Redovito osiguravamo aute, ali ne i sami sebe: Hrvati sklapaju životna osiguranja 7 puta manje od ostalih u EU

Financijska sigurnost i pravovremena zaštita bližnjih samo su neke od prednosti životnih osiguranja

FOTO: Shutterstock

Krajem prošle godine na hrvatskom tržištu bilo je ugovoreno oko 655.700 polica životnih osiguranja te, uz ona životna, nešto više od 564.000 polica dopunskih osiguranja, potvrđuju podaci godišnjeg izvješća Hrvatskog ureda za osiguranje.

Ukupno gledajući, kategorija životnih osiguranja nalazila se na drugom mjestu sa zastupljenošću od 22,4 posto dok se ispred nje, u strukturi ukupne premije osiguranja u 2022. godini, smjestilo osiguranje od automobilske odgovornosti čiji je udio iznosio 25,5 posto.

Navedeni podaci ukazuju i na to kako građani u Hrvatskoj police životnog osiguranja ugovaraju sedam puta manje u odnosu na prosjek Europske unije. Kao glavni razlozi takvog stanja ističu se nedovoljna informiranost, manjak individualne odgovornosti, nedostatak brige za vlastitu budućnost te pogrešna percepcija kako je životno osiguranje skupo i neisplativo.

Međutim, zahvaljujući fleksibilnosti ove vrste polica, životno osiguranje danas je povoljnije, ali i dostupnije no ikada prije, stoga smo istražili njegove najznačajnije prednosti koje bismo svakako trebali imati na umu prilikom donošenja odluke o ugovaranju ove vrste osiguranja koja može odrediti budućnost i život vaše obitelji u godinama koje dolaze. Dodatno, istražili smo i najzastupljenije vrste polica analizirajući njihove karakteristike, ali i međusobne razlike.

Sigurna zaštita za nepredvidive situacije

Ugovaranje police životnog osiguranja smatra se mudrom odlukom, ali i preventivnom pripremom za različite tipove rizika – od zdravstvenih i imovinskih, preko nesretnih slučajeva, pa sve do rizika za poslovanje koji se mogu negativno odraziti na kvalitetu našeg, ali i života naših bližnjih uslijed različitih životnih prekretnica.

Životno osiguranje stoga predstavlja temeljni stup financijske stabilnosti i dobrobiti u budućnosti pružajući financijsku zaštitu pojedincima i njihovim obiteljima u nepredvidivim životnim okolnostima. Budući da ova vrsta police omogućuje građanima da lakše premoste kriznu situaciju, ali i da se lakše nose s iznenadnim financijskim troškovima – može se tretirati i kao strategija dugoročnog ulaganja.

Osim toga, ova vrsta osiguranja može poslužiti i kao instrument štednje za treću životnu dob, a štednja kroz policu životnog osiguranja može se iskoristiti u različite svrhe – poput, primjerice, uzimanja pozajmice od društva za osiguranje ili kao jamstvo pri podizanju kredita u banci.

Dodatna prednost svakako je i ugovaranje široke palete dopunskih pokrića od raznih nezgoda, teško bolesnih stanja, malignih bolesti i slično. Zato se u praksi, uz police životnog osiguranja, najčešće dodatno ugovara i osiguranje od različitih rizika i nezgoda.

Mogućnost odabira pokrića u skladu s vašim potrebama

Jedan od važnijih aspekata životnog osiguranja je i njegova prilagodljivost – mogućnost odabira police koja najbolje odgovara vašim potrebama. Prilikom odabira police korisno je razmotriti vlastite financijske ciljeve, dugoročne potrebe, ali i mogućnosti plaćanja premije.

Iako se ponude i cijene polica životnog osiguranja razlikuju među društvima za osiguranje, u Hrvatskoj su najpopularnije police klasičnog i mješovitog, rentnog i investicijskog životnog osiguranja. Primjerice, osnovna polica klasičnog životnog osiguranja za osobu od tridesetak godina u prosjeku iznosi 3o eura mjesečno.

Klasično životno osiguranje financijski pomaže obitelji osiguranika isplatom ugovorenog osiguranog iznosa u slučaju smrti zbog bolesti ili nezgode. Mješovito osiguranje pak pokriva i smrt i takozvano ‘doživljenje’. Točnije, nakon isteka police, osiguranik dobiva ugovorenu osiguranu svotu uvećanu za potencijalnu dobit te tako ova vrsta životnog predstavlja i svojevrsni oblik dugoročne štednje.

Najčešće ju ugovaraju osobe kojima je važna financijska zaštita obitelji, ali je pritom važno istaknuti kako ova polica ne predstavlja oblik zarade, nego ima isključivo štednu i osiguravateljsku svrhu.


Razmislite danas za SIGURNIJE SUTRA

Više informacija o životnom osiguranju možete pronaći i na mrežnoj stranici te na Facebook i Instagram profilu informativno-edukativnog projekta financijske pismenosti pod nazivom ‘SIGURNIJE SUTRA’ koji provode društva za osiguranje i Hrvatski ured za osiguranje.

Cilj projekta je podizanje razine svijesti građana o važnosti financijske pismenosti na području osiguranja te poticanje građana na edukaciju i aktivnije promišljanje o korištenju proizvoda i usluga osiguratelja.

Zajednički projekt financijske pismenosti ‘SIGURNIJE SUTRA’ provodi se treću godinu u okviru Nacionalnog strateškog okvira financijske pismenosti potrošača za razdoblje od 2021. do 2026. godine kojim se želi, jačanjem financijskog obrazovanja, postići i bolje financijsko upravljanje hrvatskih građana.


Mudar način štednje i investiranja

Rentno životno osiguranje polica je koja se ugovara kako bi se osigurala sigurna starost te bolja kvaliteta života u zrelijoj životnoj dobi. Po završetku uplate premije, korisniku se isplaćuje ugovorena mjesečna renta kao dodatan i alternativni izvor prihoda, a u slučaju da korisnik ne doživi isplatu, mjesečnu rentu moguće je i naslijediti.

Investicijsko životno osiguranje vezano je pak uz ulaganje u investicijske fondove i ostale oblike investiranja koji nose veći prinos te predstavlja sigurno i jednostavno ulaganje uz pokriće za slučaj smrti osiguranika.

Ova opcija životnog osiguranja pogodna je za sve one koji su voljni investirati, ali i preuzeti rizik te istovremeno biti osigurani. Važno je pritom istaknuti da dobit iz ovakve police može biti prilično visoka, ali može ići i u drugom smjeru zbog pad vrijednosti kapitala u koji se ulaže.

Premija se može plaćati na različite načine

Plaćanje premije može biti višekratno, odnosno premija se ugovara kao godišnja, a može se ugovoriti i plaćanje premije u ratama – mjesečno, kvartalno ili polugodišnje. Postoje i police kod kojih se premija plaća jednokratno, odnosno odjednom za cijelo trajanje osiguranja.

Prilikom ugovaranja police korisnici moraju ispuniti upitnik o zdravstvenom stanju i pritom je važno pružiti sve relevantne podatke te na sva pitanja na ponudi osiguranja odgovoriti iskreno i potpuno radi ispravne procjene rizika.

Izračun osigurane svote kod životnog osiguranja temelji se na statističkim podacima o oboljenju i smrtnosti stanovništva, dobi osigurane osobe te ostalim faktorima rizika, kao što su zanimanje, bavljenje rizičnim sportovima, hobijima i slično.

Ovisno o svim navedenim parametrima i faktorima te nakon provedene procjene rizika – dvije osobe iste životne dobi, koje zaključuju policu životnog osiguranja na isti iznos premije te na isto vremensko razdoblje, mogu imati različite osigurane svote u slučaju smrti. Ako je rizik od oboljenja ili stradavanja jedne osobe veći, mjesečna će premija također biti veća.


Sadržaj nastao u suradnji s Hrvatskim uredom za osiguranje.