Vlaga i plijesan česti su problemi u kućanstvima. Izdvojili smo sedam stvari koje morate znati o njima

Prvi znakovi upozorenja su neugodan miris i oštećenja na zidovima

FOTO: Shutterstock

Visoka temperatura okoline, količina oborina te starost nekretnina mogu biti čimbenici povećanog rizika za razvoj vlage i plijesni u kućanstvima diljem Europe. Ovisno o zemlji, problem vlage uočen je u između 10 i 40 posto kućanstava i radnih prostora, a upravo takvo mikrobno onečišćenje ključni je element onečišćenog zraka u zatvorenom okruženju.

Budući da razina vlage označava količinu vodene pare prisutne u zraku, mnoge stvari mogu utjecati na njenu fluktuaciju. Tako sve, od sušenja rublja, preko loše izolacije, pa do tuširanja i nekvalitetnih instalacija, može stvarati dodatnu vlagu koja najčešće dovodi i do drugih, ozbiljnijih problema.

S obzirom na to da se vlaga može pojaviti u svakom zatvorenom prostoru te uzrokovati negativne posljedice na sam izgled interijera i narušiti kvalitetu prostora, napravili smo popis stvari koje je potrebno znati prije nego se s njom suočite.

1. Optimalna razina vlage

Osim previsoke vlažnosti, gotovo iste negativne posljedice može imati i njena preniska razina. Stoga je, prema stručnjacima, idealno da vlažnost prostora u kojem živite, radite ili često obitavate iz drugih razloga, uvijek bude između 30 i 50 posto.

Najbolji način za mjerenje razine vlage u prostoru je pomoću higrometra. Ovaj uređaj, koji izgleda kao termometar, konstantno mjeri količinu vlage u zraku pa ga je odlično imati na zidu ili polici kako biste svakodnevno mogli provjeriti stanje.

2. Prvi znakovi upozorenja

Kupaonice, kuhinje, stanovi u suterenu i podrumi samo su neki od prostora koji su u najvećoj opasnosti stvaranja vlage, no, ona se može pojaviti bilo gdje pa je za prevenciju ključan adekvatan protok zraka.

Prvi znakovi previsoke vlažnosti u prostoru najčešće su neugodan miris, plijesan po rubovima zidova ili u kutevima prostorije, kondenzacija na prozorima, ispupčenja i puknuća na zidovima, oštećene tapete, mrlje na zidovima i oko prozora.

Razinu vlage u prostoru potrebno je kontinuirano provjeravati Lunos

3. Opasnost plijesni

Najštetnije posljedice vlage svakako su pojava plijesni te razvoj gljivica i bakterija. Najčešće vrste plijesni u zatvorenim prostorima su lat. Cladosporium, Penicillium i Aspergillus.

Prvu ćete prepoznati po smeđoj ili crnoj boji, a razvija se na toplim i hladnim mjestima. Najčešće se nalazi na drvu, tepisima ili tkaninama te u kanalima za grijanje i hlađenje. Druga vrsta poznata je po zelenkasto-plavoj nijansi, a česta je ispod tepiha, u podrumima i u izolaciji.

Posljednju, ali nimalo manje štetnu, karakterizira praškasti izgled s bijelim, zelenim ili sivim mrljama. Najviše raste na tkaninama, zidovima, tavanima i u podrumima, ali i na suhoj hrani. Sve vrste plijesni, osim što su vizualno neprivlačne, mogu uzrokovati i ozbiljne zdravstvene probleme.

4. Negativan utjecaj na zdravlje

Plijesan, gljivice i bakterije najviše nadražuju respiratorni sustav te nepovoljno utječu na pluća, nos ili grlo, uzrokujući respiratorne probleme. Najveći rizik imaju kronično oboljele osobe koje boluju od astme ili nekog oblika plućnog oboljenja, ali i one koje se bore s oslabljenim imunološkim sustavom.

Osim njih, pojačane probleme mogu osjetiti i alergičari, budući da spore plijesni u zraku proizvode alergene, iritanse i mikotoksine. Sve to posljedično može dovesti do povećanog rizika od alergijskih reakcija kod alergičara koji vrlo lako reagiraju na bilo koju česticu koja zagađuje zrak.

Optimalna razina vlage u domu je između 30 i 50 posto Lunos

5. Problem suhog zraka

Zdravstvene probleme može uzrokovati i preniska razina vlage u prostoru koja rezultira suhim zrakom. Njime se posebno nadražuje stanje oboljelih od bronhitisa ili upale sinusa. Čest slučaj je i krvarenje iz nosa koje nastaje kao posljedica presuhe sluznice te stvaranja krastica u unutrašnjosti nosa.

Suh zrak može dovesti i do kožnih problema poput dermatitisa, ali i negativno utjecati na hidrataciju cjelokupnog organizma. Stoga se nerijetko pojavljuju dehidracija, suho grlo, svrbež kože i suhi kašalj.

6. Smanjenje ili povećanje vlage

Kako biste zaobišli zdravstvene probleme, ali i one koji negativno utječu na izgled i kvalitetu prostora u kojem se nalazite, potrebno je kontinuirano prilagođavati razinu vlage te osiguravati kvalitetan protok zraka. Idealan saveznik pritom mogu biti decentralizirani ventilacijski sustavi tvrtke Lunos.

Tehnologija sustava automatski odvodi potrošeni zrak s neugodnim mirisima, kao i suvišnu vlagu i štetne čestice te u prostor dovodi svježi filtrirani zrak. Na taj način sprječava nastanak plijesni i pojavu grinja, a onemogućuje i stvaranje propuha te prodor vanjske buke i prašine.

Sustavi se ugrađuju brzo i jednostavno te su pogodni za montažu u bilo kojoj fazi gradnje ili obnove. Karakteriziraju ih niski operativni troškovi, moderan dizajn i laka upotreba, štednja energije i jednostavno održavanje. Dodatno sadržavaju i perive antialergijske filtere koji spriječavaju ulazak prašine, peludi i ostalih štetnih čestica izvana.

Sustavi odvode onečišćeni zrak te prostor ispunjavaju svježim filtriranim zrakom Lunos

7. Prirodni načini održavanja doma

Iako je ugradnja ventilacijskih sustava najpogodnije dugoročno rješenje u borbi protiv vlage i plijesni, u održavanju kvalitete prostora u kojem boravite mogu vam pomoći i jednostavne svakodnevne aktivnosti.

Koristite ventilaciju u kupaonici ako je imate ugrađenu, tijekom kuhanja upalite napu ili pak sušite veš u prostorijama u kojoj je vlaga preniska. Budite sigurni da su vam instalacije ispravne te da vam nigdje u domu ne dolazi do nekontroliranog curenja vode.

Redovito perite tepihe i tapecirani namještaj kako biste spriječili neugodne mirise, držite vrata prostorija otvorenima kako biste osigurali cirkulaciju zraka te ponekad koristite ovlaživače ili odvlaživače zraka s eteričnim uljima, ovisno o razini vlage u prostoru.

Za više informacija posjetite www.lunos-hrvatska.com ili nazovite na: 01 4816 581.


Sadržaj nastao u suradnji s tvrtkom Lunos.