Evo kako jednostavno pročistiti zrak u domu tijekom sezone grijanja

Metode koje mogu pridonijeti učinkovitom pročišćavanju zraka kod kuće ili u uredu, a većina ih je besplatna

FOTO: Unsplash

Kada vanjska temperatura u hladnijem dijelu godine krene padati, većina počinje provoditi više vremena u zatvorenim prostorima. Suvremene kuće su koncipirane s ciljem očuvanja topline u domovima, te su stoga izgrađene s naglaskom na energetskoj učinkovitosti i izolaciji. Međutim, unatoč visokim troškovima fasada i PVC stolarije, nepravilna ventilacija prostorija može dovesti do pojave pljesni.

Većina će primijetiti kako za hladnijeg vremena u stanu zamagle prozorska stakla, a radi se o kondenzaciji koja nastaje zbog velike temperaturne razlike između vanjskoga i unutarnjega zraka. No vlaga se ne nakuplja u stanovima isključivo zbog niske vanjske temperature, već postoje različiti dodatni čimbenici život kao što su pare od kuhanja, peglanja i tuširanja, nedovoljno prozračivanje i neispravni ili neadekvatno korišteni sustavi grijanja.

Istovremeno, grijanje može potaknuti nakupljanje prašine, alergena i drugih čestica koje negativno utječu na kvalitetu zraka u domu. Postoji nekoliko metoda koje mogu pridonijeti učinkovitom pročišćavanju zraka kod kuće ili u uredu, a mnoge od njih su besplatne.

Redovito prozračivanje prostora

Iako može biti primamljivo držati prozore zatvorenima tijekom hladnih dana, redovito prozračivanje ključno je za uklanjanje zagađivača iz zraka. Otvorite prozore nekoliko puta dnevno na minimalno 5-10 minuta, a posebno nakon kuhanja ili tuširanja te obavezno prije spavanja. Otvaranje prozora nekoliko puta dnevno omogućava cirkulaciju svježeg zraka i eliminira nakupljanje štetnih tvari.

Uređaji za pročišćavanje zraka

Kvalitetni uređaji za pročišćavanje zraka, opremljeni visokoučinkovitim filtrima, djelotvorno mogu eliminirati čestice poput prašine, peludi i dima iz okoline. Dodatno, određeni modeli opremljeni su ionizatorom, koji dodatno poboljšava proces pročišćavanja zraka privlačeći neželjene čestice prema filtrima.

Bitno je znati da neće svaki pročišćivač zraka ukloniti sve štetne čestice te kupnja pročišćivača ovisi o tome koje štetne čestice najviše smetaju osobi koja ga kupuje. Prema tome, postoje četiri vrste pročišćivača zraka koji se razlikuju prema svojim filterima. Dijele se na:

  • Pročišćivač s HEPA filterom
  • Pročišćivač s ionizatorom
  • Pročišćivač s ugljičnim filterom
  • UV pročišćivači zraka

Pročišćivači s HEPA filterom ili ionizatorom korisni su za uklanjanje prašine, peludi, spora plijesni i gljivica te dima. S druge strane, pročišćivači s filterom od aktivnog ugljika dobro uklanjanju isparavanja, miris dima, plinove i mirise kućnih ljubimaca, dok su pročišćivači s UV svjetlom odlični za uklanjanje virusa i bakterija.

Čišćenje i održavanje grijalica

Redovito održavanje sustava grijanja, bilo da se radi o čišćenju ili zamijeni filtera, ključno je za sprječavanje nakupljanja prašine i nečistoća. Iako redovito čišćenje i održavanje radijatora zahtijeva malo truda, bilo bi ga preporučljivo obaviti barem jednom, prije početka sezone grijanja, a idealno i češće. Ako se u kućanstvu grije na peć koja koristi čvrsto gorivo, važno je redovito održavati čistoću dimnjaka i provjeravati njihovo stanje. Osim toga, električne grijalice i radijatori trebali bi biti čisti od prašine i nečistoća jer to često uzrokuje lošu kvalitetu zraka.

Biljke koje čiste zrak

Pročišćavanje zraka u zatvorenom prostoru ne mora se rješavati samo putem elektroničkih uređaja za pročišćavanje zraka jer se priroda pobrinula da i neke ukrasne sobne biljke mogu odlično pročistiti zrak. Osim što čiste zrak, one ga i dodatno opskrbljuju kisikom. NASA je 1989. godine provela istraživanje nazvano Clean Air Study te se saznalo da sobne biljke doprinose čistoći zraka u puno većoj mjeri nego što se mislilo. Testirali su više sobnih biljaka i otkrili da imaju sposobnost uklanjanja toksina poput benzena, formaldehida, trikloretilena, ksilena i amonijaka koji se nalaze u zraku. Istražili smo koje biljke čiste zrak bolje od ostalih.

Drvo žada

Drvo žada ili krasula je sukulent koji odlično pročišćava zrak u domovima. Poznato još kao i drvo sreće ili prijateljstva, drvo žada ne zahtijeva preveliku brigu i jednostavno je za kućni uzgoj. Prema EPA-inom istraživanju, drvo žada uspješno je očistilo zrak od 80 % benzena, etilbenzena i ksilena u zraku te 70 % acetona i čak 91 % toluena, aromatskog ugljikovodika sličnog benzenu koji se nalazi u nafti i kamenom ugljenu, a dovodi do osjećaja slabosti i umora.

Dracena

Biljke dracene često se mogu vidjeti po raznim domovima i poslovnim prostorima, budući da su najpoznatiji predstavnici dracene zmajevac i drvo života. Ova biljka je vrlo otporna i odlično pročišćava zrak od štetnih spojeva poput ugljičnog dioksida, formaldehida, trikloretilena i benzena. Prema istraživanjima, biljke dracene mogu odstraniti čak 94 % acetona iz zraka, koji je vrlo štetan ako se udiše.

Bromelija

Prema istraživanjima i eksperimentima američkog znanstvenika Vadouda Nirija u 2016. godini, bromelija je najdjelotvorniji čistač zrak u domu ili poslovnom prostoru. Ova biljka je odstranila 6 od 8 vrsta toksina iz zraka, a u roku od 12 sati je otklonila i više od 80 % zagađivača sveukupno. Baš kao i drvo žada, bromelija odlično otklanja toluen iz zraka, zbog kojega se ljudi mogu osjećati umorno i slabo. No, osim što otklanja nečistoće iz zraka, bromelija također ublažava hrkanje, tako da za nabavku bromelije postoji više dobrih razloga.

Biljka pauk

Biljka pauk je ukrasna biljka koja je još poznata pod nazivom zeleni ljiljan. Ova biljka je vrlo izdržljiva te je odličan izbor za sve koji se biljkama tek počinju baviti, a uz to je i bezopasna i netoksična za životinje pa je dobar odabir za ljude koji imaju kućne ljubimce. Biljka pauk uklanja više od 80 % ksilena i etilbenzena iz zraka, a odlična je i u pročišćavanju zraka od štetnih formaldehida i ugljičnog monoksida. Ove biljke potrebno je zalijevati dva do tri puta tjedno.

Biljka pauk pročišćava zrak
Unsplash

Aloe vera

Aloe vera je vrsta kaktusa koja ima mnogo ljekovitih svojstava. Ova biljka je odličan izbor za spavaću sobu koja ima veliku količinu prirodne sunčeve svjetlosti te bi trebala biti smještena na prozoru. Odlična je u proizvodnji kisika, čime obogaćuje zrak i čisti ga od štetnih mikroorganizama i čestica. Osim toga, aloe vera je iznimno dobra za kožu te ima protuupalna i antibakterijska svojstva.

Palme

Palme svih vrsta su fantastičan izbor za sve koji žele pročistiti zrak u domu ili poslovnom prostoru. One su vrlo uspješne u čišćenju zraka od ugljičnog dioksida, a posebno su dobre u otklanjanju duhanskog dima iz zraka, tako da se palme preporučuju svima koji su pušači ili borave u prostorijama u kojima se puše duhanski proizvodi. Ipak, palme nisu za početnike jer trebaju malo više pažnje i njege od ostalih biljaka, a potrebna im je i dovoljna količina topline.