Stručnjaci o budućim ekonomistima: studentima treba osigurati „plug & play“ mogućnost pristupa tržištu rada

Studenti Bernaysa već od prve godine počinju stvarati vlastitu poslovnu mrežu

Koje metode učenja najbolje pripremaju studente za izlazak na tržište rada? Je li to tehnika obrnute učionice, mentalne ili umne mape ili pak nešto potpuno treće? Jeste li čuli i znate li što je to metoda učenja snježne grude?

Ovu zanimljivu tehniku u obrazovnom procesu pojasnila nam je doc. dr. sc. Dina Tomšić, pročelnica Odjela za poslovnu ekonomiju Veleučilišta Edward Bernays na kojemu studenti između ostalih koriste i ovu, praktičnu i moćnu metodu.

„Metoda učenja snježne grude (snowball learning technique) je aktivna strategija koja pomaže studentima u razmjeni promišljanja i međusobnog podučavanja aktualnih koncepata i tema. Ova tehnika omogućuje studentima da rade u grupama i postupno izgrađuju svoje znanje. Studenti ovu aktivnost započinju pojedinačno. Zatim stvaraju sve veće grupe za razgovor udvostručavanjem veličine grupe svakih nekoliko minuta dok se svi u velikoj grupi ne okupe do kraja aktivnosti, odnosno rješenja problema“, objašnjava Tomšić.

Naučite ih snalaženju u praksi

Ovom tehnikom na Veleučilištu Bernays služi se među ostalim i prva generacija brucoša studija poslovne ekonomije, kasnije traženih i dobro plaćenih zanimanja na tržištu rada, koja privodi kraju aktualnu akademsku godinu.

„Studenti se od prvog dana trebaju se susretati s akademskim i poslovnim okružjem istovremeno, a to je lako ako su profesori etablirani gospodarstvenici pa stvarne i aktualne poslovne slučajeve i svoje poslovno iskustvo studentima mogu prenijeti iz prve ruke. Studenti moraju učiti pomoću različitih inovativnih metoda poput obrnute učionice ili snježne grude jer tako puno brže usvajaju znanja. Naposljetku, kombinacija teorije i prakse u nastavi, bogat program terenskih aktivnosti te izazovi snalaženja u realnim situacijama omogućavaju studentima razvoj menadžerskih i liderskih sposobnosti i lakše snalaženje u praksi“, ističe pročelnica Tomšić.

Dina Tomšić

Studenti na Bernaysu mogu birati između prijediplomskog i diplomskog studija poslovne ekonomije – stručni prijediplomski studij Poslovno upravljanje i diplomski studij Vodstvo i menadžment.

Ekonomija ili poslovna ekonomija?

A upravo kada govorimo o poslovnoj i ekonomiji uopće, mnogi ne znaju razliku između ta dva pojma, odnosno studija i zanimanja, pa smo objašnjenja potražili kod uglednih profesora i predavača s Bernaysa.

„Klasična ekonomija daje akcent na znanstvene fenomene koji su se kroz prošlost događali u ekonomskoj misli, te implikacije istih na trenutno ekonomsko stanje, kao i alate za znanstveno istraživanje navedene tematike. Poslovna ekonomija je orijentirana operativnim, dnevnim ekonomskim procesima, zakonitostima i aktivnostima koje vladaju u korporativnom okruženju. Možemo reći da je njen cilj objasniti praktičnu primjenu ekonomskih načela u svakodnevnom životu poduzetnika. Studentima su takve teme životnije i mogu ih kasnije vrlo brzo detektirati u stvarnom životu kada krenu raditi“, objašnjava mr. sc. Branimir Blajić, stručnjak s dugogodišnjim upravljačkim iskustvom i predavač na Bernaysu.

Branimir Blajić

Različita područja primjene unutar ekonomije

Jedna od posebnosti studija poslovne ekonomije na Bernaysu, a zbog koje studenti biraju ovo Veleučilište je i mogućnost dodatne specijalizacije u nekom od četiri smjera: Menadžment u turizmu, Menadžment u sportu, Menadžment održivog razvoja i Međunarodni menadžment.

„Bernaysovi studenti slušaju temeljne i avangardne kolegije iz poslovne ekonomije, komunikacija, vodstva i digitalnih tehnika. Ovakva jedinstvena kombinacija pruža im mogućnost razvijanja kompetencija izvrsnih menadžera i lidera. Uz to, biraju između 30 izbornih kolegija na prijediplomskoj razini i 20 izbornih kolegija na diplomskoj razini studija te i na taj način, prema vlastitim afinitetima kreiraju „taylor made“ obrazovanje koje ih najbolje privlači“, navodi pročelnica Tomšić.

Perspektive zapošljavanja

„Ekonomisti, dakle studenti koji dovrše studij ekonomije najčešće rade u organizacijama koje zanimaju makro-ekonomski procesi, poput središnjih i poslovnih banaka, ekonomskih instituta, osiguravajućih društava ili velikih korporacija. Ekonomisti se, također, često zapošljavaju u javnom sektoru. Studentima poslovne ekonomije se, nakon dovršenih studija, otvaraju brojna radna mjesta u privatnom sektoru, na menadžerskim pozicijama u malim i srednjim poduzećima. Kako bi se uspjela održati u vrlo konkurentnom i globaliziranom poslovnom okruženju, danas mala i srednja poduzeća, koja brojem prevladavaju u svakoj nacionalnoj ekonomiji tako i u hrvatskom gospodarstvu, moraju težiti prihvaćanju novih znanja i jačanju svog ljudskog kapitala. Zbog toga ova poduzeća nužno zapošljavaju kadrove i talente koji raspolažu s znanjima koja se stječu tijekom visokog obrazovanja“, navodi dr. sc. Damir Novotny, stručnjak i ekonomski analitičar s bogatim tržišnim i znanstvenim iskustvom u polju ekonomskih znanosti te profesor na Bernaysu.

Damir Novotny

A upravo studenti Bernaysa već od prve godine počinju stvarati vlastitu poslovnu mrežu, povezivati se s budućim poslodavcima i surađivati s vrhunskim stručnjacima, kroz terenske nastave, ali i veliki broj sati obvezne stručne prakse.

„Studentima koji imaju ambicije jednoga dana biti poduzetnici, studij poslovne ekonomije omogućava uvid i presjek u ključne zakonitosti tržišta, u ključne kompetencije, te u administrativne, operativne i razvojne elemente poduzetničkog procesa. Studij Poslovne ekonomije daje temelj svakom studentu za „plug & play“ mogućnost pristupa tržištu rada s obzirom na širinu operativnih kompetencija koje stječu kroz nastavu, praktikume i praktičnu nastavu kod poslodavaca“, nadodaje Blajić.

Potreba za praktičnim znanjima

Prema istraživanju koje je Bernays proveo među poslodavcima, visoko mjesto na listi najtraženijih znanja zauzele su organizacijske i upravljačke vještina te znanja iz područja ekonomije, odnosno poznavanje poslovne matematike, računovodstva, financija, statistike, kao i sposobnost podjele poslova te strateško razmišljanje. Upravo su kolegiji usmjereni na razvoj i jačanje tih vještina visoko zastupljeni kroz programe svih na Bernaysu.

„Sveučilišni programi pripremaju studente za poslove na tržištu rada koji zahtijevaju dublje i šire poznavanje znanstvenih područja i polja koja se studiraju. Naglasak je na izučavanju izvorne znanosti i pripremanju studenata za nastavak istraživačkog rada nakon dovršenog sveučilišnog studija. Sveučilišni studiji bi trebali stvarati pretpostavke za nastavak visokog obrazovanja i produbljivanja znanja, sposobnosti istraživanja i kreativnost studenata. Studiji primijenjenih znanosti, u hrvatskom slučaju takve studijske programe nude veleučilišta, su u pravilu usredotočeni na stjecanje znanja i vještina koja studenti mogu odmah primijeniti na svojim radnim mjestima. To dakako ne znači da studenti s završenim veleučilišnim studijskim programima neće nastaviti stjecati nova znanja i učiti cijelog života, ali će ta znanja najčešće biti povezana samo s poslovima koje obavljaju“, zaključuje Novotny.

Dakle, ako ste skloni poduzetništvu, dnevnim ekonomskim aktivnostima, uz predavače i profesore koji su vodeći stručnjaci s praktičnim iskustvom realnog poslovnog sektora te brojne sate stručne prakse koji će vam osigurati gotovo sigurno i dobro plaćeno radno mjesto u nekim od najbrže rastućih industrija, onda je Bernays i studij poslovne ekonomije pravi izbor. Sve dodatne informacije pronađite OVDJE ili jednostavno rezervirajte termin za razgovor i osobno pitajte sve što vas zanima!