Latencija kao prošlost (i još malo sadašnjost) interneta

Prevoditeljica Morana Zibar otkriva što je to točno latencija

FOTO: PR

Kad u rječniku hrvatskog jezika pretražujemo što je latencija, sve definicije dolaze iz nekakvog medicinskog konteksta. Vrijeme za koje živac, mišić ili drugi organ ne reagira na podražaje, period bolesti u kojem ne postoje vidljivi simptomi, vrijeme koje protekne od zadavanja podražaja do reakcije na podražaj. U svakom slučaju, čini se da dugu latenciju čovjek ne bi poželio ni sebi ni bližnjima. A što bi ovaj pojam značio u okrilju naših internetskih života? Odgovor nije daleko od medicinskog.

Kad si na internetu, tvoje računalo nije entitet koji sam za sebe neobjašnjivo pluta cyber svemirom. Potreban je davatelj internetskih usluga, zatim su tu nekakve mreže, serveri, cijela infrastruktura stoji u pozadini svakog korisnika koji se ušteka online. I tvoje računalo stalno je u komunikaciji s ostalim dionicima međumrežja. Dok klikaš ili tipkaš, istodobno šalješ signale. Najopćenitije rečeno, latencija je vrijeme koje je potrebno da signal otputuje od pošiljatelja do primatelja i da dođe do reakcije. Nažalost, ne postoji čarolija koja omogućava da se to dogodi baš skroz istovremeno. Uvijek postoji neko vrijeme čekanja, malecno kašnjenje, ovisno o vrsti i kvaliteti veze. E, pa taj period zove se latencija. I mjeri se u milisekundama.

Stvar će najbolje razumjeti gejmeri. Pogotovo oni koji igraju online multiplayer igre. Zamisli da igraš neku pucačinu s kolegom iz Meksika i vi ste tim. Okom sokolovim spaziš zombija kako se mučki s leđa prišuljava tvome drugu. Ne stigneš ga upozoriti, moraš sam djelovati. Hitro izvadiš svoju superturbolasersku antizombi pušku i zapucaš, ali avaj! Zakasnio si i Pedro šaptom pade. Latencija je bila previsoka. Dok je mišji klik za pucanj dopro do servera koji pokreće igru, već je bilo kasno. Znači, što manja latencija, to bolje iskustvo igre. Međutim, rješenje zapravo ne leži u brzini interneta i zilijun megabita u sekundi, nego u kvaliteti veze i mogućnostima koje pruža.

Budućnost zvana Telemach 5G mreža vrti se upravo oko toga. Maksimalna brzina prijenosa i minimalna latencija jamstvo su za bolju povezanost i komunikaciju na svim razinama umreženosti. Nije to dobra vijest samo za ljubitelje igrica i live streaminga. Precizna usklađenost omogućavat će fantastične pothvate moderne tehnologije rušeći dosad nepremostive prepreke.

Uz novu generaciju interneta možemo pokušati zamisliti sljedeće: samovozna vozila međusobno komuniciraju i reguliraju promet u stvarnome vremenu; GSS iz daljine koordinira akciju spašavanja na ljudima nedostupnom terenu; automatizirani traktori uz pomoć drona sade pšenicu; kirurg u SAD-u operira pacijenta u Indiji koristeći robotske ruke. I tako dalje. Daš svijetu manje latencije i da vidiš čudesa. Čudesna je i potvrda da je Ookla®, svjetski lider u testiranju i analizi interneta i tvrtka koja stoji iza Speedtesta®, od svih mobilnih operatora u Hrvatskoj potvrdio da Telemach postiže najveće 5G brzine downloada i uploada*. Već sada možemo uživati u novim, jačim brzinama i najjačem signalu, što znači pa-pa latencijo.

 

*Na temelju analize Ookla® Speedtest Intelligence® o medijanu 5G download i upload brzina u Hrvatskoj za prvi kvartal 2022. Žigovi Ookla koriste se pod licencom i u dozvoljenom obliku.