Kada ne znate što pokloniti, boca vina je klasik: Donosimo vam vodič za odabir vina na poklon

Valja imati na umu koliki vam je budžet, koliko dobro poznajete osobu i s kojim jelima želite spariti vino

FOTO: Pixabay

Rođendan, svečana prigoda, odlazak kod prijatelja na večeru ili poslovni povod – u gotovo svim situacijama boca dobrog vina je odličan izbor za poklon. Međutim, odabrati idealnu bocu vina, uzevši pritom u obzir omjer cijene i kvalitete, nije lak zadatak, pogotovo ako želite nekog impresionirati.

Priznajemo, ne možemo odlučiti je li teže kupiti poklon nekome s kime smo vrlo bliski ili nekome tko nam je samo poznanik. No, kada su u pitanju vina, postoji nekoliko zlatnih pravila koja će pomoći u oba slučaja, a mi smo ih za vas skupili na jednom mjestu.

1. Uzmite u obzir osobne preferencije

Kada kupujete vino nekome s kim ste bliski, pokušajte što više saznati o njenim/njezinim osobnim afinitetima. Ako znate da najviše voli, primjerice, jesti steak, dobar odabir je uvijek cabernet sauvignon koji sjajno paše uz tu vrstu mesa.

Ako kupujete za nekoga tko nije veliki poznavatelj vina, najsigurnija opcija vam je boca pjenušca, koju ionako vežemo uz slavljeničke trenutke. Još jedna dobra ideja jest kupiti vino iz neke regije, koja im je bliska.

Možete isto tako igrati na kartu nostalgije pa pokloniti nekome vino koje je podrijetlom iz mjesta u kojem su rođeni. Ili pak vino koje su pili na vjenčanju, a nije loša ideja ni neka zanimljiva igra riječi s imenom vina.

2. Sparite vino s hranom

Prilikom poklanjanja vina, ne morate se zapravo uopće ograničavati samo na vina. Možete se odlučiti napraviti personalizirani poklon paket u kojem ćete dodati i još neka jela poput džemova, sušenog voća, tartufa i sira.

Ono na što možete obratiti pozornost jest sparivanje sorti s jelima koja će biti poslužena, što zvuči jednostavnije nego što je. Neka jela, kao što su šparoge i artičoke, vrlo je teško spariti s vinom, a za ostale donosimo detaljan pregled.

TMG Creative

3. Budite kreativni u kombinacijama

Ako ste se odlučili nekome pokloniti vino, nemojte se ograničavati time da morate kupiti samo jednu bocu vina. Ovisno o prigodi, uvijek je poželjno zapravo donijeti dvije boce vina – jednu koja će se odmah otvoriti, a drugu koja će domaćinima ostati kao poklon.

Osim toga, ovisno o vašem budžetu, možete se umjesto boce skupljeg vina odlučiti za nekoliko jeftinijih boca različitih sorti. To je također dobra ideja ako darujete nekoga tko je početnik, pa ćete joj/mu omogućiti da se upozna sa svijetom vina.

4. Cjenovni razred

Prilikom kupovine poklona, pitanje koje si ljudi često postavljaju jest: “Koliko potrošiti na poklon?”. Kada su u pitanju vina, ne postoji neko striktno pravilo, ali ovisno o prilici, možete gledati na kupovinu vina kao i na bilo koju drugu kupovinu. Dobra vina možete naći po cijenama već od sedam eura.

Ono što je bitno za naglasiti jest da ne morate forsirati kupovinu skupih vina – viša cijena ne znači nužno i višu kvalitetu. U vinskoj ponudi INTERSPAR hipermarketa nalazi se više od 500 različitih vina s pet različitih kontinenata, pa se može pronaći nešto za svakoga.

5. Obratite pozornost na sezonu

Dobra nit vodilja prilikom odabira vina su i vremenski uvjeti, odnosno godišnje doba. Jednostavno, kao i s hranom, ne paše svako vino u svako vrijeme.

U ljetne i proljetne dane birajte laganija vina koja savršeno pašu kad su rashlađena poput sauvignon blanca, roséa, malvazije ili graševine. Nisu loša opcija ni vina s jakim cvjetnim notama, kao što su chardonnay ili pinot sivi.

U jesen će dobar odabir biti sorte punijeg tijela. To je primjerice, pinot crni, dok su one intenzivnije najprikladnije za zimu, a odličan odabir su cabernet sauvignon i plavac.


Najbolja vina za poklon

1. Štampar – Sauvignon (može se pronaći u ponudi INTERSPAR hipermarketa po cijeni od 12,49 eura*)

Ovo lagano i svježe vino iz Međimurja odličan je izbor uz ribu i bijelo meso, ali i rižota, tjestenine s umacima na bazi sira i janjetinu. Suhog je okusa, srednjeg do vitkog tijela, s dominantnim aromama ogrozda i limete.

2. Krauthaker – Chardonnay Rosenberg

Krauthaker Chardonnay Rosenberg dozrijeva uglavnom u hrastovini, a dijelom i u bačvama od nehrđajućeg čelika, kako bi se očuvale svježina i voćnost. Svjetlije je boje, vibrantnog voćnog okusa.

3. Iločki podrumi – Traminac (može se pronaći u ponudi INTERSPAR hipermarketa po cijeni od 7,99 eura*)

Iz vinogorja Srijem dolazi traminac razvijenih aroma s naglašenim mirisom ruže. Ovo je također suho vino, iz regije Hrvatsko Podunavlje.

4. Enjingi – Crno Venje (može se pronaći u ponudi INTERSPAR hipermarketa po cijeni od 12,99 eura*)

Ovo polusuho crno vino je mješavina nekoliko različitih sorti (zweigelt, pinot crni, frankovka i cabernet sauvignon). Vino je dozrijevalo 18 mjeseci u hrastovim bačvama, a nakon toga i još neko vrijeme u bocama.

5. Ivančić – Griffin Brut

Prvi vrhunski pjenušac s Plešivice napravljen je od sorte rizvanac (muller-thurgau), poznate po cvjetnim i voćnim aromama. Proizveden je klasičnom metodom, a na kvascima je odležavao dvije godine.

* – navedene cijene podložne su promjenama i mogu varirati


Sadržaj nastao u suradnji sa SPAR-om.