Što je ljeto bez sladoleda?

Marko Polo je u 13. stoljeću oduševljeno pisao o namirnici spremanoj od mlijeka i rashlađene vode

FOTO: PR

Možete li uopće zamisliti ljeto bez sladoleda? To je izrazito teško, njegove šarene boje pojave se na početku najpopularnijeg godišnjeg doba, i ne silaze s naslovnica sve do posljednjih otkucaja ljeta. Ova najstarija slastica – budući da su Kinezi prije 3000. godina već poznavali recept koji je prethodio današnjem sladoledu – je najpoznatija slastica u većini zemalja svijeta.Marko Polo je u 13. stoljeću oduševljeno pisao o namirnici spremanoj od mlijeka i rashlađene vode. U prvom stoljeću prije Krista rimski car Neron je tokom cijele godine čuvao snijeg i led koji su njegovi robovi miješali s voćem i medom i tako pripremali rashlađene napitke. Obožavatelj sladoleda bio je i Aleksandar veliki.

Tajna čarobne slastice

Zanimljivo je da se receptura za sladoled u prošlosti uvijek držala tajnom, budući da se tako sladoled čuvao kao namirnica bogatih. Danas je široko rasprostranjen, možemo nabaviti svoju kuglu sladoleda na svakom koraku. Nemamo baš običaj da ga pripremamo kod kuće, iako ima jednostavnih recepata i možete ga lako spremiti u kućnoj radinosti. Prvo se prodavao u metalnim posudicama, pa u kornetu, a Amerikanci su izumili sladoled na štapiću. Kornet je izumljen sasvim slučajno, kad je početkom 20. stoljeća prodavatelj ostao bez metalnih posudica, otišao je do kolege koji je prodavao neku vrstu hrskavih palačinki te nastavio prodavati sladoled umotan u njima.

Srpanj – mjesec sladoleda

Jeste li znali da trebate liznuti u prosjeku 50 puta da dovršite kuglu sladoleda? Najveći potrošač su Sjedinjene Američke Države, koje su otvorile i muzej sladoleda. Predsjednik Ronald Reagan proglasio je srpanj mjesecom sladoleda, a treća subota u tom mjesecu proglašena je Danom sladoleda. Najpoznatiji okus je vanilija, pa tek onda čokolada.

Neki od najneobičnijih okusa su sladoled od avokada, čilija, luka, sira i slanine. Postoji čak i sladoled s okusom votke. Možete pripremiti sladoled od gotovo svih okusa, ali tko želi probati, primjerice, sladoled od ribe? Sladoled već odavno nije luksuzna poslastica. Danas imamo toliko vrsta i podvrsta sladoleda, toliko boja i okusa. U Plodine katalogu, primjerice, možete nabaviti Monte sladoled, Oreo – Kit kat ili Milka, Ledo sladoled Magic Time ili Party Time, razni okusi Gelatino sladoleda – Play Ball, sladolednu roladu, više okusa Ben & Jerry’s sladoleda. Lako se izgubiti u svim tim vrstama i okusima sladoleda.

Sladoled – vitaminska bomba

Trebamo li imati grižnju savjesti kad konzumiramo sladoled, budući da sadrži puno šećera? Odgovor je da ne trebate jer sladoled pruža brojne zdravstvene prednosti, za početak povećava razinu serotonina, a također je i dobar izvor vitamina i minerala – sadrži vitamine A (dobar za kožu i vid), C (antioksidans) i D (jača kosti). Dobar je izvor energije u iscrpljujućim ljetnim danima, a također i stimulira mozak. Od minerala, bogat je kalcijem i fosforom. Čak 30 do 50 posto sladoleda sastoji se od zraka, koji ga čini lakšim. Postoji i fenomen brain freeze – smrzavanje mozga, kad hladna senzacija preplavi nepce, do mozga se šalje signal od kojeg naglo zaboli glava. To je naravno bezopasna glavobolja.

Sladoled je jedna od tri namirnice koje astronautima najviše nedostaje u svemiru. Ali sigurni smo da vama neće nedostajati ovog ljeta, s obzirom na obilje izbora koje imamo na raspolaganju. Slobodno nemojte odoliti sladolednoj senzaciji i ovog ljeta!