Riješite se visoke ljetne vlage i neugodnih plijesni. Evo načina kako osvježiti zrak u domu

Zaboravite na kontinuirano otvaranje prozora i uzaludno provjetravanje

FOTO: Shutterstock

Vrhunac ljetnih vrućina vjerojatno nas tek očekuje u nadolazećim mjesecima, a imajući na umu globalno zatopljenje i klimatske promjene, ne možemo ni predvidjeti koliko će ljeto trajati ni koliko visoke će biti temperature.

Neovisno o tome, uz sve blagodati ljeta, tu si ipak i one loše asocijacije koje često vezujemo uz nepodnošljiv zagušljiv zrak, prekomjerno znojenje i onu nelagodu koju osjećamo u tijelu dok na sofi bespomoćno ležimo, u potrazi za daškom vjetra i svježine.

Uz klimatizacijske uređaje, ventilatore i ostale verzije rashladnih pomagača, može se lakše živjeti, no unatoč njima, u domovima i dalje znamo osjećati svojevrsnu ustajalost, neugodne mirise i sparinu. Posebice ako u prostoru boravi više osoba.

Upravo takvo okruženje upozoravajući je znak da se u domu nazire potencijalni problem vlage, a koji u konačnici nerijetko dovodi i do pojave neugodnih plijesni. Kako bismo doskočili toj neželjenoj muci, pronašli smo načine kako ovog ljeta u svome domu osigurati čist i svjež zrak.

Vlaga utječe i na raspoloženje

Topli zrak ima sposobnost zadržati veću količinu vodene pare, što je jedan od glavnih razloga zašto je razina vlage tijekom ljeta znatno visoka. Zato često znamo reći ‘nije što je vruće, već što je sparno’ te se usputno žaliti na vlažnost zraka.

Visoka vlažnost zraka ne samo da dovodi do toga da osjećamo da su temperature više nego što jesu, već nepovoljno utječe i na nas same, zbog čega se možemo osjećati tromo, umorno, iscrpljeno i ošamućeno.

Osim toga, alarm za previsoku vlažnost u domu, a za koju je inače optimalna razina između 30 i 50 posto, su i loša kvaliteta sna, uvele biljke neugodnog mirisa, ljepljiva stakla s kondenzacijskim mrljama, pojava grinja, napuknuti zidovi.

Sve popularnije dugoročno rješenje

A kao konačna i najneugodnija pojava ističe se plijesan – crne, sive ili zelene mrlje koje se najčešće šire na zidovima ili na podu, primjerice, posebno ako imate postavljene linoleum podne obloge ili tepisone.

Osim što je oku neugodan prizor, plijesan može biti opasna i po zdravlje, zato ju je potrebno što prije ukloniti iz životnog prostora.

U regulaciji vlage i borbi protiv plijesni, stoga su sve popularniji ventilacijski sustavi, a na domaćem tržištu po tom je pitanju vodeća tvrtka Lunos.

Svjež i čist zrak u svakom trenu

Njihovi sustavi osiguravaju stalan dotok svježeg zraka u prostoriju bez potrebe za otvaranjem vrata ili prozora, a prednosti ugradnje su pritom mnogostruke. Tehnologija automatski odvodi potrošeni zrak s neugodnim mirisima, kao i suvišnu vlagu te štetne čestice, a u prostor dovodi svježi filtrirani zrak.

Na taj način sprječava nastanak plijesni i pojavu grinja, a onemogućuje i stvaranje propuha te prodor vanjske buke i prašine. U konačnici i štedi energiju jer nije potrebno hladiti ili zagrijavati prostoriju, pa zato smanjuje i račune za struju.

U prostorije se ugrađuju dovodi zraka koji osiguravaju stalan dotok svježeg zraka, kao i ventilator koji neprekidno odvaja potrošeni zrak iz prostorija. Uz to, Lunos ventilacijski sustavi dolaze i sa senzorima temperature te vlage s kojima je moguće kontrolirati regulaciju zraka s obzirom na potrebu.

Razinu vlage u prostoru potrebno je kontinuirano provjeravati Lunos

Ugradnja moguća bilo kada

Budući da se sustav ugrađuje brzo i bez potrebe za većim zahvatima, može ga se ugraditi u bilo koje godišnje doba, kao i u bilo kojoj fazi gradnje ili obnove.

Dakle, u starogradnje, novogradnje ili stanove i kuće koje su u fazi renovacije. Sama montaža je brza i jednostavna, bez neželjenih posljedica poput prašine ili zaprljanog prostora.

Svi elementi imaju ugrađenu zaštitu od buke, ventilacijski sustav radi 24 sata dnevno, a rezultati su vidljivi u kratkom roku.

Dodatna prednost svakako je i antialergijski filter koji je sastavni dio sustava – periv je i ne treba ga mijenjati. Uz pomoć filtera, sve štetne čestice poput peludi ili prašine zadržavaju se u vanjskom okruženju.

Montaža je vrlo jednostavna, a rezultati brzo vidljivi Lunos

Preventivne aktivnosti mogu biti od koristi

Osim ventilacijskih sustava, u ostvarenju što lagodnijeg života u zatvorenom tijekom ljetnih vrućina, od pomoći vam mogu biti i sljedeće preventivne aktivnosti.

Primjerice, zatvorite sva vrata i prozore te zamračite prostor kada su temperature vani najviše, dok unutarnja vrata držite otvorenima kako bi se omogućilo barem malo cirkuliranje zraka.

Ako imate tu mogućnost, kuhanje prebacite van – u svoju ljetnu kuhinju, na balkon ili na roštilj na otvorenom. Time ćete uvelike smanjiti povećanje unutarnje temperature doma te ćete izbjeći neugodne mirise.

Osigurajte da su vam sve površine suhe i čiste. Redovito čistite kupaonicu i riješite se kondenzacije na pločicama ili prozorima, u kuhinji pak provjerite ispravnost slavina, a mokru odjeću sušite vani. Dom također možete ispuniti i biljkama koje su poznate kao sakupljači vlage, poput bostonske paprati ili bršljana.

Za više informacija posjetite www.lunos-hrvatska.com ili nazovite na: 01 4816 581.


Sadržaj nastao u suradnji s tvrtkom Lunos.