Oko 12 posto djece u Hrvatskoj ima problema s mentalnim zdravljem. Psihologinja nam je otkrila super savjete za roditelje

Pitajte djecu kako su, što im se dogodilo tijekom dana i s pozornošću ih saslušajte

FOTO: Shutterstock

U Hrvatskoj gotovo 12 posto djece i mladih od 10 do 19 godina ima problema s mentalnim zdravljem. Točnije, njih gotovo 50 000, kazuje posljednje UNICEF-ovo izvješće ‘Stanje djece u svijetu’. Ovu negativnu statistiku potvrđuju i podaci Hrabrog telefona.

Tijekom protekle godine volonteri su zaprimili 244 upita s temom suicidalnosti, što je porast od 53 posto u odnosu na 2021. te 184 upita na temu samoozljeđivanja, s porastom od 43 posto. Dodatno, istraživanje Svjetske zdravstvene organizacije pokazuje kako gotovo 80 posto mladih ne dobiva potrebnu pomoć vezanu uz mentalno zdravlje.

Budući da biti roditelj nije lako, sa željom da olakšamo sebi i svojoj djeci, prisustvovali smo eduaktivnoj radionici ‘Kako biti bolji roditelj – od uspostave odnosa do izazova roditeljstva u adolescenciji’ u organizaciji Hrabrog telefona i Wiener osiguranja koja se održala u sklopu projekta ‘Mentalna higijena’.

Cilj projekta je pružiti dodatno znanje i pomoć u području mentalnog zdravlja djece i mladih, ali i savjetovati roditelje kako se lakše nositi s pojedinim problemima.

Vrijeme sve većih izazova

Ovu vrlo korisnu radionicu držala je profesorica psihologije i predsjednica Hrabrog telefona Hana Hrpka koja je istaknula da su djeca, za koju je pubertet već dovoljno intenzivno razdoblje, preplavljena promjenama i zahtjevima u svojoj okolini te da u toj dobi tek razvijaju mehanizme suočavanja s istim.

“S jedne strane raste utjecaj vršnjaka, a s druge strane je utjecaj roditelja koji izražavaju svoje vrijednosti i pravila. Identitet mladih u velikoj mjeri proizlazi upravo iz obitelji. Stoga je vrlo važno pružiti podršku roditeljima kako bi bolje razumjeli djecu i mlade, prepoznali znakove za brigu te znali kako i kada reagirati, a kada potražiti i stručnu pomoć”, izjavila je.

Kada tome dodamo i izazove s kojima se danas susreću gotovo svi roditelji – od uspostavljanja ravnoteže privatnog i poslovnog života, mnoštva informacija dostupnih na internetu, promjene odgojnih praksi kao i samih struktura obitelji, mentalno zdravlje još je važnije.

Hana Hrpka vodila je radionicu u organizaciji Wiener osiguranja i Hrabrog telefona PIXSELL

S djecom razgovarajte svakodnevno

Tako su na radionici posebno istaknute smjernice Hrabrog telefona za roditelje koje se tiču komunikacije s djecom, ali i općenite izgradnje odnosa te što je, tijekom toga, potrebno izbjegavati, a što češće prakticirati.

Na prvom mjestu roditeljima bi trebao biti razgovor s djecom, pa makar on trajao i 15 minuta. Važno je da budemo prisutni i usmjereni na djecu, njihova iskustva, događaje, pa i probleme.

Pritom je potrebno potruditi se razumjeti njih, njihove emocije i reakcije te im pokazati suosjećanje. Primjerice, dobro je pustiti dijete da se isplače ako mu je to potrebno i osnažiti ga rečenicama poput ‘vidim da si tužan i to je u redu’ ili ‘prirodno je da si ljuta u ovoj situaciji’.

Potrebno je pokazati suosjećanje i povjerenje

“U svakom trenutku trebalo bi vjerovati djetetu te dati na važnosti onome što govori – saslušati ga do kraja, pokazati interes, postavljati pitanja i provjeriti jesmo li sve dobro shvatili. Ne treba zanemarivati njihove probleme koji se čine beznačajnima, jer u njihovim su mislima to veliki i stvarni problemi”, istaknula je Hrpka.

Nije dobro koristiti rečenice poput ‘pravi muškarci ne plaču’ ili pak umanjivati problem te govoriti ‘ma nije to ništa’ ili ‘drugoj djeci je puno gore’. Takvim rečenicama šaljemo poruku da zapravo ne slušamo i ne prihvaćamo djetetovo razmišljanje.

“Osim na kvalitetnu komunikaciju, djecu je važno poticati na redovitu tjelovježbu koja doprinosi boljem raspoloženju, višoj razini energije tijekom dana i boljem snu. Osim toga, to može biti način da se steknu nova poznanstva i prijateljstva”, savjetovala je Hrpka.

Hrabri telefon

Važno je omogućiti im kvalitetan život

Što se tiče odnosa s obitelji, on uvelike može biti unaprjeđen češćim druženjima pa bismo zato kao roditelji trebali s vremena na vrijeme organizirati obiteljske izlete u prirodi – vikendom ili slobodnim danom posjetiti obližnji park, jezero, brdo ili šumu.

Ono što se posebno ističe jest da bismo trebali izbjegavati to da nam školski uspjeh i domaće zadaće budu jedina tema svakodnevnih razgovora.

“Mentalno zdravlje djeteta važnije je od školskog uspjeha, ali i preduvjet za isti, stoga nastojte izbjegavati poticati dijete da svaki slobodan trenutak provodi učeći”, rekla je Hrpka.

Hrabri telefon

Inicijativa i projekt idu dalje

Osim ove radionice za predstavnike medija, Wiener osiguranje u sklopu projekta Mentalna higijena već je održalo slične radionice i za svoje zaposlenike tijekom kojih se progovaralo o važnosti mentalnog zdravlja.

Kampanja projekta nastavit će se i u jesen kroz web platformu i edukativni sadržaj, radionice u osnovnim školama te organizacijom digitalnog natječaja i meet up-a za djecu i mlade.

U ovom projektu već su sudjelovali i poznati hrvatski influenceri – ambasadori projekta, Ema Luketin, Andrea Pacadi, Adrian Lewa i poznati domaći YouTuber Ivan Rado, poznatiji kao ‘Malajski tapir’.

Donacije su uvijek dobrodošle

Cilj inicijative je pomoći što većem broju djece i mladih koji se susreću s problemima u području mentalnog zdravlja. Želja je pružiti im mnoštvo korisnog edukativnog sadržaja – od savjeta kako izražavati osjećaje, kako prepoznati kad je potrebna podrška i kako ne samo primati, već i pružati pomoć drugima.

Za ovakve i slične aktivnosti od izuzetne je važnosti podrška kompanija poput Wiener osiguranja, ali i cjelokupne javnosti. Inicijativu, kao i ukupan rad te angažman Hrabrog telefona stoga svatko od nas može podržati i donacijama Hrabrom telefonu.

Pomoć je nužna kako bi organizacija imala dovoljno stručnjaka i resursa za nastavak pomaganja djeci s ciljem poboljšanja njihovog mentalnog zdravlja i kvalitete života.

U projekt ‘Mentalna higijena’ uključeni su brojni ambasadori i partneri

Sadržaj nastao u suradnji s Wiener osiguranjem.