Pametne tvornice, zgrade, brojila... pa čak i pametni gradovi postaju svakodnevica. Evo zašto su tako važni

Naš najveći opskrbljivač i proizvođač energije HEP prati trend energetske učinkovitosti i nudi sve kompleksnije usluge

AI(Artificial Intelligence) and smart energy. Abstract mixed media.
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Još donedavno su pojmovi poput pametno brojilo, pametni stan, pametna zgrada, pametni grad… zvučali poput termina nekog znanstveno-fantastičnog filma. No, kako su oni temelj energetske učinkovitosti kao goriva broj jedan u održivom globalnom energetskom sustavu, postaju dio naše svakodnevice uvelike mijenjajući naš život na bolje. Pametne tehnologije dolaze ubrzano upotpunjujući i unapređujući sustave u zgradama i industriji. Zna li se da upravo zgrade troše najviše energije i proizvode najviše CO2, optimizirajući upotrebu energije u njima i pretvarajući milijune zgrada u proizvođače energije, čini se veliki pomak u energetskoj učinkovitosti.

Izazov energetske učinkovitosti

Nastojanje da se optimizira upotreba energije te da se zgrade pretvori u njezine proizvođače, dio je energetskog izazova s kojim se susreće Europska unija i Hrvatska. Energetska učinkovitost jedna od četiri top teme kojima se poslovni i politički krugovi Europske unije planiraju baviti u narednim desetljećima. Ulaganje u mjere povećanja energetske učinkovitosti donosi brojne prednosti: manje troškove za energiju, manju ovisnost o promjenama cijena energenata, povećanje konkurentnosti za tvrtke te smanjenje utjecaja na okoliš. Hrvatska elektroprivreda podržava i aktivno sudjeluje u naporima Europske unije za očuvanje klimatskog sustava, energetske neovisnosti i konkurentnosti EU gospodarstva. HEP, kao i sve velike energetske kompanije, već sad mijenja svoju ponudu i uz opskrbu energentima, tržištu nudi sve kompleksnije i modernije energetske usluge.

Nove energetske usluge

Jedan od načina na koji HEP grupa prati trend je provedba Programa pogodnosti za kupce HEP Opskrbe po principu one-stop-shop, koji objedinjuje opskrbu električnom energijom i više energetskih usluga na jednom mjestu. Tako HEP Opskrba, u suradnji s HEP ESCO-m, svojim kupcima iz kategorije poduzetništvo uz opskrbu električnom energijom nudi nove energetske usluge, koje im mogu pomoći da upoznaju i smanje svoju potrošnju. Jedna od energetskih usluga koja se nudi kupcima HEP-a je i ‘Uspostava daljinskog očitanja električne energije i uvođenje sustava za gospodarenje energijom ESCO Monitor®’. Uvođenje sustavnog gospodarenja energijom (SGE) je aktivnost koje ne zahtijeva značajnu investiciju.

Ova energetska usluga uključuje: Utvrđivanje potreba korisnika (što mjeriti i kako), uspostavu sustava daljinskog očitanja („Ključ u ruke”), korištenje sustava ESCO Monitor® i ESCO Monitor® Panela te praćenje i analizu potrošnje električne energije. Uspostavom daljinskog očitanja energenata moguće je sustavno nadzirati potrošnju istih, što omogućuje preuzimanje kontrole nad troškovima za energente u industriji te raznim malim, srednjim i velikim poduzećima. Također, daljinsko očitanje omogućuje pravovremeno alarmiranje kod incidentnih slučajeva (npr. nagli porast potrošnje), stalno dostupne podatke o potrošnji, smanjenje gubitaka u sustavu, a očitanje stanja mjerila izvodi se bez ulaska u prostor potrošača (daljinski).

Cjelovit pristup

Obzirom da energetska učinkovitost izravno utječe na konkurentnost, pristup poslovanju ne može biti parcijalan, već cjelovit, odnosno mora obuhvatiti cijelu organizaciju. Pitanje energetske učinkovitosti tiče se svih potrošača u organizaciji, a posebno onih koji značajno utječu na potrošnju. Također, ako organizacija fokusira isključivo na promjenu tehnologije, puni potencijal za poboljšanje energetske učinkovitosti neće biti iskorišten. Optimalno i obuhvatno poboljšanje energetske učinkovitosti oslanja se i na investicijske i ne-investicijske mjere. Ne-investicijske mjere uključuju prije svega promjenu ponašanja, koja nije moguća bez edukacije.

„Zeleno poslovanje“

To je bio motiv da svojim kupcima HEP-a ponudi i usluga edukacije ‘Zeleno poslovanje’. „ ‘Zeleno poslovanje je naziv za skup aktivnosti koje bismo trebali svakodnevno prakticirati kako bismo povećali učinkovitost, smanjili troškove i negativan utjecaj na okoliš te kako bi se prema energiji ponašali odgovorno. Edukacijom i uključivanjem zaposlenika u aktivnosti gospodarenja energijom te podizanjem svijesti o energetskoj učinkovitosti unutar tvrtke, želi se zaposlenike osvijestiti kako male promjene ponašanja na razini pojedinca mogu učiniti velike promjene na razini organizacije „, objasnili su u HEP-u i dodali kako se edukacija ‘Zeleno poslovanje’ može nuditi kao dio obavezne edukacije u provedbi norme ISO 50001.

Getty Images/iStockphoto

Energetske usluge koje provodi HEP ESCO nisu tipska rješenja, već se radi o energetskoj usluzi prilagođenoj potrebama korisnika, bilo kod savjetovanja prilikom uvođenja norme ISO 50001, optimizaciji potrošnje energije ili projekatima energetske učinkovitosti po ESCO modelu.

Integrirani sustavi obnovljivih izvora energije

Kad su u pitanju projekti energetske učinkovitosti po ESCO modelu naglasak je na razvoju projekata s ciljem dekarbonizacije zgrada, povećanja energetske učinkovitosti i spajanjem sunčana elektrana u instalaciju kupca te na projektima sustavnog gospodarenja energijom. Financijska isplativost se postiže primjenom mjera energetske učinkovitosti na sustavima grijanja i hlađenja, potrošne tople vode, komprimiranog zraka, rasvjeti, elektro sustavima te na automatizaciji i optimizaciji postojećih sustava. Izmjena fasade i stolarije se neće isplatiti ispod roka od desetak godina pa tako to nisu tipični projekti za ESCO tvrtke. Najveći potencijal za uštedu energije je u proizvodnim industrijama koje imaju visok trošak energije po jedinici proizvoda gdje svaka moguća ušteda povećava konkurentnost. Projekti energetske učinkovitosti rezultiraju znatnim smanjenjem potrošnje svih energenata, povećanjem sigurnosti, pouzdanosti i radne efikasnosti, tehničkim unapređenjima i smanjenim troškovima održavanja. Mjere energetske učinkovitosti najčešće se izvode u nekoliko faza pa korisnik sam može odlučiti koje i kad želi provesti.

Sadržaj donosimo u suradnji HEP-om