Jednostavan sastojak koji svi imaju u smočnici najbolje je oružje za uništavanje plijesni u kućanstvu

Soda bikarbona je netoksično i ekološki prihvatljivo rješenje za probleme s plijesni

01.03.2018., Zagreb - Plijesan na kruhu."nPhoto: Davor Puklavec/PIXSELL
FOTO: Davor Puklavec/PIXSELL

Ako se u vašem domu stvore idealni uvjeti s vremenom se može pojaviti plijesan. Iako su kuhinje i kupaonice uobičajeni prostori osjetljivi na plijesan jer često imaju visoku razinu vlage u zraku, mjesta s lošom ventilacijom, poput podruma, također su u opasnosti od pojave plijesni.

Tamo gdje prevladava vlaga, plijesan se razvija na površinama kao što su pločice, fuge, zavjese za tuširanje ili ispod brtvila koja osiguravaju da voda ne procuri u prostoriju. Slično tome, plijesan se pojavljuje i na mjestima na kojima ima ostataka hrane, budući da plijesni daju hranjive tvari. Također, ako u kući ili stanu postoje prostorije koje se ne prozračuju dovoljno i redovito, i tamo se može nakupiti vlaga i potaknuti rast plijesni.

Srećom, u smočnici vjerojatno već imate savršenu kuhinjsku namirnicu za borbu protiv plijesni – sodu bikarbonu. Kako piše House Digest, soda bikarbona je učinkovita u borbi protiv plijesni zbog svoje alkalne i upijajuće prirode. Plijesan obično uspijeva u kiselijim sredinama, tako da prirodna alkalna svojstva sode mogu poremetiti okolinu plijesni i spriječiti rast gljivica. Štoviše, sposobnost sode bikarbone da upije vlagu otklanja vlažne uvjete koji su potrebni za rast plijesni.

Kako ubiti plijesan sodom bikarbonom

Također, budući da je soda blago abrazivna, odlična je i u čišćenju plijesni s poroznih površina, istovremeno neutralizirajući sve mirise koje su spore mogle ostaviti za sobom. Stoga je soda netoksično i ekološki prihvatljivo rješenje za probleme s plijesni.

Korištenje sode bikarbone za uništavanje i čišćenje plijesni jednostavan je i praktičan postupak. Za početak napravite pastu tako što ćete pomiješati sodu bikarbonu s vodom. Koristite jednaki omjer oba sastojka i pomiješajte ih zajedno u maloj zdjeli. Nakon što napravite pastu, nanesite je izravno na pljesniva mjesta u pomoću četkice, spužve ili krpe. Dobro je nositi rukavice i masku jer spore plijesni mogu biti štetne za zdravlje, osobito ako imate osjetljivu kožu ili respiratorne probleme.

Pljesnivo područje možete najprije i namočiti vodom pomoću boce s raspršivačem ili spužve kako bi se pasta zalijepila za površinu, no taj korak nije obavezan. Nakon što nanesete pastu, ostavite je da odstoji najmanje 10 minuta. Za područja koja su posebno zaražena, najbolje je pustiti pastu da odstoji dulje, primjerice nekoliko sati, i dopustiti joj da prodre i ubije plijesan, neutralizirajući kiselu okolinu. Nakon toga upotrijebite vlažnu krpu ili spužvu da izribate pastu i ostatke, a zatim isperite i osušite površinu.

Upozorenja za korištenje ove metode

Iako je soda bikarbona općenito sigurna i učinkovita za uklanjanje plijesni iz doma, postoje neke mjere opreza koje treba uzeti u obzir prije nego što isprobate ovu metodu. Soda nije toksična i sigurna je za mnoge površine, no neke materijale može izblijedjeti, osobito ako se na njima ostavi dulje vrijeme. Testirajte pastu od sode bikarbone na malom, neupadljivom području prije nego što je nanesete na veće površine kako biste provjerili hoće li izblijedjeti površinu.

Korištenje sode bikarbone za uništavanje i čišćenje plijesni iz vašeg doma izvrstan je alat s kojim se možete uhvatiti u koštac s blagim zarazama, no za borbu protiv ozbiljnijeg rasta gljivica potrebno je identificirati korijen problema. Više ventilacije, korištenje odvlaživača za smanjenje vlage u zraku i redovito čišćenje hrane i prolivenih tekućina spriječit će bujanje plijesni.

Ako ste sve opcije već isprobali, a plijesan se i dalje pojavljuje, najbolje je konzultirati se s profesionalcima za preporuke o tome kako spriječiti pojavljivanje plijesni u domu. Oni će pomoći identificirati koji je uzrok problema, ali i kakva vrsta plijesni se pojavljuje, s obzirom na to da neke vrste plijesni, poput crne, mogu biti izrazito opasno za zdravlje.