U suradnji s
Grawe Hrvatska

Samo 20 posto Hrvata ima osiguranu imovinu i na dnu smo europske ljestvice. Potres, čini se, mijenja trend

Nedavni je razorni potres mnogima uvelike promijenio život i prioritete. Više nego ikad postali smo svjesni krhkosti, ali i želje za sigurnošću. Više cijenimo sve što imamo i želimo zaštititi svoje bližnje i svoj dom. Želimo osigurati svoju sadašnjost i budućnost kako bismo donekle bili spremni na sve što nas očekuje. Otpočetka godine neke osiguravajuće kuće bilježe porast premija osiguranja od potresa i veći od 25 posto, što govori o povećanju interesa i svijesti o opasnosti od ovog rizika. S obzirom na to da smo inače po pitanju osiguranja na dnu ljestvice u Europskoj uniji, potres očito mijenja trend. O stanju na tržištu, promjenama i važnim stvarima, koje treba znati o osiguranju, razgovarali smo s predstavnicima Hrvatskog ureda za osiguranje.

Gledajući kroz individualno ulaganje u osiguranje, premija osiguranja po stanovniku u Hrvatskoj iznosi 316 eura, dok je ona na razini Europske unije iznad 2000 eura. Zašto toliko zaostajemo?

Iako je broj osiguranja i zaračunata bruto premija u konstantnom porastu u Hrvatskoj već petu godinu zaredom, po pitanju osiguranja Hrvatska uistinu još uvijek značajno zaostaje za većinom zemalja Europske unije. U svim smo kategorijama osiguranja na samom dnu EU ljestvice, među 10 zadnjih zemalja, a najslabiji smo u osiguranju imovine.

Hrvatska zaostaje i ekonomski za prosjekom Europske unije pa su osobni prihodi naših građana niži od prosjeka EU te je sukladno tomu i njihova kupovna moć ograničena. Tu je i pitanje svjesnosti o potrebi za osiguranjem, odnosno pitanje opće razine financijske pismenosti, koja je također u Hrvatskoj relativno niska.

U našem je društvu još uvijek razina svijesti o osobnoj odgovornosti u prosjeku iznimno niska. To je i individualna i društvena karakteristika, a promjena nabolje dugotrajan je proces na kojemu trebaju raditi svi akteri u društvu. Tek kada ljudi postanu svjesni da su oni najodgovorniji za vlastiti život i svoju budućnost, tada će pitanje financijske pismenosti biti pitanje prenošenja konkretnih znanja. Hrvatski ured za osiguranje (HUO), kao i sami osiguravatelji, već godinama provodi aktivnosti na podizanju svijesti o važnosti financijske pismenosti, a provodi i konkretne edukativne akcije, ali to je pitanje koje treba rješavati i strukturno, kroz obrazovni sustav.

Čak 89,7 posto Hrvata posjeduje svoje nekretnine te smo po vlasništvu nekretnina u samom europskom vrhu, no istovremeno je osigurano samo 20 posto imovine. Što mislite da je uzrok tome?

Dio odgovora leži u niskom stupnju svijesti o potrebi za osiguranjem općenito, ali dio je odgovora i u tome što dio građana nema svijest o svojem vlasništvu u pravome smislu. Primjerice, tek je malen dio višestambenih zgrada osiguran u svojem građevinskom dijelu, pogotovo od potresa. Tu su predmet osiguranja sami građevinski objekti, odnosno zajednički prostori zgrade, poput šupa i tavana, garaža, temelja i podrumskih zidova, svih ugrađenih instalacija te svih ugrađenih uređaja, a vlasnici stanova nemaju osjećaj da su suvlasnici i tih dijelova zgrada.

Treći je pak razlog što jednim dijelom, kada nastupi neka elementarna nepogoda, mnogi naši građani očekuju pomoć države, što je ponovno pokazatelj odsutnosti svijesti o osobnoj odgovornosti za vlastitu imovinu.

Je li i kako nedavni razorni potres u Zagrebu promijenio svijest Hrvata o važnosti osiguranja imovine?

Iako nitko ne želi da se štetni događaj dogodi niti ih želimo prizivati, neupitna je činjenica da se s vremena na vrijeme, nažalost, ti štetni događaji i dogode. Kako su mnogi stručnjaci ponavljali, za potres u Zagrebu nije bilo pitanje „hoće li se dogoditi“ nego „kad će se dogoditi“. Premda se radi o nesretnom događaju, koji za mnoge ima iznimno teške posljedice, vjerojatno je da će ova negativna motivacija potaknuti građane da dodatno razmisle o mogućnosti štetnih događaja u svom životu i poslovanju te da u budućnosti aktivnije promišljaju o odnosu ulaganja u osiguranje te potencijalnih troškova šteta.

Proučite uvjete osiguranja

Što svaki vlasnik stana ili kuće treba znati o osiguranju od potresa i drugih nepogoda poput požara, razbojstava, elementarnih nepogoda…

Najvažnije je dobro se upoznati s uvjetima osiguranja koje se sklapa za pojedini slučaj te biti svjestan za što plaćamo premiju osiguranja, odnosno što točno ona pokriva u slučaju štetnog događaja. Osiguravateljske kuće nude mnoge proizvode, različitih profila, te je potrebno pronaći onaj koji najbolje odgovara individualnim osobnim ili poslovnim potrebama.

O čemu treba voditi računa kada se razmišlja o osiguranju stambenih zgrada? Kako najpametnije “zaokružiti” osiguranje imovine? Čini se da je najbolje osigurati stvari kućanstva, građevinski dio objekta te uz njega imati i dodatak od potresa…

Tri su osnovna elementa oko osiguranja stambene imovine, koje treba imati na umu, pa tako i kod osiguranja od potresa. Vlasnici stanova mogu osigurati prije svega stvari u svome stanu (poput televizora, namještaja, ostale opreme), potom mogu osigurati građevinski dio za svoj stan, koji se odnosi na zidove. Treći dio, a to treba naglasiti, zajednički su dijelovi višestambene zgrade (stubište, krov, podrum i slično), što trebaju posebno osigurati svi suvlasnici, zajedno s upraviteljem zgrade. Osiguranje stvari u kućanstvu procjenjuje se aproksimacijom njihove vrijednosti, a građevinski dio procjenjuje se po kvadratu stana ili kuće.

Mijenja li se trend, vide li se naznake osvještavanja važnosti osiguranja imovine?

Primjetan je trend sklapanja ugovora o osiguranju imovine.

Zašto bi imovinu trebale osigurati i osobe koje žive u unajmljenim stanovima?

Osiguranje građevinskog dijela stana različito je od osiguranja stvari u kućanstvu, stoga je potrebno da se i imovina koja je donesena u stan nakon osiguranja samog stana, dodatno osigura.

Kojim se kriterijima treba voditi kod odabira osiguravatelja?

Osiguravateljske kuće nude mnoge proizvode, različitih profila, te je potrebno pronaći onaj koji najbolje odgovara individualnim osobnim ili poslovnim potrebama.

Uz male mjesečne iznose do sigurne egzistencije

Vodeći se upravo tim kriterijima, GRAWE Hrvatska u svojoj ponudi ima niz različitih osiguranja za fizičke osobe kojima mogu osigurati sebe i svoje vrijednosti, ovisno o tome što im je važno i u kolikoj mjeri. “Uz relativno male mjesečne iznose osiguranja imovine, može se osigurati sigurna egzistencija, neovisna o događajima kojima ne možemo upravljati, jer upravo osiguranje pruža mogućnost upravljanja rizicima”, ističu u GRAWE osiguranju i dodaju kako je svrha osiguranja imovine nadoknaditi štetu na imovini zbog nastanka osiguranog slučaja, bilo da se radi o prirodnim nepogodama, ljudskom propustu ili namjerno nanesenoj šteti. Nude tako GRAWE DOM, sveobuhvatni paket osiguranja, koji je najbolja zaštita za stambeni objekt i stvari u kućanstvu od raznih rizika, a uz koje se može ugovoriti i dodatno osiguranje od potresa. U okviru GRAWE DOM police osiguranja imovine moguće je ugovoriti osiguranje:

GRAĐEVINSKOG DIJELA KUĆE ILI STANA: pokriva sve dijelove osnovnog građevinskog objekta te pratećih i dograđenih objekata sa svim svojim sastavnim dijelovima: od garaže, spremišta, antene, solarnih uređaja, a ovisno o preferencijama, moguće je odabrati čak četiri razine zaštite (osnovna, standardna, vrhunska ili ekskluzivna zaštita).

KUĆANSTVA: pokriva sve stvari koje se nalaze u kućanstvu; od nakita, dokumenata, vrijednih stvari, ukrasa, stakala, pa čak i bicikla ako se nalazi u obiteljskoj garaži, spremištu i slično. Stvari su osigurane od provalne krađe, elementarnih nepogoda,.. Dodatno, uključena je i privatna odgovornost, odnosno osiguranje za slučaj da se nanese šteta trećoj strani. Moguće je birati između jedne od tri razine zaštite: standardna, vrhunska i ekskluzivna.

MOJA KUĆA 3U1: paket osiguranja koji objedinjuje osiguranje građevinskog dijela kuće i pratećih objekata te osiguranje stvari kućanstva uz osiguranje od poplave do 3.700 eura za objekt i kućanstvo.

DODATNA OSIGURANJA: pod uvjetom da je u GRAWE Hrvatska ugovorena jedna od tri navedene police osiguranje imovine, moguće je ugovaranje i dodatnih imovinskih osiguranja kao npr: osiguranje pomoći u kući, osiguranje od potresa, osiguranje odgovornosti iz posjeda objekta i zemljišta, osiguranje električnih uređaja i osiguranje od posljedica nesretnog slučaja za članove obitelji.