Poznati veterinar objasnio nam je koliko krpelji mogu biti opasni za psa te što možemo učiniti

Krpelji na pse mogu prenijeti piroplazmozu (babeziozu) i erlihiozu, a pravilan izbor zaštite iznimno je važan

Close-up view of tick on human finger against dog lying in grass.
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Svaki vlasnik psa itekako je svjestan koliko krpelj može biti opasan za zdravlje njegovog ljubimca. Ti maleni ektoparaziti najčešće parazitiraju na sisavcima te mogu prenijeti niz bolesti. Aktivni su tijekom cijele godine, a svoju žrtvu ne traže aktivno poput komaraca nego se popnu na vršak grančice ili travke i nepomično čekaju.

Ako ga čovjek ili životinja dotaknu, on se nožicama zakvači i prijeđe na žrtvu. Neko vrijeme šeće po tijelu i traži pogodno mjesto za krvni obrok, najčešće meke i vlažnije dijelove kože kao što su pregibi na tijelu (npr.pazuh) ili vlasište.

Krpelji prenose opasne bolesti

Krpelji na pse mogu prenijeti piroplazmozu (babeziozu) i erlihiozu, objašnjava dr. med.vet. Krešimir Martinković s Klinike za zarazne bolesti Veterinarskog sveučilišta u Zagrebu, te napominje kako se pravilnom upotrebom sredstva za zaštitu postiže maksimalni željeni učinak.

“Osim kvalitetne ogrlice ili ampule, važno je pregledavati ljubimca nakon šetnje te reagirati brzo ako unatoč zaštiti vaš pas ili maca ‘pokupe’ krpelja. Pravilan odabir zaštite ljubimca uvijek treba biti u dogovoru sa veterinarom. Svaki ljubimac je, kao i čovjek, različit stoga ne treba slušati „priče iz parka“ i što je najbolje već se posavjetovati sa stručnom osobom”, pojasnio je dr. Martinković.

Zaštita je ključna

Redoviti pregledi kod veterinara, cijepljenje i adekvatna zaštita od krpelja i buha tijekom cijele godine osnove su kojih bi se trebalo pridržavati kada je zdravlje pasa u pitanju. Osim kvalitetne ogrlice ili ampule, važno je pregledavati ljubimca nakon šetnje te reagirati brzo ako vaš pas ili maca “pokupe” krpelja. Pravilan odabir zaštite ljubimca uvijek treba biti u dogovoru sa veterinarom. Svaki ljubimac je, kao i čovjek, različit stoga ne treba slušati „priče iz parka“ i što je najbolje već se posavjetovati sa stručnom osobom.

Na tržištu postoje razni proizvodi, svaki je drugačiji i pruža specifičnu zaštitu ljubimca, a važno je birati proizvode koji pružaju širok spektar zaštite, poput Advantixa i Foresta.

Prednosti Advantixa i Foresta

Advantix je ampula koja se nanosi na zdravu kožu na gornjem dijelu vrata. Nakon aplikacije, ampula djeluje na buhe i krpelje tako da ih tjera od životinje, a ukoliko dođu u kontakt ubija ih, a to se zove HOT FOOT efekt. Advantix pruža zaštitu ljubimcu od buha četiri tjedna tjedna, od krpelja tri do četiri tjedna, a repelent je čak i za papatače, komarce i stajske muhe dva tjedna. ” Ukoliko se radi o stavljanju ampule, treba voditi računa da mjesto aplikacije bude čisto i da je koža ljubimca zdrava.

Dlaka se razmakne tako da se vidi koža i sadržaj ampule se ravnomjerno rasporedi. Ukoliko se koristi ampula treba voditi računa da se ljubimca ne bi smjelo kupati dva dana i prije i dva dana nakon aplikaciju. Ako se pak odlučite za primjenu ogrlice, treba imati na umu da ona mora biti na ljubimcu cijelo vrijeme. Posebno treba naglasiti da ona ne služi kao ukras i da mora biti stavljena što je bliže koži, ne smije “plesati” dok pas hoda. Na taj način se postiže maksimalni učinak sredstva i pruža se najbolja zaštita”, pojasnio je Martinković.

Kako koristiti Foresto ogrlicu

Foresto ogrlica također djeluje na buhe i krpelje na način da ih odbija i ubija. Foresto se stavlja oko vrata životinje što je bliže moguće koži. Djelovanje Foresta započinje unutar 48 sati od stavljanja i traje do 8 mjeseci protiv buha i krpelja. Ukoliko je krpelj već prisutan na psu, prije aplikacije ga je potrebno ukloniti. Foresto je, kao i Advantix, također i vodootporan, ukoliko se postupa prema pravilima.

Osim po zanimljivim ulogama u kazalištu, filmovima, TV serijama, glumac Boris Mirković poznat je i po svojim nastojanjima da svim psima, a posebice onim napuštenima život učini ljepšim, sretnijim, zdravijim. “Odmalena sam kući dovlačio lutalice. Uvijek ih nahranim, pomazim, a najbolje se osjećam kad pomognem u udomljavanju napuštenog psa”, kaže Boris koji raznim akcijama i apelima pokušava promijeniti svijest ljudi kada je odnos prema životinjama u pitanju. Upravo zato je Boris i obukao kostim krpelja te obavio zanimljivu misiju.