onih jezičnih te je savršen način za oslobađanje od stresa. Istaknula je to pedijatrica dr. Angela Mattke iz Mayo Clinic, osvrćući se na istraživanje o prednostima igre u dječjim životima koje je provela Američka pedijatrijska akademija.

Imajući to na umu, istražili smo zašto je i na koji način poželjno poticati igru kod djece, koje su njene ključne prednosti, kakve se sve igre mogu igrati te koje se od njih smatraju idealnim za pojedini tip razvoja. A budući da je u tijeku i kupnja blagdanskih poklona, zavirili smo i u ponudu dječjih igračaka iz Kauflandovog asortimana, koje su, između ostaloga, pogodne za razvoj mnogobrojnih dječjih vještina.

Pozitivni utjecaj na razvoj mozga i inteligencije

Dječja igra može potaknuti razvoj na mnogo načina, no jedan od najvažnijih je omogućavanje boljeg razumijevanja svijeta te postavljanje temelja za kasniji razvoj mozga i svih njegovih funkcija​. Okruženje obogaćeno igrom, posebice onom senzornom, već u najranijoj dobi djeteta pruža iskustvo pomoću kojeg djeca razvijaju svoje moždane stanice. Tako su za prvih šest mjeseci novorođenčeta najpogodnije jednostavne i sigurne igračke poput pjevajućih plišanaca, raznih zvečki i dvorana za vježbanje.

Rana interaktivna igra također ima i važnu ulogu u razvoju inteligencije djeteta, što ponajprije obuhvaća logično razmišljanje, ali i razvoj motoričkih sposobnosti. Pri tome su idealne didaktičke igračke, poput drvenih slagalica ili kocki s geometrijskim oblicima, pomoću kojih djeca već u najranijoj životnoj dobi, na relativno jednostavan način, samostalno mogu dolaziti do raznih rješenja, a koja će im kasnije koristiti u svakodnevnom snalaženju.

Potiče se mašta i kreativnost

U kasnijoj dobi, kada djeca počinju govoriti, igra prvenstveno razvija maštu i kreativno razmišljanje. Kreativnost je pak povezana i s razvojem divergentnog razmišljanja koje obuhvaća proces stvaranja novih ideja, pojašnjavaju stručnjaci. Tako se u tom periodu preporučuje nestrukturirana slobodna igra u kojoj ustvari djeca sama smišljaju igre te na svoj način pojašnjavaju njihov cilj i konkretnu ideju, ili pak igre uloga poput doktora, policajca, učiteljice i kuhara. Njima se ujedno pozitivno utječe i na moć koncentracije, pažnje i aktivnog slušanja.

Za što bolju prilagodbu pojedinim ulogama, od velike pomoći mogu biti i igračke kojima se na vjeran način upotpunjuju razne svakodnevne situacije. Tako se, primjerice, iz Kaufland kataloga posebno ističu igračke marke Kidland, među kojima se nalazi drvena kuhinja koja sadrži dvije ploče za kuhanje s LED svjetlima i zvukovima kuhanja i prženja, pećnicu sa svjetlom, pladnjem za pečenje, mikrovalnu pećnicu i hladnjak s ledomatom. Idealna je za djecu koja u sebi požele probuditi prave gurmane, a ujedno je i edukativna jer se djeca na zanimljiv način uče snalaženju u kuhinji.

Kaufland

Sudjelujte u donaciji i osvojite put u Legoland

Osim zagarantiranoj zabavi, kupovinom drvenih igračaka s FSC® (Forest Stewardship Council) certifikatom marki Kidland i Kuniboo, u predbožićnom razdoblju, pridonijet ćete i Kauflandovoj donaciji. Naime, od 2. studenog do 24. prosinca 2022. godine, od prodaje navedenih igračaka u svim njihovim trgovinama odvaja se po 5 kuna za donaciju kojom će UNICEF opremiti škole u Sisačko-moslavačkoj županiji didaktičko-senzoričkim materijalom.

Uz to, u istom razdoblju, kupovinom igračaka iz Kaufland kataloga u vrijednosti od 150 kuna imate priliku sudjelovati u nagradnoj igri te osvojiti put u München autobusom, ulaznice u Legoland, ulaznice u Minimundus te dva noćenja u hotelu s uključenim doručkom i putnim osiguranjem. Sve što je potrebno jest unijeti svoje podatke i broj računa, a sudjelovati se može neograničeni broj puta. Nagradna igra traje do 24. prosinca.

Uče se socijalnim vještinama

Tijekom razvoja djece, potrebno je biti usmjeren i na poticanje proširenja vokabulara, komunikacijskih vještina i jezika, stoga je poželjno pustiti djecu da se međusobno samostalno igraju s vršnjacima, ponajviše kako bi pritom stjecali i socijalne kompetencije. Takva zajednička igra može doprinijeti razvoju emocionalne samoregulacije te međusobne empatije, smatraju stručnjaci.

Pritom, u kasnijoj dobi kada djeca već krenu u školu, pri razvoju spomenutih vještina od velike pomoći mogu biti razne društvene igre. Tijekom njih djeca uče pojedina pravila ponašanja, shvaćaju kako cijeniti rad i trud drugih sudionika te uče, na prikladan način, prihvatiti pobjedu ili poraz, što je također povezano s razvojem emocionalne inteligencije i poimanja osjećaja.


Sadržaj nastao u suradnji s Kauflandom.