11 najgorih namirnica koje začepljuju arterije prema mišljenju nutricionista

Začepljene arterije javljaju se kada se plak nakuplja na njima, te ograničava protok krvi u tkiva i vitalne organe u tijelu

Često okrećemo glavu ne želeći se odreći hrane “koju se jeli naši djedovi i bake”, a pri tom ne razmišljamo o tome koliko se naš životni stil danas razlikuje od onog koje su vodile naše bake i djedovi. Dodamo li lošim prehrambenim navikama tjelesnu neaktivnost, ne trebamo se čuditi učestaloj pojavi debljine, moždanog udara, šećerne bolesti i drugog. Sve što jedete utječe na vaše zdravlje, a određena hrana može biti destruktivnija od druge. Možda ste već čuli za stanje koje se naziva ateroskleroza, odnosno začepljenje arterija ili otvrdnuće arterija.

Ateroskleroza nastaje kada se masne naslage nakupljaju duž stijenki arterija, što uzrokuje sužavanje arterija i ograničava protok krvi u srce i druge dijelove tijela. Konzumiranje određene hrane može spriječiti začepljenje arterija i smanjiti rizik od kardiovaskularnih bolesti. Neki primjeri uključuju bobičasto voće, grah, rajčice, ribu, zob i lisnato povrće. Zato je toliko važno usredotočiti se na raznoliku prehranu i zdrave recepte umjesto prežderavanja štetnom hranom. To će osigurati da vaše arterije ostanu čiste kako bi vaša krv pravilno tekla.

Ako niste sigurni koja hrana uzrokuje začepljenje arterija, istražili smo mišljenje stručnjaka, te donosimo popis najgorih namirnica koje začepljuju arterije.

Poveznica između crijeva i srca iz znanstvene perspektive

Zdrava crijeva imaju anaerobno okruženje pogodno za dobre bakterije. Mitohondriji u stanicama crijevne sluznice služe kao pogonski motori koji sagorijevaju kisik. Znanstvene studije su pokazale da prehrana bogata mastima remeti rad mitohondrija u crijevima. Ovaj poremećaj isključuje sposobnost mitohondrija da sagorijevaju kisik, što dovodi do istjecanja kisika u crijeva.

Više razine kisika u crijevima potiču bakterijsku neravnotežu. Dobre bakterije zamjenjuju štetni mikrobi, poput E-coli, koji su tolerantniji na kisik.

“Otprije je poznato da izloženost prehrani s visokim udjelom masti uzrokuje disbiozu – neravnotežu u mikrobioti koja pogoduje štetnim mikrobima, ali nismo znali zašto ili kako se to događa”, rekla je Mariana X. Byndloss, docent za patologiju, mikrobiologiju i imunologiju na Medicinskom centru američkog Sveučilišta Vanderbilt.

Kolin – nutrijent koji se nalazi u crvenom mesu, jajima i mliječnim proizvodima – je uobičajena komponenta zapadnjačke prehrane bogate mastima. Kada bakterije u crijevima razgrađuju hranu koja sadrži kolin, proizvode metabolit poznat kao trimetilamin (TMA). TMA se proizvodi u crijevima, ali se oksidira i pretvara u jetri u TMAO (trimetilamin-N-oksid).

srce i popis namirnica koje začepljuju arterije

Studija je pokazala da mikrobiota ne razgrađuje kolin kada se konzumira uz prehranu s niskim udjelom masti. Ali zasićene masne kiseline prisutne u prehrani bogatoj mastima slabe sposobnost crijevne sluznice da uravnoteži mikrobiotu i spriječi istjecanje kisika u crijeva.

Povećana dostupnost kisika koja je posljedica prehrane bogate mastima eskalira mikrobnu metabolizaciju kolina, što dovodi do povišenih razina TMAO u krvi, te stvara veći rizik za bolesti srca i naslage plaka u arterijama. Crijevna flora ima utjecaja i na psihička stanja.

Evo 11 najgorih namirnica koje začepljuju arterije

Iako smo svi svjesni da hrana koju jedemo nije uvijek najbolja, ne znaju svi koju treba izbjegavati. Postoje čak i neke opcije za koje se vjeruje da su zdrave, ali su zapravo namirnice koje začepljuju arterije. Provjerite popis namirnica koje začepljuju arterije i primjetite koliko ovih namirnica imate u svakodnevnoj uporabi.

Maslac i margarin

Maslac je bogat zasićenim masnoćama koje mogu povisiti loš kolesterol i povećati vjerojatnost srčanih bolesti. Prije nekih 40-ak godina preporučivalo se, umjesto maslaca, jesti margarin jer sadrži manje zasićenih masnih kiselina. Međutim, tijekom njegovog dobivanja mogu nastati trans-masne kiseline čiji unos povećava rizik za pojavu bolesti srca i krvnih žila. Nije u pitanju samo margarin već i proizvodi koji ga sadrže poput keksa i kolača. Bolje je, tvrde stručnjaci, zamijeniti maslac i margarin maslinovim uljem ili namazima na bazi biljnog ulja, koji sadrže mono- i polinezasićene masnoće korisne za srce. Ako imate visok kolesterol, ghee pročišćeni maslac je bolja opcija. Često se koristi u ayurvedskoj prehrani s ciljem liječenja.

Mliječni proizvodi i jaja

Punomasno mlijeko, jogurti i sirevi s visokim postotkom mliječne masti, kravlji sir sa 4% mliječne masti, mliječni sladoled potrebno je izbjegavati. Zdravstveni stručnjaci predlažu ograničavanje unosa mliječnih proizvoda i zamjenu zdravim alternativama kao što su zobeno mlijeko ili bademovo mlijeko, te sirevi s nižim postotkom mliječne masti polutvrdi sirevi poput Ementalera i parmezana. Također, ne preporučje se više od 4 jaja tjedno (uključujući ona koja se koriste kod pripreme drugih jela).

Slanina i mesne prerađevine

Više od polovice kalorija u slanini dolazi iz zasićenih masti, koje mogu povisiti vaš lipoprotein niske gustoće (LDL) ili loš kolesterol i povećati šanse za srčani ili moždani udar. Osim toga, slanina je puna soli koja podiže krvni tlak i ubrzava rad srca. Visoke količine natrija (glavni dio soli) mogu dovesti do moždanog udara, bolesti srca i zatajenja srca. U slaninu i mesne prerađevine se često dodaju konzervansi koji su također povezani s ovim problemima.

meso i popis namirnica koje začepljuju arterije

Crveno meso

Konzumiranje govedine, teletine, janjetine i svinjetine može povećati izglede za bolesti srca i dijabetes. Također je dobro izbjegavati iznutrice (bubrezi, jetrice, mozak), piletinu i puretinu sa kožicom, svo prženo i pohano meso i meso pripremljeno sa mnogo masnoća. Pitate se što vam ostaje? Pregršt je opcija ako imate volju da izbalansirate prehranu. Ograničite svoje porcije na konzumaciju mesa maksimalno 2 puta tjedno, te unesite druge zdrave namirnice u svoju prehranu poput gljiva, patlidžana, lisnatog povrća bogatog željezom, te žitarica. A ako kupujete meso, potražite nemasne komade kao što su okrugli komadi, pečenica i ekstra nemasna mljevena govedina.

Punomasni jogurt s okusom

Obični domaći jogurt i biljni jogurti mogu biti super izvor nutrijenata. Redovito jedenje može vas zaštititi od visokog krvnog tlaka, ali pazite kakve jogurte kupujete. Jogurti s okusom puni su dodanog šećera koji je povezan s debljanjem, visokim krvnim tlakom, raznim upalama i bolestima srca. Za najzdraviji izbor, uzmite obični nemasni jogurt iz kontrolirane proizvodnje i dodajte vlastito svježe voće, cimet ili vaniliju za okus.

Pomfrit

Prženi krumpiri iz restorana i lokala brze hrane imaju puno masti i soli, što je loša vijest za vaše srce. Jedno je istraživanje pokazalo da su ljudi koji su jeli pomfrit ili pržene krumpiriće 2 do 3 puta tjedno imali veću vjerojatnost od rane smrti. Ako uživate u prženim krumpirićima, uzmite najmanju moguću porciju ili još bolje: Napravite vlastiti pomfrit u pećnici s maslinovim uljem koje je zdravo za vaše srce. A još bolja opcija je slatki krumpir.

pomfri namirnica koje začepljuju arterije

Pržena piletina

Svako prženje u dubokom ulju dodaje kalorije, masnoću i natrij inače zdravoj namirnici. Istraživanja su povezala prženu hranu s dijabetesom tipa 2, pretilošću i visokim krvnim tlakom – što sve povećava izglede za zatajenje srca. Doktorica i profesorica s Harvarda, Uma Naidoo, ističe kako svakodnevna konzumacija pržene piletine može izazvati depresiju i probleme s pamćenjem. Za hrskavi, ali zdraviji izbor, panirajte pileća prsa bez kožice u kukuruznim pahuljicama ili integralnom brašnu i ispecite ih u pećnici umjesto prženja na ulju. Također, prilikom odlaska u kupnju obratite pozornost na oznake koje se nalaze na pakiranju piletine o podrijetu mesa i zdravstvene ispravnosti, poput oznake antibiotic free.

Šećer, sol, mast

Ako ste zabrinuti za svoje srce, trebali biste izbjegavati rafinirane ugljikohidrate, te velike količine soli, šećera i zasićenih masti jer povećavaju rizik od srčanog ili moždanog udara. Dovoljno je svega jedan do dva grama soli kako bismo zadovoljili dnevnu potrebu organizma za tom namirnicom. A činjenica je da se dnevna količina soli uglavnom dobije jednostavnom konzumacijom namirnica koje već u svom sastavu imaju natrijevog klorida, bez potrebe za dodatnim soljenjem. Umjesto soli, nutricionisti savjetuju da koristite kajenski papar, češnjak u prahu i malo sitno sjeckanog luka. Isto vrijedi i za šećer koji se nalazi u većini namirnica koje dnevno konzumirate (čak i u mlijeku!) stoga nema potrebe da ga dodatno unosite u organizam.

Bijela riža, kruh i tjestenina

Riži, kruhu, tjestenini i grickalicama od bijelog brašna nedostaju zdrava vlakna, vitamini i minerali. Rafinirane žitarice brzo se pretvaraju u šećer, koji vaše tijelo skladišti kao mast. Prehrana bogata rafiniranim žitaricama može uzrokovati salo na trbuhu, što studije povezuju s bolestima srca i dijabetesom tipa 2. U ovu skupinu spadaju peciva, kroasani, lisnata tijesta, masni krekeri, te drugi komercijalni proizvodi od bijeloga brašna. Kada kupujete, tražite riječi “100% cjelovito zrno”.

kruh i namirnica koje začepljuju arterije

Riba bogata zasićenim masnoćama

Iako je riba generalno zdrava namirnica, neke vrste ribe i načini pripreme nisu dobre za naš kardiovaskularni sustav. Za osobe s povišenim kolesterolom se ne preporučuju školjke, rakovi i glavonošci (škampi, lignje, kamenice, dagnje, hlap, jastog) kao ni riba pržena u dubokom ulju. Sve navedene namirnice su bogate zasićenim masnoćama koje mogu povisiti kolesterol. Nutricionisti su složni kako je idući korak ključan u potrazi za zdravijom alternativom prženoj ribi. Umjesto u ulju, pripremite je u pećnici ili ju skuhajte.

Pekarski proizvodi

Kolači, komercijalno proizvedeni keksi i muffini trebali bi biti rijetke poslastice. U ovu skupinu spadaju i pite sa velikim udjelom masnoća i šećera, svi kolači koji sadrže šećer, mliječne čokolade, mliječni sladoled, krafne, te biskviti. Ove namirnice začepljuju arterije i obično su pune dodanog šećera, što dovodi do debljanja. Također su povezani s višim razinama triglicerida, a to može dovesti do bolesti srca. Njihov glavni sastojak obično je bijelo brašno, koje može povećati šećer u krvi i učiniti vas gladnima. Napravite zdravije slastice: koristite integralno pšenično brašno, smanjite šećer i koristite tekuća biljna ulja umjesto maslaca ili masti.