Najviše prometnih nesreća u Hrvatskoj dogodi se tijekom ljeta. Pratite ove savjete za sigurniji put na more

Sigurnosni pojas spriječi 50 posto ozbiljnijih ozljeda i smrti prilikom prometnih nesreća

FOTO: Slavko Midžor/PIXSELL

U punom jeku godišnjih odmora, neovisno o tome idemo li u neku daleku i neistraženu destinaciju ili pak na kratak vikend izlet u obližnje mjesto na domaćem terenu, trebali bismo na umu imati da svako putovanje donosi svojevrsne rizike.

Iako uvijek držimo fige da sve prođe u najboljem redu, a na nepovoljne i iznenadne situacije ni ne pomišljamo, ipak smo odlučili istražiti na što bismo sve trebali pripaziti prije nego što uopće krenemo na put.

Sigurnost bi uvijek trebala biti na prvom mjestu, stoga u nastavku donosimo savjete kojih ćemo se mi definitivno držati, a isto savjetujemo i vama kako biste mirno i uspješno došli na željeno odredište.

1. Napravite detaljan plan puta

Fokusirajte se na istraživanje, provjeru svog odredišta i detaljno planiranje cjelokupnog puta. Za početak odaberite destinaciju, odlučite na koji ćete način ondje stići, provjerite rutu putovanja i pomno zabilježite važne vremenske rokove. Primjerice, putujete li autobusom pa onda avionom, osigurajte da vam se termini ne preklapaju kako biste svuda stigli na vrijeme.

Ako putujete samostalno automobilom, putem navigacijskih aplikacija razgledajte kojim ćete sve putevima proći, hoćete li ići autocestom ili cestom bez naplate, gdje biste mogli stati i uzeti pauzu, koliko će vožnja trajati, koliko će vam goriva trebati i slično.

Što se same destinacije tiče, istražite malo njezine karakteristike, osobito ako idete van zemlje. Provjerite postoje li određeni sigurnosni rizici, treba li vam viza, kakva je vremenska prognoza. Unaprijed prosurfajte atrakcije koje biste željeli posjetiti i trebaju li se rezervirati. Kod odabira smještaja najbolje je da pogledate recenzije i iskustva prethodnih posjetitelja.

2. Provjerite svoje prijevozno sredstvo

Kod opcije kada na put krećete osobnim prijevoznim sredstvom, bio to automobil, kamper, motocikl ili bicikl, u svakom je slučaju vrlo važno provjeriti njegovu ispravnost. Ako sumnjate u potencijalne kvarove ili ste se nedavno susreli s nekim problemom, otiđite kod majstora, zatražite stručnu pomoć ili rješenje.

Imajte uz sebe sve pomoćne saveznike koji bi mogli poslužiti kao spas. Primjerice, putujete li biciklom, spremite u ruksak pumpu za gume, ako se vozite autom, provjerite je li vam u prtljažniku rezervni kotač. Ako pak imate i prikolicu ili na krovu postavljene bicikle, osigurajte da imate kvalitetne nosače i priključke, a imate li mogućnost – ponesite i rezervne.

Nitko ne voli ostati na cesti, usred putovanja, s neispravnim vozilom. Budući da su iznenadni kvarovi uvijek mogući, obavezno pri ruci imajte kontakt broj osobe koja bi vam mogla u tom trenutku pomoći – vučne službe, osiguravajućeg društva, prijatelja ili obitelji.

3. Kopirajte dokumente

Budući da su dokumenti važni za apsolutno svako putovanje – od osobne iskaznice i putovnice, preko zdravstvene iskaznice pa sve do vozačke dozvole i prometne, u prvom koraku provjerite jeste li ih sve spremili prije nego što uopće igdje krenete. Za slučaj nužde možete napraviti i njihove digitalne i fizičke kopije.

Gubitak osobnih dokumenata dovodi do velikih problema, pa i mogućih zakonskih kazni, dok ćete u nekim slučajevima možda negdje i morati ostaviti kopiju svog osobnog dokumenta pa ju je dobro imati pri ruci. Pritom pripazite da kopije, kao i originale, držite na sigurnom mjestu, kako ne biste postali žrtva krađe identiteta.

4. Imovinu držite na oku

Rizik od krađa jednostavno ne možemo zaobići, posebice ako idemo u neistražene krajeve i strane zemlje koje obiluju turistima ili velikom napućenosti. Stoga svoju imovinu uvijek držite na oku. Ako idete u neki turistički obilazak, sa sobom ponesite samo osnovne stvari – nemojte nositi vrijedan nakit, sav novac koji ste ponijeli na putovanje ili pak važne dokumente koji vam u tim trenucima uopće ne trebaju.

Umjesto, primjerice, ruksaka koji ćete nositi na leđima, odaberite manju torbicu koju možete staviti ispred sebe. U slučajevima kada imate jako puno stvari i bez naprtnjače ne možete nikuda, osigurajte barem da vam je ona privezana za vaše tijelo sigurnosnim pojasom.

Tijekom putovanja stvari nikada nigdje nemojte ostavljati bez nadzora. Stanete li na odmaralište i samo na kratko odete kupiti kavu, zaključajte ipak svoj auto ili bicikl pričvrstite sigurnosnim lokotom jer i nekoliko minuta je dovoljno da nastane šteta koja vam može upropastiti čitavo putovanje.

5. Budite oprezni u prometu

Sudjelovanje u prometu uvijek zahtijeva poseban oprez. Na put zato nikada nemojte kretati umorni, nedovoljno pripremljeni ili u bilo kakvom stanju pri kojem se na vožnju ne možete u potpunosti skoncentrirati, posebice ako ste vozač. No, i kao suvozač biste trebali obratiti pažnju na druge oko sebe te upozoriti na potencijalne probleme.

U prijevoznom sredstvu uvijek koristite sigurnosni pojas jer je njegovo nekorištenje drugi najveći uzrok smrti na cestama, nakon prebrze vožnje. Istraživanja pokazuju i da sigurnosni pojas smanjuje rizik od ozbiljnijih ozljeda i smrti prilikom prometne nesreće za čak 50 posto. Upravo zato, HAC je s partnerima pokrenuo kampanju ‘Čuvajte život, vežite pojas’ kako bi se osvijestila važnost ovog aspekta sigurne vožnje.

Upozoravajući podatak je i taj da se najviše prometnih nesreća događa upravo tijekom ljetnih mjeseci, a na našim su područjima najopasnije dionice A1 i A3, saznajemo iz MUP-a. Između ostaloga, dobro je podsjetiti se i da je korištenje sigurnosnog pojasa zakonska obaveza i za vozače i za putnike na prednjim, ali i stražnjim sjedalima u vozilima. U Hrvatskoj je kazna za nekorištenje sigurnosnog pojasa 130 eura, stoga čuvajte sebe i svoje najmilije, vežite sigurnosni pojas te osigurajte da vaše zdravlje i sigurnost budu netaknuti, ali i da vam novac ostane u džepu.

6. Osigurajte si zdravlje

Prije nego krenete na put, svakako provjerite i svoje zdravstveno stanje. Ako imate određene alergije ili zdravstvene poteškoće, obavezno u kofere spakirajte sve lijekove koji su vam potrebni. Prelazite li preko granice, ne zaboravite ponijeti i određene liječničke potvrde koje bi vam mogle zatrebati, ovisno o lijekovima koje koristite.

Odlazite li pak na neku egzotičnu destinaciju ili drugi kontinent, provjerite postoji li potreba za preventivnom zdravstvenom pripremom putem prehrane, cijepljenja ili konzumiranja određenih vitamina, minerala i dodataka prehrani. Nije loše razmisliti ni o uplati dodatnog zdravstvenog osiguranja koje će pokriti troškove bude li vam potrebna zdravstvena pomoć u stranoj zemlji.

Budući da putovanje najčešće može naškoditi želucu i crijevima, obavezno pri ruci imajte i lijekove koji će smiriti proljev, povraćanje i mučnine. Prije puta izbjegavajte teško probavljivu hranu, prejedanje i unos alkohola, a tijekom putovanja štedite na hrani i tekućini kako ne biste morali često stajati zbog toaleta i sličnih potreba.

7. Izradite okvirni troškovnik

Za gotovo svako putovanje najpotrebniji je i novac, stoga na njega posebno pazite i trošite ga racionalno. Pogodno je prije puta napraviti okvirni plan troškova kako biste bili spremni na sve potencijalne izdatke. Uvijek kod sebe imajte nešto gotovine, ovisno o osobnim potrebama, no nemojte sav novac držati na jednom mjestu.

Oprezni budite prilikom podizanja novca na bankomatu, držite bankovne kartice na sigurnim mjestima, a za putovanje je najbolje da koristite kartice na koje možete uplatiti željeni iznos novca te ih vrlo jednostavno blokirati ako dođe do toga da ih izgubite ili vam budu ukradene.


Sadržaj nastao u suradnji s Hrvatskim autocestama.