Korisni trikovi

Kuhanje s djecom pogoduje njihovom psihofizičkom razvoju. Imamo fora savjete kako ih uključiti

Neka mijese tijesto, očiste salatu ili postave stol

FOTO: Shutterstock

Razne aktivnosti koje svakodnevno obavljamo s djecom uvelike mogu pozitivno utjecati na njihov mentalni i fizički razvoj. Jedna od njih je i kuhanje. Naime, time se djeci prvenstveno daje prilika da se upoznaju sa svježom, zdravom i novom hranom te da razviju poštovanje prema onima koji hranu pripremaju. Pomaže im da nauče kako izgledaju različite namirnice i odakle dolaze, ali i da saznaju nešto novo o obiteljskim tradicijama, lokalnim jelima i receptima. Zajedničko kuhanje s roditeljima klincima će ujedno pružiti priliku da od malih nogu počnu razvijati zdrave prehrambene navike, od redovitih manjih obroka pa sve do uravnotežene prehrane.

Obiteljske kulinarske avanture super su prilika i da se djecu nauči kvalitetnom odnosu s hranom, primjerice, kako smanjiti otpad od hrane. Nadalje, od najmlađe dobi priprema ih se za samostalno kuhanje u kojem će se kad tad morati okušati u kasnijim godinama te ih se uči osnovnim kulinarskim vještinama. Priprema jela pomaže i u jačanju fine motorike i koordinacije te u razvijanju matematičkih vještina, na primjer, kada se broje i važu sastojci.

Ujedno, dok čitaju recepte, djeca proširuju svoj vokabular te se time potiče i kognitivni razvoj – razmišljanje, rješavanje problema i kreativnost. Naposljetku, klinci tako dobivaju priliku naučiti kako biti samostalan i odgovoran, a roditelji im s druge strane time pomažu razviti samopouzdanje. Unatoč svim prednostima, mnogima je i dalje prva asocijacija na uključivanje djece u pripremu jela – kaos u kuhinji. No, to uopće ne mora biti kaotično. Zato smo u nastavku izdvojili fora načine koji će vam pomoći da djecu naučite nešto novo te da vam oni zauzvrat postanu pravi mali kuhari-pomagači.

S malcima započnite jednostavnim koracima

Za kuhanje s djecom od primjerice tri do pet godina potrebno je najviše strpljenja, zato je pritom dobra ideja odabrati kratke i jednostavne zadatke koji će odgovarati vještinama i mogućnostima djeteta te od njih neće zahtijevati previše pažnje. Imajući to na umu, možete im reći da vam operu voće ili povrće ili pak pomognu izvaditi namirnice iz hladnjaka ili torbe za kupovinu. Dok vi kuhate, oni vam mogu dodavati namirnice ili pribor za kuhanje poput pjenjače, žlice ili manjeg lonca.

Pri odabiru recepata usmjerite pažnju na to da budu što lakši pa da i samo dijete može sudjelovati u njihovoj pripremi. Recimo, dajte mu priliku da pripremi povrtnu ili voćnu salatu što ne oduzima previše vremena, a s druge strane je ipak vizualno zanimljivo po bojama, teksturama i mogućnosti korištenja raznovrsnih zdravih namirnica. Važno je da na kraju kulinarskog druženja zahvalite djetetu na pomoći ili ga pohvalite za ono što je učinio.

Važnost dječje uključenosti u stvaranje zdravih prehrambenih navika od malih nogu prepoznao je i Lidl te je od 2023. godine uveo zabranu oglašavanja nezdrave hrane djeci ili u blizini djece. Umjesto toga započeo je kontinuirano promicati zdravu i održivu prehranu, kako za djecu, tako i za njihove roditelje. Sve zdravijim asortimanom proizvoda Lidl ujedno promiče kvalitetniji način života te se tako do 2025. godine obvezao smanjiti udio dodanog šećera i soli u proizvodima vlastitih robnih marki za 20 posto. U proizvodima Lidlovih robnih marki poboljšat će kvalitetu masnoća i ulja, povećati udio cjelovitih žitarica te uvijek davati prednost prirodnim sastojcima namirnica umjesto aditivima, sve u skladu s preporukama Svjetske zdravstvene organizacije.

Predškolce naučite nešto više o posluživanju

Unsplash

S djecom predškolske dobi već malo ozbiljnije možete i razgovarati o tome zašto su neke namirnice zdravije od ostalih te što znači cijeniti hranu. Možete ih uključiti i u samu kupovinu namirnica, ali i u pripremu jela poput sendviča, pahuljica s mlijekom ili jogurtom, umaka, pečenog povrća ili raznih varijanti kolača. Super će im biti ako im date, primjerice, komad tijesta da mijese sami ili da umak miješaju i naprave baš po svom ukusu. Kod pripreme povrća, ako ne u guljenju i sjeckanju, mogu vam pomoći u brojanju ili trganju listova salate ili kelja.

Djeca predškolske dobi dovoljno su stara i da sama postave stol, posluže hranu ili pak pripomognu u pospremanju čistog pribora, stoga se nemojte ustručavati objasniti im kako je i to važan segment pripreme jela. Školarci pak često već i sami pokazuju zanimaciju za time što se u kuhinji događa – vole unaprijed znati što ćete pripremiti za jelo određeni dan ili na koje se sve načine neka namirnica može iskoristiti. Zato ih redovito pitajte za njihove prijedloge jelovnika.

Tako ćete saznati koja jela vaša djeca najviše vole, a ujedno ćete i vi njih moći podučiti tome da dnevna i tjedna prehrana mora biti što raznovrsnija. Također, s djecom u ovoj dobi možete isprobati i kuhanje složenijih jela poput riže, tjestenine, variva ili mesa. Međutim, i dalje ćete morati pomagati sa svim zadacima koji uključuju pećnicu, ploče za kuhanje ili vruće tekućine i pažljivo nadzirati korištenje pribora poput noževa ili sjeckalica. No, dijete bi vam sada već moglo pomoći i u pranju te brisanju posuđa.

Adolescenti bi već trebali biti samostalni

Starije adolescente možete pak naučiti pripremati složenija jela, ali ih i uputiti u glavne odrednice održivog kuhanja i pametnog raspolaganja namirnicama. Primjerice, dajte im zadatak da sami pripreme jelo po njihovom izboru, no pri kojem moraju koristiti isključivo namirnice koje pronađu u hladnjaku ili ostavi. Tako će razvijati svoju kreativnost, snalažljivost, ali i naučiti smanjiti otpad od hrane. Ujedno im tada već možete dati i zadatke osnovne pripreme namirnica – recite im neka začine meso, nasjeckaju povrće ili prouče recept te odu u nabavku.

Međutim, neovisno o djetetovoj dobi, uvijek imajte na umu da kuhinje ponekad mogu biti opasna mjesta. Zato s pažnjom pristupite svim zadacima koje ćete davati djeci, ali ih i od malena naučite da postoje neka osnovna pravila sigurnosti kada je u pitanju kuhanje. Objasnite im po kojem principu rade pećnica ili ploča za kuhanje te kako na siguran način koristiti mikser ili blender. Jasno im istaknite sve potencijalne opasnosti pribora poput sjeckalica i noževa, ali i zašto je važno da uvijek dva puta provjere jesu li neki od kuhinjskih uređaja ugasili.


Sadržaj nastao u suradnji s Lidlom.