Od nižih cijena uređaja do idealnih uvjeta za radove: Evo zašto je sada pravo vrijeme za renovacije

Donosimo pregled najboljih investicija za proljeće, ali i koliko će vas svaka koštati

FOTO: Unsplash

Pogrešna je pretpostavka da ste, jednom kada kupite i uredite nekretninu, u potpunosti gotovi sa svim troškovima. Održavanje kuće, stana ili vikendice nikada ne prestaje – uvijek postoji nešto što je potrebno popraviti.

Stručnjaci tako savjetuju odvajanje od 1 do 2 posto ukupne vrijednosti nekretnine za prepravke na godišnjoj razini, što bi trebalo biti dovoljno za manje prepravke i redovno održavanje.

Međutim, ako želite krenuti u ozbiljnije zahvate, potrebno je pripremiti veću svotu novca kako biste pokrili sve troškove. Upravo je proljeće idealno vrijeme za ovaj tip investicija – što zbog raznih popusta, što zbog prikladnih vremenskih uvjeta.

Od zamjene potrošnih kućanskih aparata do nove stolarije, donosimo vodič kroz sve prepravke koji su dio redovnog održavanja nekretnine.

Održavanje kućanskih aparata

Prilikom opremanja doma mnogi čine pogrešku i odluče štedjeti na kućanskim aparatima. U pitanju je pogrešna odluka jer se radi o uređajima koji se koriste na dnevnoj bazi i čiji problemi s funkcioniranjem direktno utječu i na svakodnevicu.

Kako biste osigurali što dulji radni vijek kućanskih aparata, pobrinite se da ih redovno održavate. To prvenstveno znači dubinsko čišćenje na mjesečnoj razini, pravovremena zamjena filtera i pravila upotreba.

Primjerice, ako je kapacitet vaše perilice rublje devet kilograma, nemojte u nju gurati deset – samo zato što stane, ne znači da bi i trebalo.

Bitno je pripaziti i na sredstva za čišćenje koja koristite. Snažnija sredstva često su agresivnija i mogu dugoročno napraviti više štete nego koristi pa se preporučuje ipak izbjegavati kombinacije poput octa i izbjeljivača.

Pravi trenutak za kupovinu

No, nekad je jednostavno vrijeme za kupovinu novih aparata. Često su sami popravci, kad su van garancije, skuplja opcija od kupovine potpuno novih uređaja.

Garancija može biti dobar indikator vijeka trajanja pojedinog proizvoda, ali neke od općih procjena su da će hladnjak, primjerice, trajati 12 godina, perilica rublja jedanaest, a klima oko devet.

Kako biste preduhitrili kvarove i kupovinu u zadnji čas, razmišljajte unaprijed. Tako je dobar savjet kupovati aparate u proljeće zato što upravo tada velik broj proizvođača lansira nove linije, što rezultira snižavanjem cijena starijih linija.

Primjerice, trenutno ćete za perilicu rublja višeg energetskog razreda morati izdvojiti od 500 do 3200 eura, dok hladnjaci višeg energetskog razreda koštaju od 700 do 3000 eura. Hladnjake se općenito preporučuje kupiti u proljeće jer se ljeti zbog siline rada brzo troše i češće kvare pred kraj radnog vijeka.

Idealna investicija pred ljeto

Kupovina više kućanskih uređaja tako može biti pozamašna investicija, ali ne i neka koju je moguće izbjeći. Kako biste sve probleme riješili pred ljeto, možete posegnuti i za opcijom gotovinskog kredita u Addiko banci.

Tako će, primjerice, mjesečni anuitet za kredit od 6000 eura na šest godina iznositi tek 101,87 eura. Dobra vijest je što ovakav tip kredita mogu ugovoriti klijenti svih banaka, a zahtjev se može predati online.

Zahvaljujući fiksnoj kamatnoj stopi od 6,85 posto, mjesečni anuitet ne može se mijenjati nakon potpisanog ugovora. Ovim kreditom možete financirati i radove na samoj nekretnini, kao što su renovacija kupaonice, postavljanje podnog grijanja ili bojenje zidova.

Bojenje zidova svakih pet do deset godina

Upravo je proljeće pogodno vrijeme i za takve radove zbog povoljnih vremenskih uvjeta – temperature još uvijek nisu dovoljno visoke da bi utjecale na samo izvođenje, a suho vrijeme omogućit će brzo sušenje i provjetravanje prostora.

Posebno je to zgodno prilikom bojenja zidova. Stručnjaci preporučuju bojenje zidova svakih pet do deset godina, s time da sve ovisi o tome u kakvom su stanju zidovi. Navode i da će zidove koji su na udaru Sunčevih zraka biti potrebno bojiti i češće.

Prema podacima na internetu, cijene soboslikarskih usluga kreću se između 3,5 do 5,5 eura po metru kvadratnom. Ta cijena uključuje najjednostavnije izbjeljivanje unutarnjih zidova i stropova, odnosno, dupli premaz, materijal i rad.

To bi, primjerice, značilo da ćete bojenje sobe od 10 kvadrata platiti oko 180 eura, odnosno, oko 115 eura ako se odlučite za jeftiniju verziju. Tako biste za trosobni stan morali izdvojiti od 345 do 540 eura, i to bez materijala.

Zamjena stolarije

Dok je bojenje zidova gotovo pa rutinski prepravak, zamjena stolarije veći je pothvat. No, zamjena stolarije nije samo estetski pothvat, već i ulaganje u bolju zvučnu i toplinsku izolaciju, pa samim time i u manje račune te bolju kvalitetu života.

Zamjena starih prozora novima od PVC-a može smanjiti račune i do 12 posto. Za samo postavljanje PVC prozora morat ćete izdvojiti od 130 do 400 eura po metru kvadratnom, a toj cijeni morate pridodati i samu kupovinu prozora, čije se cijene kreću od 60 do 350 eura.

To bi značilo da ćete na zamjenu samo jednog prozora morati izdvojiti od 200 do 800 eura. Bitno je imati na umu da iznos može biti i viši, ovisno o obliku prozora i njegovoj veličini. Tako biste za promjenu četiri prozora mogli doći i do iznosa koji prelazi 3000 eura.

Ulogu u formiranju cijene imat će i okvir prozora, ostakljenje i sam način otvaranja. Sama zamjena stolarije neće zahtijevati iseljavanje iz stana, no svakako je bitno imati na umu da će doći do prekida u normalnoj svakodnevici.

Renovacija kupaonice

Radovi koji će pak učiniti gotovo pa nemogućim život u stanu ili kući veliki su radovi na kupaonici. Renoviranje kupaonice često uključuje i radove na vodovodu i ugradnju kupaonskog crijeva, što može potrajati neko vrijeme.

Cijena kompletne obnove uključuje zamjenu keramike, instalaciju sanitarne opreme, te se kreće oko 530 eura po metru kvadratnom. Kompletna obnova kupaonice mogla bi vas koštati od 1350 do 5300 eura.

Problem s obnovom kupaonica jest taj što su radovi jednako kompleksni u malim i velikim prostorima, ako ne i kompleksniji u manjima. Zbog toga cijena radova po metru kvadratnom često bude veća za manje kupaonice negoli za velike.

U oba slučaja radi se o opsežnim radovima koje možete financirati Addiko gotovinskim kreditom za renoviranje. Tako biste, primjerice, kredit od 5500 eura na pet godina mjesečno plaćali 108,52 eura, a kako je u pitanju nenamjenski kredit, slobodni ste tim iznosom pokriti sve troškove, pa i one nepredviđene.

Promjena podnih obloga i podno grijanje

Drugi problematični radovi su oni koji se tiču poda. Kada je u pitanju zamjena podnih obloga, cijene se kreću između 18 i 30 eura po metru kvadratnom. Prema toj računici, za stan od 50 kvadrata mogli biste samo na postavljanje novih obloga potrošiti od 650 do 1500 eura.

Cijena podnog grijanja ovisi o odabranom sustavu koji može biti vodeni ili električni, samoj površini i drugim elementima kao što su kotlovi i toplinska pumpa.

Za dobavu i ugradnju podnog grijanja morat ćete okvirno izdvojiti od 60 do 144 eura po metru kvadratnom, odnosno, od 3000 do 7200 eura za stan od 50 kvadrata. U pitanju je još jedna vrijedna investicija jer ovaj tip grijanja troši manje energije od radijatora.


Sadržaj nastao u suradnji s Addiko bankom.