Troškovi liječenja u inozemstvu su papreni, a učestalost ozljeda na putu raste. Evo kako se zaštititi

Putnici se najviše vraćaju kućama zbog respiratorne ili crijevne infekcije tijekom putovanja. Pri tome, troškovi liječenja u inozemstvu mogu biti papreni

FOTO: Unsplash

Mjesecima štedite za putovanje iz snova. Dan po dan, odvajate cent po cent, sve kako bi sebi i svojoj obitelji priuštili nekoliko dana odmora. U iščekivanju odbrojavate sate, a onda se na zaslonu mobitela pojavi kombinacija brojki koja označava da je stigao taj dan.

Pakirate sve ono što vam (ne) treba, sjedate u automobil, do Lučkog ste već pojeli sendviče i grickalice koje ste noć prije pripremili. Prolazite naplatne kućice, nema gužve, vjetar je u kosi, a na radiju svira vaša omiljena pjesma koju radio voditelj kreštava glasa ne prekida jinglovima.

Posvađali ste se samo tri puta (jednom manje u odnosu na godišnji od prošle godine). Gazite kilometre, a u glavi vam je samo jedna jedina misao – sloboda. Odlučni u tome da idućih sedam dana mozak bude programiran isključivo za hedonizam, ne brinete ni za što.

Prelazite granicu, posao je sada toliko daleko da ga ne vidite ni u retrovizoru. A onda, već prvi dan, netko stane na ježinca, dijete trčeći po skliskom molu padne, rasječe usnu, a vi ne spavate jer imate upalu uha. Drugi dan već proklinjete one dagnje koje ste pojeli za večeru.

Sve je više ozljeda na putovanjima

Mučno vam je, djelomično zbog dagnji, a djelomično zbog toga što sati jednostavno brže prolaze na plaži nego li u uredu. Od vjetra u kosi nema više ništa, od euforije i slobode ostao je samo sladak okus ironije.

Vrlo brzo, postajete dio statistike o kojoj se ne govori često. Naime, procjenjuje se da 15-37 posto putnika na kratkoročnim međunarodnim putovanjima iskusi neki zdravstveni problem. Od toga se čak 11 posto putnika vrati s povišenom tjelesnom temperaturom.

Odjednom, umjesto na terasi kafića prvi red do mora, sjedite u čekaonici hitne pomoći, čekajući da vas iza previsokog pulta primijeti medicinska sestra i uputi na daljnju obradu koja će koštati kao i cijeli taj godišnji odmor za koji ste štedjeli mjesecima.

Naime, podatci Centra za kontrolu i prevenciju bolesti, pokazuju da su zemlje EU među vodećim turističkim destinacijama u svijetu koje bilježe rastuće zahtjeve putnika za sigurnošću tijekom putovanja. Pri tome, većinom stradavaju muškarci, posebno u dobi između 25 i 44 godine i između 45 i 64 godine starosti.

Najčešće je trovanje hranom

Nesreće se događaju, pokazuju podatci, uglavnom zbog prenaprezanja tijekom tjelesnih aktivnosti, poput plivanja, planinarenja ili skijanja. Osim toga, od ukupnog broja putnika koji se vrate bolesni, njih 40 posto ima crijevnu ili respiratornu infekciju.

Pri tome, simptomi trovanja hranom mogu nastati i do 36 sati nakon konzumacije onečišćene namirnice. Trovanje se manifestira kao groznica, proljev, gubitak apetita, mučnina, bolovi te umor. U većini slučajeva bolesnici se javljaju liječniku, a u težim slučajevima trovanje hranom zahtjeva i hospitalizaciju.

Prema podacima GeoSentinel mreže, između svibnja 2017. i lipnja 2020. godine, 1093 osobe zatražilo je neplaniranu zdravstvenu skrb u inozemstvu. Od toga je 97 posto zatražilo pomoć zbog medicinskih stanja, tri posto zbog ozljede, a 0.5 posto trebalo je pomoć stomatologa.

Ovakav scenarij može uvelike uništiti sliku savršenog godišnjeg odmora koji svi jedva priželjkuju, a mnogi i jedva priušte. Upravo zbog toga, od iznimne je važnosti misliti na sigurnost prije samog putovanja. No, mnoge odbijaju visoke cifre putničkog osiguranja pa ovaj korak preskaču.

Važno je osigurati se

Ipak, za razliku od većine drugih putnih osiguranja, za uslugu Putnog osiguranja za A1 korisnike nema plaćanja unaprijed, već samo za dane provedene u inozemstvu. Riječ je o usluzi koju za A1 korisnike pruža partner L’AMIE AG.

S ovakvom policom od 1,69 eura dnevno, putnicima su pokriveni troškovi za bolničko i izvanbolničko liječenje, prijevoz, traganje i spašavanje, osiguranje od nezgode u vidu zaštite za cijelu obitelj u slučaju teže nezgode na putovanju.

Osim toga, paket uključuje i osiguranje prtljage u vidu oštećenja, uništenja ili gubitka na putovanju, kao i osiguranje od kašnjenja i otkazivanja leta u kontekstu pokrivanja troškova smještaja.

Nema kupovine unaprijed

Cijeli paket aktivira se poprilično jednostavno – online registracijom jednom za sva buduća putovanja. Nakon registracije korisnik prelaskom granice odlučuje o pokriću za trenutno putovanje, dakle nema kupovine unaprijed. Nakon registracije iznosi pokrića na potvrdi vrijede za sva putovanja u slijedećih godinu dana.

Na ovaj način možete izbjeći visoke troškove liječenja u inozemstvu. Naime, Europska kartica zdravstvenog osiguranja ne pokriva troškove privatne zdravstvene zaštite, troškove traganja i spašavanja na moru i u planinama te osiguranje prtljage ili otkazivanja leta.

Drugim riječima, nudi usluge koje su s medicinskog gledišta nužne te nije alternativa Putnom osiguranju za A1 korisnike. Na ovaj način, ne možete spriječiti tragediju, ali možete biti sigurni da ćete dobiti najbolju moguću medicinsku zaštitu i pomoć u svim situacijama.


Sadržaj je nastao u suradnji s A1 Hrvatska.