U suradnji s
U suradnji s Cidrani

U svijetu se ozbiljno ulaže u industriju dugovječnosti. Kod nas je predvodnik startup koji radi inovativne supernapitke

Iz tvrtke kažu da žele personalizirati napitke prema kompoziciji crijevne mikrobiote

FOTO: Boris Štajduhar

“Robbins i Diamandis i dalje vjeruju da tajnu dugovječnosti možemo pronaći u jednoj magičnoj tabletici, dok mi osobno nismo pobornici takve ideje te smatramo da je dugovječnost posljedica preuzimanja odgovornosti i discipline u dnevnim odlukama. Nema prečice do dugovječnosti, što potvrđuje i moderna znanost koja kaže da životni čimbenici, takozvana epigenetika, zapravo utječe na do 94 posto ekspresije gena.”

Tako o novoj i dugoočekivanoj knjizi Tonya Robbinsa i Petera Diamandisa govori Bruno Balen, koji je uz svoju partnericu Niku Pintar prije dvije godine osnovao hrvatski longevity foodtech startup Cidrani. Do sada je Cidrani na tržište izbacio više od 30 proizvoda koji se fokusiraju na zdravlje crijevnog mikrobioma, važnog čimbenika dugovječnosti.

Boris Štajduhar

Neizmjerno važna knjiga

Dugovječnost je trenutno goruća tema u bio-tech krugovima, o čemu svjedoči činjenica da su svjetski poznati Tony Robbins i Peter Diamandis izdali knjigu “Life Force”, koja se na 800 stranica bavi ovom temom. Bruno nam objašnjava kako je Tony Robbins najjači motivacijski govornik na svijetu i investitor težak 6 milijardi dolara.

Robbins je postao sinonim za industriju osobnog razvoja, dodaje Bruno govoreći da njegovi seminari danas koštaju po sedam tisuća dolara, a posjeti ih nekoliko tisuća ljudi.

“Indikativno je da se sada u potpunosti fokusirao na industriju dugovječnosti, kao uostalom i većina investitora iz Silicon Valley-a. Pritom se udružio s Diamandisom koji je pionir takozvanog eksponencijalnog razmišljanja, investitor i autor više knjiga o trendovima budućnosti”, priča.

Točka preokreta

Eksponencijalno razmišljanje, dodaje, može se shvatiti kao suprotnost lokalnom razmišljanju, koje se temelji na ideji da možemo utjecati samo na svijet koji vidimo oko sebe. “Eksponencijalno razmišljanje, uz pomoć tehnologije, premašuje takve granice, te Diamandis propovijeda o potencijalu industrije dugovječnosti preko gotovo dvadeset godina”, kaže.

Bruno ističe da je objava ove knjige neizmjerno značajna za tu industriju jer označava točku preokreta nakon koje najnovija znanstvena dostignuća i alati neće biti dostupni samo šačici biohakera, već i široj javnosti.

Nema magične tabletice

Autori knjige naginju ideji populariziranoj u američkoj biohaking zajednici, a ta je da ćemo u budućnosti imati tablete i farmaceutske pripravke koji će nam osigurati dugovječnost. Ipak, Bruno i Nika nisu pobornici takvog razmišljanja. Kažu da je u posljednjih 20 godina, a vjerojatno i otkako je ljudi, bilo mnogo pokušaja da se uspije s tabletom, no svi su bili neuspješni.

“Bilo je pokušaja s resveratrolom, koji se u malim količinama nalazi u grožđu, usporava starenje kod miševa i pomaže u regeneraciji stanica. No, bioraspoloživost mu je bila preniska. Bilo je pokušaja i s molekulom spermidin, koja se nalazi u gotovo svim tkivima, ali su za ljude dopuštene prilično niske doze te je podbacio u očekivanjima kao dodatak prehrani. Metformin je i dalje popularan u biohacking zajednici, ali kao i svaki lijek ima nuspojave, one poznate poput viška mliječne kiseline te manje poznate poput bioakumulacije u crijevnom mikrobiomu”, objašnjava te nastavlja:

“Benefiti metformina uglavnom dolaze kao posljedica stabilizacije razine glukoze u krvi, no za to postoje jednostavniji načini. Za one koji žele znati više preporučio bih izvrsnu knjigu Glucose Revolution koja će uskoro biti dostupna i na hrvatskom jeziku.”

Kako do dugovječnosti?

“Nema magične pilule koja usporava starenje, ali postoje učinkoviti odabiri u životnom stilu kojima možemo produljiti život. Primjerice, jedno finsko istraživanje pokazalo je da 20 minuta provedeno u sauni četiri puta tjedno u prosjeku produljuje život za četiri godine. Drugo istraživanje je pokazalo da 15 minuta u sauni tri puta tjedno smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti za 50 posto. Visoka kardiorespiratorna spremnost smanjuje rizik od smrti 5 puta”, objašnjava Bruno.

“Šetnja šumom je isto korisna. Čim smo u prirodi, barem 15 minuta, spuštaju se naše objektivno mjerljive razine stresa i to je nešto što možemo svakodnevno prakticirati i uvrstiti u svoju dnevnu rutinu. Jer kad imamo rutinu, manje su šanse da ćemo donijeti loše odluke. I jedan mali ritual uvijek vodi prema svim ostalima”, dodaje Nika.

Bruno i Nika ističu da je to ideja i njihovog brenda Cidrani. Otvoreno kažu da jedna vrećica fermentiranog mikronapitka kombuche koju proizvode neće magično pomoći onome tko neće instalirati i druge rituale koji osiguravaju zdrav i veseo crijevni mikrobiom. Ideja je da se mikronapitak pije svako jutro, ali i da pravim životnim i prehrambenim izborima budemo bolja podrška svojoj probavi.

Boris Štajduhar

Rituali kao temelj

“Nama su rituali temelj za uspjeh, rast i razvoj, te i prije nego što smo pokrenuli Cidrani, svaki dan smo se gotovo religiozno budili u pet ujutro. Zatim smo odlazili na trčanje od minimalno 20 minuta, nakon kojih je slijedila 20-minutna meditacija, i za kraj, 20 minuta jutarnjeg učenja. Tek onda se pale mobiteli i računala. To je mindset izvrsnosti iz čije je refleksije nastao i Cidrani”, govori Bruno i dodaje:

“Ono što je interesantno je to da kada smo počeli s Cidranijem, spontano smo i doživjeli teški višemjesečni burnout. Cidrani smo napravili s ciljem prevencije burnouta kod klijentica, no onda nam se dogodilo da smo u počecima imali susret sa startup realnošću i otišli u suprotnost. To je život”, smije se Bruno.

Bruno i Nika dijele kako su sada opet pronašli ravnotežu te da imaju iste rituale kao i prije, samo ih umjesto po 20 prakticiraju po 40 minuta. Vođenje startupa podrazumijeva da je uvijek nešto hitno, pokušavaju napraviti ono što nitko nikada nije, uvijek je na redu važan sastanak i neki problem koji treba riješiti. Presudno je razumjeti da će uvijek biti tako, da nikad nije mirno niti gotovo.

“Preduvjet dugoročnog uspjeha je razumijevanje da je ovo maraton, a ne sprint i moramo vlastiti i wellbeing tima staviti na prvo mjesto”, složno zaključuju.

Potencijal fermentiranog za zdravlje probave

“Industrija dugovječnosti je mlada pa ima puno obećanja, primjerice da kolagen instant pomlađuje, ali te stvari nisu dokazane na ljudima. Mi se uvijek referiramo na znanost, na primjer na prošlogodišnje istraživanje sa Stanforda, koje je proveo dr. Sonnenburg i njegov tim. Dokazali su da šest do deset tjedana svakodnevne konzumacije fermentiranog drastično smanjuje upalne procese u tijelu. Mi smo sa svojim proizvodima prvi i jedini u svijetu postigli to da je fermentirano jednostavno za konzumaciju i dostupno u sekundi, bilo gdje”, objašnjava Nika

Pritom je iznimno važna svakodnevna i redovita konzumacija.

Isto istraživanje otvorilo je mogućnost da su vlakna precijenjena u kontekstu zdrave probave. Kontrolna skupina koja je unosila više vlakana nije imala rezultate usporedive s rezultatima skupine koja je redovito konzumirala fermentirano, a jedna je grupa čak imala više upalnih procesa.

Neistražena crijevna mikrobiota

Bruno objašnjava da su vlakna bila sigurna luka za sve koji su željeli dati savjet o probavi. “Crijevna mikrobiota je toliko novo područje da kao čovječanstvo znamo vrlo malo, čak i u visokoj znanosti. Zato svi neprestano spominju vlakna kao siguran put ka dobroj probavi i zdravoj mikrobioti. Dobrobit vlakana je neupitan jer, unoseći ih, crijevna mikrobiota proizvodi neophodne metabolite i postbiotike, u prvom redu kratkolančane masne kiseline koje su nužne i vrlo korisne”, smatra pa dodaje:

“Čini se da je fermentirano karika koja nedostaje upravo zato što se proces stvaranja istih događa prilikom fermentacije, te ne trebamo opterećivati probavni sustav s ekcesivnim količinama vlakana. Cilj nam je to potvrditi i zato započinjemo vlastitu kliničku studiju.”

Na to Nika dodaje: “Fermentacija je magija. Nevjerojatno je što bakterije u jednoj posudi mogu postići s malo šećera i vremena – stvoriti eliksire koji su bogati probioticima, prebioticima i postbioticima, koji su samokonzervirajući i imaju toliko dokazanih benefita za organizam.”

Dugovječnost dolazi iz crijeva

“Mi smo stvarno gut entuzijasti i vjerujemo da dugovječnost dolazi iz crijeva. Dr. Sonnenburg je uspio dokazati da unosom dva, tri fermentirana napitka ili obroka dnevno dolazi do povećanja diverziteta crijevne mikrobiote te smanjenja upalnih procesa. Još nemamo univerzalnu definiciju zdrave crijevne mikrobiote, no postoji konsenzus da je veća raznolikost bolja. Uzrok svih kroničnih bolesti, starenja i metaboličkog sindroma su kronične upale pa ako ih uspijemo smanjiti za 1 posto na dnevnoj razini, možemo drastično povećati kvalitetu i trajanje života”, govori Bruno i nastavlja:

“Mi smo pobornici prave fermentirane hrane, ne komercijalnih jogurta ili farmaceutskih probiotika, koji često znaju donijeti više štete nego koristi. Kiseli kupus, kimchi, vodeni kefir, na kraju nije bitno što je sve dok je s niskim udjelom šećera i svakodnevno.”

Zdrave navike su ulaganje u prevenciju

Nika ističe da su kreirali Cidrani fermentirane mikronapitke za sve one koji nemaju vremena fermentirati kod kuće, kiseliti kupus na balkonu ili paziti na kvasce prilikom izrade vlastite kombuche. Sve više potrošača svjesno je i upitne kvalitete većine jogurta i krastavaca u teglicama te skrivene opasnosti kombucha s previše šećera.

“Simptomi kroničnih bolesti često se ne primijete na svakodnevnoj razini. Oni jesu prisutni, ali ljudi ih najčešće zanemaruju ili smatraju normalnima. Glavobolje, umor, nadutost, žgaravica ili razdražljivost, sve su to simptomi s kojima možemo živjeti dok stanje ne postane kronično i opasno. Zdrave navike i rituali ulaganje su u prevenciju jer onime što radimo sada utječemo na to kakvi ćemo biti kroz 20, 30 godina. Kad bi netko sa 70 imao vitalnost kao s 20, svi bismo htjeli živjeti više od sto godina. No ako već u četrdesetima imamo razne zdravstvene probleme, naravno da nam dug život nije toliko privlačan”, govori Nika.

Nedostatak sna skraćuje život

“Postoji jedno jako zanimljivo istraživanje znanstvenika s Harvarda povezano sa spavanjem. Za sad je provedeno na mušicama, ali su u planu i miševi. Istraživanje je pokazalo da se u nedostatku sna događa upalni proces u samo jednom organu u tijelu, a to su crijeva, i to dovodi do povećanja smrtnosti.

Onda su uspjeli izolirati taj utjecaj na crijeva i potpuno se izjednačila vjerojatnost smrti s onima koji nisu patili od nedostatka sna. Prevedeno, nedostatak sna smanjuje život, ali čini se da to čini putem crijeva. Zamislite misaoni eksperiment – ako bismo uspjeli preventivno djelovati na taj stres koji osjećaju crijeva i manje spavali, ne bismo si skraćivali život. To je ludnica”, smatra Bruno.

Nika ističe da je večernja disciplina presudna za implementaciju jutarnje rutine, a to znači da barem sat vremena prije odlaska na spavanje ne gledamo u zaslone. Osim toga, oboje se užasavaju budilice, a s obzirom na to da idu spavati u 21 sat, ujutro se bude bez ikakvih problema.

Boris Štajduhar

Sve je više oboljelih od celijakije

Bruno i Nika, uz san od barem osam sati, izbjegavanje zaslona prije spavanja, svakodnevno učenje, vježbanje i meditaciju, iznimno paze na prehranu. Ne jedu bijele šećere, kruh i tjesteninu, ne kuhaju na procesuiranim uljima nego koriste ghee ili svinjsku mast. Kod odabira mesa i jaja vode računa o podrijetlu i uvijek biraju slobodan uzgoj.

Izbjegavaju gluten i ističu da se krivulja porasta korištenja herbicida glifosfata, koji se koristi kod uzgoja pšenice i šećerne trske, zastrašujuće poklapa s krivuljom porasta oboljelih od celijakije. Smatraju da je Big Food iznimno destruktivna industrija. Bruno ozbiljno navodi da su oni spremni su-kreirati Big Longevity koji će se bazirati na drugačijim principima.

Zdrava prehrana je jednostavna

Ipak, ne tvrde da svi trebaju biti toliko radikalni u dnevnim odabirima hrane. Nika objašnjava:

“Zdrava prehrana je puno jednostavnija nego što se to pokušava prikazati. Već izbjegavanje ultra procesuirane hrane, uključujući biljna ulja i šećere, zatim odabir obroka koji ne podižu naglo razinu glukoze u krvi, izbjegavanje ekcesa u alkoholu i kavi te puno salate, zdravih masnoća i fermentiranog, može u kratkom roku napraviti čudo za crijevnu mikrobiotu, zdravlje, vitalnost i dugovječnost. Bitno je napomenuti da industrijsko meso, mlijeko, voće i povrće sadrže ogromne količine hormona, pesticida, herbicida i tko zna čega i zato mi jedemo isključivo hranu iz organskog uzgoja i slobodne ispaše.”

“Ponekad vrhunska namirnica može imati certifikat da je organska, ali može sadržavati arome koje su dobivene sumnjivim ekstrakcijama. Nika je iznimno pazila da ne koristimo takve namirnice ili sastojke u svojim proizvodima. Jer ako postoji i najmanja mogućnost da se dobivaju neprovjerenom metodom, ne želimo to u svojim proizvodima. Jednostavno nema mjesta za kompromise”, govori Bruno.

Mi smo odraz naših mikroba

Šalimo se da Bruno i Nika prave proizvode po mjerilu “što bismo dali svom djetetu”, a Bruno dodaje da je to “dijete” na neki način naša crijevna mikrobiota. Naime, neke namirnice mogu biti sigurne za čovjeka, poput klora u vodi, no vrlo štetne za našu osjetljivu mikrobiotu.

“Oni su maleni i osjetljivi, ali čine ogromne stvari za nas i zato im trebamo vratiti s odnosom ljubavi. Mi smo opsjednuti mikrobiomima, oni generiraju neuromodulatore poput serotonina, dopamina, GABE i acetilkolina, a par nano sekundi nakon toga dolaze naše misli i odluke, koje volimo pripisati sebi. Pa kad kažemo slobodna volja, možda i postoji, ali sigurno ne dolazi iz mozga. Postoji slobodna volja mikrobiotića koji nam daju nalog da nešto odlučimo. Mi ljudi smo samo vozila kojima upravljaju mikrobi i gorivo koje im dajemo na kraju determinira tko mi mislimo da jesmo”, kaže Bruno.

“Samo pogledajte što jedan od vodećih svjetskih autoriteta za crijevnu mikrobiotu, profesor Tim Spector, propovijeda. On kaže jedite 4K – kombuchu, kefir, kimchi i kiseli kupus. Kada pročitate njegove knjige, promijenit ćete paradigmu i vidjeti da smo svi samo odraz naših mikroba. Zato je naša misija proširiti svijest o njihovoj važnosti i ključnoj ulozi koju mogu imati u prevenciji starenja i bolesti”, govori Nika.

Boris Štajduhar

Gut feeling kao primarni unutarnji glas

“Crijeva nisu drugi mozak, rekli bismo da su prvi. Mi gledamo u budućnost znanosti i industrije crijevne mikrobiote, mi smo gut futuristi. Vjerujemo da ćemo u Cidraniju svojim klijenticama uskoro moći pomoći precizno dizajnirati savršen balans mikrobića i da će onaj osjećaj gut feelinga zapravo postati naš primarni unutarnji glas kojem ćemo pristupati preko AI asistenta Ani. No, da bismo postigli tako nešto, potrebna nam je tehnologija. Zato u BIRD inkubatoru razvijamo modele strojnog učenja i umjetne inteligencije kako bismo stvorili personaliziranu prediktivnu bio-medicinu budućnosti”, govori Bruno.

U Nikinom i Bruninom glasu osjeti se entuzijazam dok govore o budućnosti Cidranija. Trenutno se rapidno šire na europsko tržište, a krajem godine planiraju preseliti u New York. Sjedište tvrtke i većina tima, kao i cijeli R&D će ostati u Hrvatskoj.

Šire svoj tim

Traže 10 novih članova tima, primarno psihologe, podatkovne znanstvenike i osobe s iskustvom growth hackinga te izgradnje communitya. STEM dio tvrtke raste, pa su se tako timu pridružile dvije molekularne biologinje i biotehnolog, dr. sc. Sebastijan Orlić, na mjestu Chief Science Officera, koji je k tome i vrstan stručnjak u području dugovječnosti.

Važno im je to što nude opciju pretplate na njihove proizvode, i to prvi u Hrvatskoj, i to prvi u Hrvatskoj. Smatraju da tako ljudima olakšavaju da uspješno ukomponiraju zdrave rituale u svakodnevicu, bez razmišljanja i gnjavaže. Imaju dvije vertikale prodaje – fizičkim osobama te uspješnim tvrtkama koje žele pretplatu omogućiti zaposlenicima kao dio benefita i employee brandinga.

Kombuchaga – novi i najfunkcionalniji proizvod

U pripremi je i edukacijski lifestyle portal za zdravlje probave, a ovaj tjedan odlaze u London na veliki sajam “Natural and Organic”, gdje izlažu na štandu od 15 m2, te planiraju predstaviti inovacije i dogovoriti distribuciju za Ujedinjeno Kraljevstvo. Posljednji potez iz Cidranija je lansiranje sasvim novog proizvoda, Kombuchage, za koju su dobili priznanje za inovacijiu od EIT-a.

“Chaga je nordijska gljiva, ima je i u predjelima koji nisu toliko hladni, ali ona s najjačim svojstvima raste ispod -30°C. Ovu tradicionalnu ljekovitu gljivu koristile su bake u Rusiji, Finskoj, Švedskoj. Ima izuzetna protuupalna svojstva, a istraživanja pokazuju da stabilizira šećer u krvi. Čak je istražuju za prevenciju raka. Mi smo je uspjeli integrirati u kombuchu i zato je nazvali Kombuchaga”, priča Bruno i pojašanjava:

“Imamo jutarnju, koja sadrži i coldbrew kavu te večernju kako bismo i prije spavanja nahranili i napojili 100 trilijuna prijatelja u crijevima. To je sigurno najfunkcionalniji Cidrani proizvod do sada, medicinske gljive su iznimno popularan trend u foodtech industriji i klijenti iz cijele Europe jako lijepo reagiraju.”


Sadržaj nastao u suradnji s tvrtkom Cidrani.