Women power

7 žena iz filmske industrije kojima trebamo reći hvala. Imamo snažne razloge zašto

Pobijedile su rak dojke, bore se za prava žena i osnivačice su organizacija koje unaprijeđuju kvalitetu života

FOTO: TMG CREATIVE

Potaknuti ružičastim listopadom – mjesecom poznatim po borbi protiv raka dojke, žene stavljamo na prvo mjesto. Ovog puta biramo one iz filmske industrije koje su tijekom povijesti često bilo zapostavljane i zasute stereotipima. Kako se smatralo, redateljska pozicija nije bila namijenjena ženama, muški scenaristi su uvijek bili bolji, a glumice su se vraški morale potruditi da budu cijenjene na temelju svojih vještina, a ne samo izgleda.

Na svu sreću, vremena su se promijenila i mnoge žene danas nižu uspjehe u ovom poslovnom sektoru, a osim toga, svojim se dobrotvornim aktivnostima bore za bolju kvalitetu života žena, ali i društva u cjelini. Pritom ih ništa ne zaustavlja, čak ni bolest poput raka dojke jer neke od njih su iz bitke izašle kao pobjednice nekoliko puta. Upravo zbog toga, s ciljem da takve žene proslavimo u njihovom punom sjaju i da istaknemo da one zaista mogu okrenuti zajednicu prema boljoj budućnosti, u nastavku vam donosimo interesantne životne priče sedam poznatih žena – glumica i redateljica, kojima bi mnogi trebali reći jedno jednostavno, ali veliko ‘hvala’. Evo zašto.

1. Paula Mozen

Nagrađivanoj redateljici dokumentarnih filmova, edukatorici i konzultantici Public Broadcasting Servicea, Pauli Mozen, rak dojke dijagnosticiran je tri puta. Sva tri puta ga je pobijedila i preživjela, a u konačnici i snimila fantastičan film Life Interrupted. Riječ je o dokumentarnom filmu koji prati priču žena oboljelih od raka dojke i što to znači u današnjem svijetu. Pričama žena različite dobi, socijalnog i etničkog podrijetla te međusobno drugačijim fazama liječenja i stanja, ova redateljica na realan je i iskren način podijelila iskustva putovanja žena kroz svijetove zdravih, oboljelih do ponovno izliječenih osoba.

2. Lauren Miller

Lauren Anne Miller Rogen američka je glumica, komičarka, scenaristica i redateljica. Sa suprugom Sethom Rogenom, kanadskim glumcem i komičarom, pokrenula je nacionalnu neprofitnu organizaciju Hilarity for Charity čija je primarna misija brinuti se o obiteljima i osobama koje su pogođene Alzheimerovom bolešću. Želja im je ujedno i aktivirati sljedeće generacije predvodništva u istraživanju i obrazovanju o zdravlju mozga te ubrzati napredak u njezi, prevenciji i podršci Alzheimerove bolesti, kao i podići svijest o važnosti mentalnog zdravlja i kvalitetne te pravovremene potpore oboljelima.

3. Emma Watson

Britanska glumica Emma Watson, najpoznatija po ulozi Hermione Ganger u serijalu filmova o Harryju Potteru, još u srpnju 2014. imenovana je veleposlanicom i ambasadoricom projekta UN Women Goodwill. Tako se već godinama svojim aktivnostima posvećuje osnaživanju mladih žena i služi kao zagovornica kampanje UN Women HeForShe u promicanju jednakosti spolova. Sa samo 24 godine, aktivno je bila uključena u promicanje obrazovanja djevojčica, a posjetila je i Bangladeš i Zambiju kao dio svojih humanitarnih aktivnosti. Radila je na promicanju poštene trgovine i organske odjeće te je bila i veleposlanica Camfed Internationala, pokreta za obrazovanje djevojaka u ruralnoj Africi.


Pickbox TV za nju

S ciljem podizanja svijesti o važnosti ženskog zdravlja i stavljanja sebe na prvo mjesto, Pickbox TV je tijekom ružičastog listopada pokrenuo posebnu društveno-odgovornu kampanju ‘Pickbox TV za nju’. Na svojim društvenim mrežama, uz redovite informativne i edukativne postove, svim ženama usmjerena je poruka da je briga za sebe i zdravlje najvažnija. Posebno su kreirani i vikend programi filmova koji promiču žensku snagu i odlučne, snažne ženske likove, kao i zasebna platforma sa savjetima što svaka žena može učiniti za sebe već danas.

Ovom kampanjom, Pickbox TV promovirao je i rad udruge ‘Sve za nju’ na čijoj se mrežnoj stranici može pronaći više informacija o samopregledu dojki, važnosti preventivnih pregleda, obrazovanju i zdravijem načinu života, kao i jednostavni koraci za izvršavanje novčane donacije za potporu rada udruge. Osim u Hrvatskoj, ‘Pickbox TV za nju’ kampanja provodi se i u Srbiji, Sloveniji, BiH, Crnoj Gori i Makedoniji.


4. Patty Jenkins

Američka filmska redateljica, scenaristica i producentica Patty Jenkins najpoznatija je po režiji filmova sa super junakinjom Wonder Women, no, između ostaloga, sudjelovala je u kreiranju filmova Five: Lifetime Original Movies. Riječ je o serijalu od pet 20-minutnih filmova od kojih svaki prati po jednu junakinju koja je oboljela od raka dojke – od dijagnoze kroz različite faze liječenja i suočavanja. Jenkins je režirala filmski dio pod nazivom Pearl, a s njime se i osobno povezala jer joj je tijekom života baka dva puta oboljela od raka dojke, a jedna od prijaeljica je zbog raka izgubila život. Upravo zbog toga, ovim je putem nastojala podići razinu svijesti o ozbiljnosti ove bolesti koja je vodeći uzrok smrti žena diljem svijeta te javnosti pokazati realan život, probleme i izazove oboljelih žena.

5. LisaRaye McCoy

LisaRaye McCoy, poznatija i kao samo LisaRaye, američka je glumica, redateljica, modna dizajnerica i poduzetnica. Prošle je godine svoje redateljske vještine iskazala filmom The Pink Fight, a u kojem je sudjelovala i kao glumica. Riječ je o inspirativnom filmu čija radnja prati boksačicu kojoj je dijagnosticiran rak dojke te njezinu životnu borbu nakon dijagnoze. Ovim filmom redateljica je, između ostaloga, željela istaknuti splet svih emocija koji se pojavljuje prilikom oboljenja poput ovog te što se sve nalazi iza kulisa borbe s rakom dojke. Cilj filma bio je i nadahnuti crne žene i njihov sustav podrške da ne uzimaju bilo kakve potencijalne zdravstvene probleme zdravo za gotovo.

6. Joanna Kerns

Američka glumica i redateljica koja je sama preživjela rak dojke je i Joanna Kerns te je zbog toga u javnosti otvoreno govorila o svojoj bolesti, dijagnozi i liječenju kako bi podigla svijest žena o važnosti samopregleda i očuvanju zdravlja. Sve to potaknulo ju je i da se aktivno zalaže za prava žena i daje podršku organizacijama koje se bore ra ravnopravnost spolova te da pruži potporu raznim dobrotvornim organizacijama poput Stand Up To Cancer ili Feeding America. Ujedno se zalaže za podizanje svijesti o mentalnom zdravlju, podupirući organizacije koje nastoje smanjiti stigmu oko mentalnih bolesti, a kroz svoje dobrotvorstvo podupire i borbu protiv gladi te aktivnosti usmjerene na pronalaženje lijeka za rak.

7. Glenn Close

Život američke glumice Glenn Close obilježen je izuzetno uspješnom karijerom koja sada traje više od četiri desetljeća, no i radom i pokretanjem neprofitne organizacije Bring Change 2 Mind. Djelovati je počela još 2010. godine, a do danas je zaprimila brojne nagrade i priznanja u sferi unaprijeđenja kvalitete života. Poticaj za pokretanje oragnizacije bilo joj je osobno iskustvo njene sestre koja se dugo borila sa suicidalnim mislima te joj je bila potrebna mentalna podrška. Misija organizacije danas je i dalje ista: okončati stigmu i diskriminaciju koja okružuje mentalne bolesti te multimedijskim kampanjama, otvorenim diskursom i raznim programima potaknuti razgovor o važnosti mentalnog zdravlja, posebice mladih ljudi.


Sadržaj nastao u suradnji s Pickbox TV.