Isplati li se više kupiti stan u centru Zagreba? Razgovarali smo s voditeljicom vodeće agencije za nekretnine

Dina Serdarušić, generalna operativna direktorica Euroville, kaže kako interes za kvalitetnim nekretninama ne jenjava

FOTO: TMG CREATIVE

Inflacija obara rekorde moderne hrvatske povijesti, a s njom i cijene koje nas iz dana u dan ostavljaju bez teksta. Na udaru je svaki segment života – od prijeko potrebnih namirnica do goriva. Instinktivna je reakcija u ovakvim situacijama pronaći najsigurniji oblik štednje. U Hrvata to je ni manje ni više nego investiranje u nekretnine. No, isplati li se više kupovati nekretnine kod nas?

Jedna je to od tema koju smo ogrebali s Dinom Serdarušić, voditeljicom vodeće hrvatske agencije za nekretnine Eurovilla. Na tržištu su prisutni već 20 godina tijekom kojih prate trendove najma i kupovine nekretnina diljem Hrvatske.

Trenutno u ponudi za prodaju imaju 3255 nekretnina u Zagrebu, a ukupno u bazi imaju više od 10.000 nekretnina za prodaju i najam. Stoga smo je odmah upitali – kupiti stan u centru Zagreba, da ili ne?

Jača interes za centrom

Dakako, smatra stručnjakinja. Ako govorimo o nekretninama za ulaganje ili kratkoročne najmove, svima poznati rast cijena je usporio. Tome je razlog poslije potresna obnova koja teče vrlo sporo i prilično je neizvjesna, ističe naša sugovornica. Dobra vijest je da se interes za centrom metropole postepeno vraća.

Štoviše, dodaje kako postoji još određen broj potencijalno kvalitetnih starogradnji u centru grada čija je vrijednost u velikom raskoraku od novogradnji pa bi ulaganja u takve stanove mogla biti vrlo profitabilna.

“Možemo reći da su se postoci cijena rasta umirili. Na tržištu i dalje nedostaje novogradnje, a ponuda je i dalje manja od potražnje. Od novogradnje se najviše traži tramvaj zona centar i širi centar grada”, govori voditeljica Euroville.

Idealan stan od 80 kvadrata

Što se tiče konkretnih brojki, četvorni metar potpuno novog stana u metropoli stoji prosječno između 2900 i 4500 eura, ovisno o mikrolokaciji i kvaliteti gradnje te površini. Nažalost, ističe naša sugovornica, stanova ima i dalje premalo pa oni rabljeni, koji kvalitetom ne pariraju novim stanovima, postižu također visoke cijene jer ljudi jednostavno nemaju izbora.

Većina smatra Zagreb idealnim gradom za život u Hrvatskoj i upravo ovdje traže nekretninu za stanovanje. Što dovodi do drugog fenomena, a to je da je u gradovima poput Splita nemoguće naći stan za dugoročni najam i život jer su svi stanovi primarno za turističke svrhe.

“Prodali smo stan u atraktivnim novogradnjama u samom centru i po 9000 te 10.000 eura, ali to su jako rijetke iznimke. Traže se gotovo jednako manji dvosobni stanovi od 60 kvadrata pa do četverosobnih od 100 kvadrata. Kada bi pitali većinu naših kupaca, idealan stan bi bio trosobni od 80 kvadrata s liftom, parkingom i balkonom u novijoj zgradi”, kaže.

Zagreb Sanjin Strukic/PIXSELL

Nekretnine su sigurno ulaganje

Unatoč potresu, pandemiji i ratu, cijene stanova u centru hrvatske prijestolnice su i dalje niže u usporedbi s drugim glavnim gradovima u Europi.

“Zagreb je uvijek bio vrlo siguran za ulaganja kao poslovno, diplomatsko i sveučilišno središte jer ima najveći broj stanovnika i tržište koje živi cijele godine. Dugoročno gledano, cijene nekretnina zacijelo će rasti”, konstatirala je Serdarušić.

S obzirom na inflaciju, poručuje, ulaganje u nekretnine je vrlo dobro. Samo je važno izabrati kvalitetnu i dobru nekretninu gdje je moguće procijeniti garantirani prinos od nekoliko posto godišnje.

“Zaključila bih da je Hrvatska izuzetno atraktivna za ulaganje u nekretnine i da je to i dalje jedna od najboljih investicija. Hrvatska je na mapi svijeta u sve boljoj poziciji pa očekujem aktivno tržište, još jači interes stranaca koji se povećava 30 posto svake godine”, smatra.

Niknuli novi kvartovi

Što se tiče konkretne potražnje u Zagrebu, napominje, i dalje se najviše traže stanovi od 50 do 120 četvornih metara koji se nalaze u tramvajskoj zoni. Visoka potražnja je i za kvalitetnim nekretninama u sjevernom dijelu grada, primarno podsljemenskoj zoni.

“Niknuli su novi kvartovi u Zagrebu kao Darwinova, Heinzelova, Zavrtnica, Zvonimirova, kvalitetna novogradnja na Trešnjevci i kompleks na Bundeku. Sve su to atraktivne lokacije koje kupcu garantiraju željeni životni stil i kvalitetnom gradnjom sigurnom od potresa, što je u Zagrebu postao imperativ”, objašnjava.

Dina Serdarušić EUROVILLA

Predstavljanje kvalitetnih projekata

Potražnju u Eurovilli ne mjere isključivo na domaćem tržištu. Veliki broj suradnji ostvaruju i izvan granica gdje interes za nekretninama u Hrvatskoj stabilno raste. Veća prekretnica u poslovanju agencije dogodila se upravo ove godine kada je naša sugovornica kao predstavnica tvrtke sudjelovala na američkoj konferenciji ACAP 2022.

Radi se o godišnjem sastanku Udruge hrvatsko-američkih profesionalaca u New York na kojoj su uz Serdarušić gostovali Mate Rimac i Silvio Kutić.

“Godinu dana sam radila na tome da budemo pozvani na konferenciju kako bismo predstavili prekrasne nekretnine i kvalitetne projekte u Hrvatskoj. Mogu reći da smo prvi kojima je to uspjelo”, zadovoljno će Serdarušić.

Aktualne i kuće uz obalu

Na samoj konferenciji, naglašava, najveći se interes pokazao za otoke Korčulu, Hvar i Brač, ali i unutrašnjost Istre i Rovinj. Zanimalo nas je o kakvim se to klijentima iz inozemstva generalno radi.

“Tu se radi o uzlaznom trendu gdje Hrvatska bilježi stalni porast interesa među mahom stranim klijentima više kupovne moći. Iako rame uz rame poznatim turističkim regijama kao što su Azurna obala, Toskana ili Peloponez, Dalmacija je uz Istru iznimno zanimljivima onim klijentima željnima ekskluzivnih ljetovališta koji ipak nude i veliku dozu privatnosti”, poručuje Serdarušić.

U Dalmaciji su pak strancima najzanimljivije kuće u prvim redovima do mora ili u neposrednoj blizini s pogledom na more. Osim toga, visok je interes i za novogradnju u okolicama većih gradova na moru.

“Strancima to postaje privlačno jer smatraju da uz manju početnu financijsku investiciju mogu dobiti kvalitetan omjer uloženog i dobivenog”, kazala je.

Birokracija i dalje koči razvoj

Ono na što se strani klijenti znaju požalili jest jako spora i nedovoljno transparentna birokraciju, kao i nesređeni imovinsko pravni odnosi te vlasničke knjige.

“Iako sporo, mislim da će se stvari poboljšati, ali moram napomenuti da mi kao agencija ne zastupamo klijente niti nekretnine koje nisu 100 posto čiste”, rekla je Serdarušić koja u Eurovilli brine o svim poslovnim procesima unutar poslovanja, realizaciji širenja brenda, uspješnosti rasta, edukaciji zaposlenika.

Pravni tim od velike važnosti

A da su zaista ukorak sa svjetskim poslovanjima pokazuje i sama organizacija unutar agencije. Prije sedam godina redizajnirali su cijelu tvrtku i uveli do interni pravni tim, foto i video produkciju, virtualne ture i marketinški tim.

Svaki projekt im je kompleksan i zahtjevan na svojstven način, ali pravni aspekti su često od presudne važnosti. Zbog toga im je važno klijentu dati cjelovita rješenja i pomoć.

“Isto tako mogu reći da sam zaintrigirana primjenom umjetne inteligencije u poslovanju agencija za nekretnine. Polako uvodimo i taj segment, a sve kako bismo ubrzali i automatizirali određene procese te kako bi naši klijenti dobili još bržu i bolju uslugu”, rekla je naša sugovornica.

Vila u Medulinu Eurovilla

Postupno se proširili

Lani su otvorili i novu poslovnicu u Splitu s velikim uredom, deset vrhunskih agenata, profesionalnim fotografom i dva odvjetnika.

“Ponosni smo i na otvorenje novog ureda u Rovinju na idiličnoj lokaciji ispod hotela Park, u ACI Marini. Iako smo znali koliko je to izazovno željeli smo opet ili najbolje ili nikako. Nije u ovih 20 godina uvijek bilo lako, ali isplatilo se”, zaključila je voditeljica agencije.


Sadržaj nastao u suradnji s tvrtkom Eurovilla.