Znate li razliku između dopunskog i dodatnog zdravstvenog osiguranja? Riješite kviz i provjerite svoje znanje

Razjašnjavamo osnovne pojmove vezane uz zdravstveno osiguranje

FOTO: Shutterstock

Osiguranje se nekad čini kao nepotreban trošak, no vrijeme je da normaliziramo da, kako osiguravamo automobil, tako bismo trebali i sami sebe.

Postoje razne vrste osiguranja – od životnog do imovinskog, a budući da je zdravlje na prvom mjestu, fokusirat ćemo se ovaj put na osnovno, dopunsko i dodatno zdravstveno osiguranje.

Cijela se tematika na prvu čini kompleksnom, zato smo saželi osnovne pojmove kako biste na jednom mjestu mogli vidjeti što bi vam najviše odgovaralo, kako i gdje ugovoriti dodatne pogodnosti, ali i što znače određeni pojmovi.

Obavezno zdravstveno osiguranje

Krenimo od početka. Ako imate prebivalište u Hrvatskoj ili pak bilo gdje unutar granica Europske unije, sasvim sigurno imate ugovoreno obavezno, odnosno osnovno zdravstveno osiguranje.

Kod nas ga provodi Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) te se ugovara u područnom uredu u vašem mjestu, a, prema Zakonu o obveznom zdravstvenom osiguranju, njime se stječu sva prava i obveze koje ono pokriva. Primjerice, ako se razbolite, imate pravo otići svojem doktoru opće prakse u Domu zdravlja.

Ukoliko nemate ugovorenu i policu dopunskog zdravstvenog osiguranja, utoliko ćete morati nadoplatiti pregled – u ovom slučaju nekih euro i pol.

Osnovno osiguranje je za školarce je besplatno

Što se još tiče osnovnog osiguranja, u pravilu ga ne plaćate ništa. Plaća ga, ako ste u radnom odnosu, vaš poslodavac ili, dokle god se školujete, imate ga pravo besplatno dobiti preko drugog osiguranika, najčešće roditelja ili nekog drugog skrbnika.

Kad ste punoljetni i završili fakultet ili srednju školu, morate se u roku od 30 dana javiti u nadležni regionalni ured HZZO-a da vam se produlji osnovno osiguranje. Ako vam istekne taj rok, možete ga još uvijek prolongirati, no morat ćete platiti određenu svotu novca.

Nadoplata za pretrage ako nemate dopunsko osiguranje

Nadalje, imamo dopunsko, što je nadopuna za obavezno zdravstveno osiguranje. Ako ga se odlučite uzeti, nećete morati plaćati dodatne troškove koje vam ne pokriva osnovna polica osiguranja.

To znači da preko uputnice možete bez dodatnog plaćanja otići na operaciju, specijalistički pregled, fizikalne terapije, popraviti zub, pretrage i slično u ustanove koje imaju sklopljen ugovor s HZZO-om ili vašom osiguravateljskom kućom.

Ako nemate dopunsko, a završite nekoliko dana u bolnici, na kraju biste mogli platiti i nekoliko stotina eura troškova. Možda čak i više, ovisno o pretragama koje bi vam napravili. Magnetska rezonanca kralježnice, primjerice, nadoplaćuje se gotovo 90 eura.

Dopunsko možete sklopiti s HZZO-om i plaća se 111,49 eura godišnje, odnosno 9,29 eura mjesečno, što ljudi često po inerciji znaju ugovoriti, bez da se uopće raspitaju za druge opcije.

Za svaki dan u bolnici dobijete 13,27 eura

Jedna od njih jest privatno Merkur osiguranje gdje možete birati između dvije police dopunskog osiguranja. To su klasično i dopunsko plus osiguranje. Klasično pokriva osnovne dodatne troškove vezane uz obavezno osiguranje, a dopunsko plus ima dodatne benefite poput pokrića kućne njege i bolničke dnevnice.

Podrobnije, kućna njega znači da ako slomite nogu ili ste bili u bolnici zbog operacije, ovaj segment osiguranja vam pokriva troškove kućne posjete. Možete nazvati liječnika ili medicinsku sestru da vam dođe u posjetu, a možete čak i zatražiti pomoć u kući u smislu čišćenja, peglanja, usisavanja i slično.

Bolničke dnevnice znače da ćete za svaki provedeni dan u bolnici i na kućnoj njezi dobiti 13,27 eura. Police možete ugovoriti online, putem telefona, e-maila ili pak uživo u jednoj od Merkur poslovnica.

Način da se izbjegne čekanje

Zdravstveni sustav u Hrvatskoj ima dosta boljki pa nekad na preglede i pretrage čekamo mjesecima da dođemo na red. Postoji način da se duge liste čekanja izbjegnu, a to je ugovaranje police dodatnog zdravstvenog osiguranja.

Nemojte ga miješati s dopunskim jer su to dvije vrlo različite stvari. Može se reći da osnovnu i dopunsku policu, nadopunjuje dodatno osiguranje. Hoćete li ga uzeti ili ne, ovisi u potpunosti o vama, no, prema svemu sudeći, zgodno ga je imati.

Liste čekanja i do godine dana

U sklopu dodatnog osiguranja možete na pretrage i preglede, bilo sistematske ili specijalističke, otići kod privatnika i tako izbjeći dugo čekanje na red.

Prema trenutačnim listama čekanja od HZZO-a, ako želite obaviti magnetsku rezonancu mozga putem regularne uputnice, u Varaždinskoj županiji ćete najranije doći na red za nevjerojatnih 342 dana, odnosno tek sljedeće godine.

Zato je dobro imati dodatno osiguranje. Merkur u svojoj ponudi programa health4me Premium ima četiri paketa koji pokrivaju različite stvari, a to su basic, basic+, medium i complete. Pregledi unutar tih paketa nisu limitirani količinski, već ovise o cijeni. Ono što je važno naglasiti jest da se na sve preglede može ići isključivo prema indikaciji liječnika.

Što sve mogu dobiti za 17 eura mjesečno?

Koliko ćete mjesečno morati odvojiti na dodatno osiguranje, ovisi o vašoj dobi i limitu. Uzmimo za primjer medium paket koji je najpopularniji. Osoba u dobi od 35 do 39 godina života će mjesečno plaćati 17 eura, a imat će godišnji limit od 1000 eura potrošnje na zdravstvene usluge.

To uključuje jedan specijalistički pregled godišnje bez indikacije do 150 eura te prema indikaciji specijalističke preglede, laboratorijske pretrage, dijagnostičke obrade do ugovorenog limita, CT, MR dvije pretrage godišnje te male operacije i fizikalnu terapiju do 150 eura, kućnu njegu do 200 eura i drugo liječničko mišljenje.

Što sve pak točno pokrivaju ostale police, možete pogledati ovdje. Dobra stvar jest da možete dobiti na njih 10 posto popusta ako već imate dopunsko u Merkuru. Uz to, svi paketi uključuju Merkurov MedEasy servis za brzo i jednostavno dogovaranje pregleda.

Preventivni program za promjenu životnog stila

Osim toga, u Merkuru možete ugovoriti i preventivni program fit4life kojemu je cilj proaktivna promjena načina života koji održava zdravlje i može spriječiti oboljenja.

Drugim riječima, u sklopu toga možete otići na wellness vikend, obaviti sistematski pregled u ugovornoj poliklinici ili hotelu, potražiti savjet nutricionista ili iskoristiti mogućnost vježbanja u poznatim fitness centrima.

Svi korisnici Merkur osiguranja imaju i na raspolaganju besplatnu Merkur aplikaciju kroz koju možete poslikati račune od privatne zdravstvene ustanove, pogledati popis partnera, dobiti popuste na boravak u hotelima, kupnju zdrave hrane, sportske odjeće i obuće, stomatološke i druge zdravstvene usluge.

PROVJERITE SVOJE ZNANJE O ZDRASTVENOM OSIGURANJU U NAŠEM KVIZU


Sadržaj nastao u suradnji s Merkur osiguranjem.