Raspisan poziv za sufinanciranje kućnih solarnih elektrana. Provjerite jeste li kandidat

Sredstva su dostupna za elektrane koje su ugrađene i puštene u pogon tijekom 2023. godine

FOTO: Shutterstock

Povećanjem broja energetskih rješenja koja koriste obnovljive izvore energije smanjuje se ovisnost o fosilnim gorivima i povećava neovisnost te sigurnost opskrbe. To su samo neki od razloga zašto su i kućne solarne elektrane sve popularnije diljem svijeta pa tako i na domaćem tržištu.

Kako bi se potaknula njihova šira primjena te se sunčeva energija istaknula kao kvalitetan i održiv izvor za proizvodnju električne energije, prije nekoliko dana Fond za zaštitu okoliša i energetske učinkovitosti raspisao je novi Javni poziv za poticanje ugradnje fotonaponskih elektrana u obiteljskim kućama.

Ovakve i slične subvencije koje se odnose na bilo koji oblik poboljšanja energetske učinkovitosti, definitivno su dobra prilika kojom se smanjuju troškovi samih investicija te se pogoduje kvaliteti života i očuvanju okoliša.

U nastavku vam stoga donosimo sve detalje – tko se sve može prijaviti na Javni poziv te što vam je sve potrebno za prijavu.

Sufinancira se najviše 50 posto troškova

Naime, riječ je o Javnom pozivu koji je namijenjen sufinanciranju ugradnje fotonaponskih elektrana za proizvodnju električne energije za vlastitu potrošnju na krovovima postojećih obiteljskih kuća ili na postojećim pomoćnim građevinama koje se nalaze uz obiteljsku kuću.

Prijaviti se mogu isključivo fizičke osobe, odnosno vlasnici obiteljskih kuća koji su u trenutku puštanja fotonaponske elektrane u pogon na istoj adresi imali prijavljeno prebivalište.

Sredstva su dostupna za elektrane koje su ugrađene i puštene u pogon tijekom 2023. godine, dakle od 1. siječnja ove godine, a kreću se najviše do 50 posto opravdanih troškova projekta, odnosno u visini od 600 eura po kW nazivne snage ugrađene fotonaponske elektrane.

Važno je ispuniti uvjete i prikupiti dokumentaciju

Nazivnom snagom smatra se odobrena priključna snaga u smjeru predaje u mrežu sukladno potvrdi za trajni pogon. Prihvatljivi i opravdani troškovi odnose se pak na troškove izvođenja radova, što ujedno uključuje nabavu i ugradnju sustava i opreme.

Za valjanu prijavu za sufinanciranje važno je dakako ispuniti nekoliko uvjeta, kao i prikupiti potrebnu dokumentaciju. Primjerice, prijavljene kuće mogu biti veličine do 600 četvornih metara bruto podne površine, a najmanje 50 posto od toga mora biti namijenjeno za stanovanje.

Nekretnina ujedno mora biti izgrađena na temelju građevinske dozvole ili drugog odgovarajućeg akta sukladno Zakonu o gradnji, no nije potrebno imati energetski certifikat.

Što se dokumentacije tiče, ona se dostavlja jednokratno, a potrebno je, između ostaloga, ispuniti prijavni obrazac, priložiti zemljišno-knjižni izvadak nekretnine i fotodokumentaciju ugrađenog sustava, kao i račune za izvedene radove te još nekoliko dodatnih stavki.

Možete se obratiti stručnjacima za pomoć

Budući da prijave na Poziv poput ovoga mogu biti stresne ili nejasne, tvrtka E.ON Hrvatska sa svojim stručnjacima pruža besplatno savjetovanje svim zainteresiranima, a njihov tim pomaže i pri prikupljanju dokumentacije za subvenciju.

E.ON Hrvatska ujedno je predvodnik zelene tranzicije te vodeća tvrtka po pitanju pružanja održivih energetskih rješenja, neovisno o tome radi li se o potrebama kućanstava ili većih kompanija i organizacija.

Osim besplatnog savjetovanja o poticajima za kućne solarne elektrane, tvrtka izrađuje i cjelokupne projekte ugradnje solarnih elektrana za svoje klijente. Nude desetogodišnje osiguranje solarne elektrane u slučaju nepogode te jamstvo od 25 godina na proizvodni kapacitet solarnih panela.

Sve druge, ali ne i manje važne informacije o solarima možete saznati i u našem razgovoru s E.ON stručnjakinjom Irenom Bjelobrk.

Za subvencije je namijenjeno gotovo 12,5 milijuna eura

Javni poziv Fonda za prijave će biti otvoren do kraja godine ili dok se ne iskoriste predviđena sredstva za koja je namijenjeno gotovo 12,5 milijuna eura.

Obavijest o privremenom ili trajnom zatvaranju Poziva bit će javno dostupna putem mrežne stranice Fonda. Pri zatvaranju Javnog poziva, odluke o sufinanciranju korisnicima će biti dostavljene preporučenom poštom.

Odobrene subvencije Fond će, sukladno Općim uvjetima ugovaranja, isplatiti jednokratno na IBAN korisnika, u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu Odluke.

Procjenjuje se da će u ovogodišnje sufinanciranje biti uključeno oko 3500 ugrađenih fotonaponskih elektrana, a očekivani učinak jest smanjenje emisije od 3,5 milijuna tona ugljikovog dioksida.


O kućnim solarnim elektranama i subvencioniranju ugradnje


Sadržaj nastao u suradnji s E.ON Hrvatska.