FOTO: Saša Ćetković

Solarne elektrane sve povoljnije. Zbog nulte stope poreza, cijene su čak 20 posto niže

Razgovarali smo s Vedranom Gaćinom, voditeljicom odjela prodaje solarnih elektrana vodeće kompanije na tržištu

Solarne elektrane sve povoljnije. Zbog nulte stope poreza, cijene su čak 20 posto niže

Razgovarali smo s Vedranom Gaćinom, voditeljicom odjela prodaje solarnih elektrana vodeće kompanije na tržištu

FOTO: Saša Ćetković

Napore koje je pokrenula u svojoj borbi protiv klimatskih promjena, Europska unija odlučila je ubrzati nakon izbijanja rata u Ukrajini, a svoju neovisnost o ruskom plinu i nafti vidi u prelasku na obnovljive izvore energije. Masovno, brzo uvođenje energije iz obnovljivih izvora u središtu je plana REPowerEU, a solarnu energiju smatraju glavnim pokretačem tih mjera.

S obzirom na to da cijene energenata rastu, a cijene fotonaponskih tehnologija posljednjih godina sve više padaju, istražili smo koliki je solarni potencijal u Hrvatskoj, isplati li se ugrađivati elektranu te kada je pravo vrijeme za pokretanje projekta.

Period povrata investicije je sve kraći

“Inflacija u Republici Hrvatskoj u studenom prošle godine iznosila je rekordnih 13,5 posto, što je najviša stopa u povijesti mjerenja prema Državnom zavodu za statistiku. Cijena električne energije, kao i ostalih energenata na svjetskom i europskom tržištu također je u stalnom porastu. U Hrvatskoj se za prosječnu obiteljsku kuću povrat investicije u solarnu elektranu do dolaska inflacije očekivao u prosjeku za sedam do devet godina, a sada je taj period sve kraći”, govori nam Vedrana Gaćina, voditeljica odjela prodaje solarnih elektrana u tvrtki ENNA Opskba d.o.o., članici grupe Energia naturalis.

U kontinentalnoj Hrvatskoj, nastavlja naša sugovornica, sada se povrat očekuje za sedam do osam godina. “Prema podacima za Dalmaciju, po sadašnjim cijenama struje i opreme, period povrata investicije je oko šest godina”, kaže podsjećajući da nakon što investicija otplati samu sebe, solarna elektrana vlasniku donosi besplatnu čistu energiju.

Uvođenjem nulte stope PDV-a do uštede

Osim rasta cijena električne energije, dodatna olakšica za ulaganje u solarnu energiju je uvođenje PDV-a od 0 posto na solarne panele. Naime, krajem prošle godine na snagu je stupio paket mjera Vlade za zaštitu kućanstava i gospodarstva od rasta cijena koji je donio nultu stopu PDV-a na isporuku i ugradnju solarnih elektrana za kućanstva i poduzetnike.

“Ova mjera primjenjuje se i na opremu koja uključuje solarne module, invertere, konstrukciju te sav kabelski razvod za ugradnju solarnih elektrana. Odnosi se i na sve oblike radova i usluga koji dolaze uz postavljanje solarne elektrane poput projektiranja i ishođenja dozvola te priključenja na distribucijsku mrežu”, pojašnjava nam Gaćina te dodaje:

“Dok Vlada nije ukinula PDV na kupnju solarne elektrane, povrat investicije za prosječnu obiteljsku kuću u Hrvatskoj očekivao se kroz sedam do devet godina budući da Hrvatska, zbog svoga geografskog položaja, spada među europske zemlje s najvećim solarnim potencijalom. Ovim potezom cijena solarne elektrane smanjena je za 20 posto, a time je za isti postotak smanjen i period povrata investicije. Primjerice na ukupnu cijenu jedne veće solarne elektrane koja je donedavno s uključenim PDV-om iznosila 10.000 eura, ušteda iznosi 2000 eura.”

Saša Ćetković

Fotonaponska tehnologija sve učinkovitija

Uz nultu stopu PDV-a, treba imati na umu i činjenicu da posljednjih godina padaju cijene fotonaponskih tehnologija. “U posljednje dvije godine cijena električne energije porasla je četiri puta, s oko 50 eura na 200 eura. Istovremeno, cijena fotonaponske tehnologije, odnosno solarnih panela, mikroinvertera i ostale opreme u padu je posljednjih godina. Ona danas iznosi samo desetak posto cijene iz 2010. godine. Uz rekordno visoke cijene električne energije i nikad jeftiniju opremu, ulaganje u solarnu elektranu nije nikada bilo tako isplativo”, napominje Gaćina.

“Stalni napredak tehnologije koja stoji iza razvoja solarnih elektrana dovodi do sve veće učinkovitosti solarnih panela što znači da će u budućnosti ista površina solarnog panela proizvoditi više struje uz manje sunčevih zraka. Drugim riječima, bit ćemo u mogućnosti proizvesti više energije uz korištenje manje prostora i sa slabijom osunčanosti”, dodaje.

Razmišljate li o prelasku na solarnu energiju, izračunajte koliko biste mogli uštedjeti postavljanjem solarne elektrane koristeći solarni kalkulator tvrtke Energia naturalis, jedne od najbrže rastućih kompanija u Hrvatskoj koja teži biti generator znanja, inovativnosti i razvoja.

Sada je idealno vrijeme za pokretanje projekta

“Svojim kupcima nudimo uslugu ključ u ruke, što znači da za kupca odrađujemo cijeli proces od početka do kraja, uključujući izradu i slanje projektne dokumentacije, ishođenje svih dozvola i potvrda te instalaciju i puštanje same elektrane u pogon, uz garanciju kvalitete koju jamčimo u cijeloj Energia naturalis grupi”, napominje naša sugovornica te na to objašnjava zašto je baš sada idealno vrijeme za pokretanje projekta.

“Kupci najčešće o ugradnji solarne elektrane razmišljaju za vrijeme sunčanih ljetnih dana jer ih oni asociraju na snagu sunčeve energije i potencijal koji nam ona nudi. Budući da cijeli postupak od prvog kontakta i odluke o kupnji do postavljanja i puštanja solarne elektrane u pogon traje u prosjeku od 90 do 120 dana, zimski mjeseci idealno su vrijeme za odluku o prelasku na čistu i ekološki prihvatljivu solarnu energiju”, govori.

Gaćina dodaje da će kupac, koji se na investiciju odluči tijekom siječnja, proljetne i ljetne sunčane dane u kojima je proizvodnja energije iz Sunca najveća, dočekati s vlastitim izvorom električne energije na krovu.

Saša Ćetković

Paneli proizvode struju i za lošeg vremena

Na to nam naša sugovornica odmah odgovara na vječno pitanje koje se proteže po bespućima internetskih foruma – isplati li se ugrađivati elektranu u kontinentalnom dijelu Hrvatske?

“Solarni paneli i tijekom lošeg vremena mogu proizvoditi do 25 posto količine električne energije koju proizvedu u najboljim uvjetima, ali svakako ih je najisplativije koristiti tijekom sunčanih dana, od početka proljeća do kraja ljeta”, govori dodajući da količina proizvedene energije ne ovisi samo o vremenskim uvjetima, već i o mnogo drugih tehničkih faktora poput orijentacije krova, vrsti panela, nagiba postavljenih modula i slično.

“Solarni potencijal kontinentalne Hrvatske veći je od europskog prosjeka. On je 20 posto bolji od primjerice Njemačkog, koja ima nekoliko stotina puta više instaliranih kapaciteta od nas. Ako je njima uz slabiji potencijal isplativo ulagati u solarnu energiju, kako netko može tvrditi da kod nas na kontinentu nije?” uzvraća nam protupitanjem.

Solarni potencijal ovisi o izvedbi projekta

Pritom nas naša sugovornica podsjeća da zbog svoga geografskog položaja Hrvatska ima visoku prosječnu godišnju osunčanost te je među europskim zemljama s najvećim solarnim potencijalom. Kontinentalna Hrvatska u prosjeku ima 2000 sunčanih sati godišnje, dok se na obali ta brojka penje i do 2700 sati.

Neiskorišteni solarni potencijal odlična je prilika za ulaganje, ali i za doprinos očuvanju prirode, dodaje Gaćina.

“Hrvatska spada među zemlje Europske unije u kojima se najviše isplati graditi solarne elektrane. Ne utječu samo geografska širina i vremenski uvjeti na količinu proizvedene energije u solarnoj elektrani, već i učinkovitost rada PV modula, položaj i orijentacija nekretnine, nagib krova, rad i nadzor potencijalnih opasnosti. Zato je važno odabrati kvalitetnu, iskusnu i pouzdanu tvrtku jer sama provedba instalacija te kvaliteta opreme imaju značajan utjecaj na performanse rada solarne elektrane”, zaključuje.

SAVJETI ZA ENERGETSKE UŠTEDE U KUĆANSTVU

‣ Troškove možete smanjiti ugradnjom sobnog termostata koji će noću ili kad ste izvan kuće biti programiran na niže vrijednosti. Smanjenje temperature za samo jedan stupanj može uštedjeti do 5% energije
‣ Svaki stupanj iznad 20 stupnjeva može dodati i 10% na računu za grijanje
‣ Smanjenje temperature u domu na 10 do 16 stupnjeva prilikom izbivanja može smanjiti račun za grijanje i do 10%
‣ Novi kondenzacijski bojler smanjit će potrošnju plina i do 20% . Zato, ako ikako možete, zamijenite stari konvencionalni bojler novim
‣ Instalacija termostatnih ventila na radijatorima može uštedjeti od 5% do 10% troška za grijanje
‣ Dobro programiran termostat može uštedjeti i do 20% energije, a troškove grijanja smanjiti za od 5 do 10%
‣ Zbog neadekvatnih prozora može se izgubiti između 10% i 25% toplinske energije u domu
‣ Idealno bi bilo imati trostruka prozorska stakla, no ona nisu jedino rješenje protiv niskih temperatura
‣ Prozirnom folijom kojom inače zadržavate svježinu u hrani, možete zadržati toplinu u sobi. Prozore prekrijte slojem folije te ih pričvrstite za okvir. Tanki sloj zraka između stakla i folije ponaša se poput izolacijskog sloja koji će zadržavati topli zrak u prostoriji, a prozorsko staklo ga neće moći hladiti
‣ Sunčeva toplina tijekom sunčanog dana može zagrijati unutrašnjost doma i zamijeniti čak 12% energije za grijanje – zato dignite rolete i razmaknite zavjese tijekom dana
‣ U pravilu se savjetuje zatvarati vrata soba, osobito kad koristite tek nekoliko soba u domu i ako održavate različite temperature u svakoj sobi.
‣ Tuširanje i kuhanje zagrijavaju zrak u prostoriji koju koristite isključivo u tom trenutku, a kasnije ćete je napustiti. Otvorena vrata će omogućiti toplome zraku da se širi susjednom prostorijom i ostatkom doma te dodatno zagrijati prostor.
‣ Ne zaboravite otvoriti i vrata pećnice nakon što ste je koristili
‣ Smanjenje temperature tople vode u bojleru do 10 stupnjeva od uobičajene može rezultirati uštedom do 22% godišnje potrošnje energije
‣ Zamijenite obične žarulje sa žarnom niti s LED (štednim) žaruljama. Koristite rasvjetna tijela manje snage i redovito ih čistite jer zaprljanost smanjuje njihov učinak
‣ Kupujte kućanske uređaje višeg energetskog razreda. Uređaji i rasvjetna tijela energetskog razreda A troše i do 40% manje energije od istih uređaja energetskog razreda D
‣ Zamijenite dotrajale kućanske uređaje novima. S obzirom na razvoj tehnologije, novi uređaji su učinkovitiji u odnosu na one proizvedene prije 10-15 godina
‣ Temperatura čuvanja zamrznute hrane prosječno iznosi -18°C, a podešavanjem temperature za 1°C više možete smanjiti potrošnju energije i do 5%
‣ Ako je moguće, sušite rublje na zraku, izbjegavajte sušenje rublja u sušilicama
‣ Prilagodite veličinu posuđa količini hrane koju kuhate – priprema manje količine hrane u velikoj posudi znači veću potrošnju energije


Sadržaj nastao u suradnji s tvrtkom Energia Naturalis