Doktor iz Klaićeve dao nam je fotke zbog kojih ćete dobro razmisliti hoćete li djetetu kupiti petarde, prilično su brutalne

Liječnik nam je otkrio kako pružiti prvu pomoć kod opeklina i eksplozija od petardi

“Imao sam slučaj dječaka od 12 godina, koji je rukujući nepoznatim pirotehničkim sredstvom koje je eksplodiralo ostao bez čitavog palca, kažiprsta i srednjaka na desnoj šaci te djelomično bez članaka na četvrtom i petom prstu”, prisjetio se jednog od slučajeva stradavanja od pirotehnike prim. Zoran Barčot, dr.med., specijalist dječje kirurgije, voditelj Objedinjenog hitnog bolničkog prijema Klinike za dječje bolesti Zagreb.

Dječak je, kaže liječnik ostao bez otrgnutih prstiju. “Nažalost, nije im bilo spasa jer je došlo do rasprsnuća uslijed siline eksplozije. Petarde i ostala pirotehnička sredstva nisu dječje igračke”, dodaje prim. Barčot.

S obzirom na više desetljeća rada na Odjelu za traumatologiju, opekline, plastičnu i rekonstrukcijsku kirurgiju pri Zavodu za dječji traumatizam Klinike za dječju kirurgiju, ugledni kirurg nam je pojasnio koliko razoran učinak mogu imate petarde, otkrio kako zbrinuti ozljede nastale od pirotehnike do dolaska u bolnicu.

Fotografije su na dnu teksta

Primarijus Barčot, o kojem je Telegram nedavno pisao, ustupio nam je fotografije na kojima su prikazane ozljede nastale prilikom “igranja” s pirotehnikom. Neke fotografije nismo uvrstili jer su prebrutalne, a ostale, koje također nisu nimalo lijepe, priložili smo na dnu članka, ispod odlomka pod naslovom Ozljede izazvane pirotehnikom.

S obzirom na to da su postroženi zakonski okviri koji se odnose na korištenje pirotehničkih sredstava, na hitnoj službi Klinike za dječje bolesti Zagreb primijećen je manji broj ozljeda djece mlađe od 18 godina, ali, kako kaže naš sugovornik, stanje je i dalje ozbiljno.

“Prošlih blagdana imali smo desetak ozbiljnijih ozljeda, dvije s trajnim posljedicama i invaliditetom šake”, ističe pa dodaje:

“Petarde mogu izazvati različite stupnjeve opeklinsko-eksplozivnih ozljeda, od banalnih, površnih opeklina koje ne zahtijevaju kirurško liječenje i koje, poput opeklina, zacjeljuju spontano pa sve do teških tjelesnih oštećenja s posljedično trajnim invaliditetom.”

Stradavaju cijele šake, vid i sluh

Uslijed direktnog, uglavnom nestručnog rukovanja pirotehnikom ili korištenja neispravnih pirotehničkih sredstva najčešće nastaju ozljede šake, prstiju, lica, očiju i uha, a posljedično i vida i sluha, dodaje prim. Barčot.

Teške tjelesne ozljede mogu nastati i plamenom eksplozije, zračnim udarom eksplozije ili krhotinama dijelova pirotehnike. “To može uzrokovati ozbiljna oštećenja bubnjića s oštećenjem sluha, razderotine i amputacije dijela ili čitavih prstiju, oštećenja oka visokom temperaturom ili stranim tijelom”, upozorava liječnik.

Invaliditet i potencijalno smrtni ishod

Posebno su opasne, napominje, eksplozivne naprave iz kućne radinosti napravljene od dijelova više istih ili različitih pirotehničkih ili eksplozivnih naprava koje kod aktivacije mogu neočekivano ili nekontrolirano eksplodirati.

“Ako se takve naprave stave u plastična, metalna ili staklena kućišta, njihove krhotine mogu izazvati teške ozljede s različitim razinama invaliditeta te potencijalno i smrtnim ishodom”, upozorava poručujući roditeljima: “Kako biste izbjegli neželjene posljedice, ne poklanjajte djeci nešto od čega bi mogli stradati.”

Petarde nisu igračke!

Roditelji bi trebali biti uzor djeci. “Djeca petarde ne doživljavaju opasnima, osobito ako ih i vi koristite. Petarde nisu igračke. Najčešće uzrokuju ozljede šaka i prstiju, lica i očiju”, ističe prim. Barčot i dodaje:

“Savjetujte djecu da ne diraju neaktivirana pirotehnička sredstva, ne rastavljaju ih i ne pomiču, a u slučaju da ih zapaze, neka odmah zatraže vašu pomoć. Ako ipak odlučite koristiti pirotehnička sredstva, prvo pozorno proučite upute o rukovanju jer pogrešna uporaba može biti kobna.”

Izvori ozljeda u domu

Nisu samo pirotehnička sredstva uzrok opasnih ozljeda. Većina opeklina, kaže naš sugovornik, posebno kod male djece, nastaje kod kuće, u kuhinjama, uglavnom u prisutnosti roditelja, najčešće vikendom.

Najčešći uzroci opeklina u domu su:

  • vrele peći i pećnice
  • pegle
  • vrući radijatori
  • vruće tekućine kao što su čaj, juha, voda, kava
  • vrele pare kod otvaranja pećnice i peći na kruta goriva
  • igra uz otvoreni plamen.

Kako pružiti prvu pomoć kod ozljede pirotehničkim sredstvom?

“Kod svih opeklinskih ozljeda prvi je korak ublažiti osjećaj pečenja tako da opečeno mjesto treba što prije rashladiti. To se može učiniti pod mlazom hladne vode, uranjanjem u hladnu vodu ili stavljanjem hladnog obloga, koji treba često mijenjati, ovisno o lokalizaciji opečenog mjesta”, navodi prim. Barčot.

U slučaju da je odjeća natopljena vrućom tekućinom, nakon početnog rashlađivanja treba je skinuti ako je to moguće, odnosno ako se nije zalijepila uz opečenu kožu. Komade tkanine koji su zalijepljeni za kožu treba izrezati, ali ih se ne smije nasilno odvajati. Zatim mjesto opekline treba nastaviti rashlađivati još 15 do 20 minuta.

“Treba računati na osjet pojačane hladnoće kod opečenog djeteta koje može dovesti do negodovanja i opiranja. Bez obzira na to treba ustrajati u započetoj prvoj pomoći jer se time mogu značajno ublažiti moguće produbljivanje i širenje opeklinske ozljede na okolne zdrave dijelove kože i potkože”, napominje naš sugovornik.

Opekline ne hladite ledom

Liječnik nam je otkrio i u čemu ljudi najčešće griješe kada zbrinjavaju opekline.

“Led nemojte nikada koristiti jer može nepotrebno uzrokovati duboke smrzotine kože i potkože koje rezultiraju istim teškim posljedicama kao i teške opekline. Djetetu je dobro dati neki sirup ili čepić protiv bolova, lijek koji se daje kod povišene temperature”, kaže dodajući da potom ozlijeđeno područje treba pokriti sterilnom gazom i zatražiti liječničku pomoć.

Pružanje prve pomoći kod termičko-eksplozivnih ozljeda šake je drugačije. “Treba zaustaviti moguće aktivno krvarenje metodama kompresije i ranu sterilno poviti te zatražiti liječničku pomoć”, govori prim. Barčot.

Poruka uoči blagdana

Naš sugovornik, ususret blagdanima, poručuje: “Moć pirotehnike se ne smije podcjenjivati. Roditelji trebaju prepoznati moguće opasnosti za djecu, kako u kućnom okruženju tako i izvan njega, te razgovarati s djecom, ali im i osobnim primjerom pokazati kako postupati u tim situacijama.

Budite uzor svojoj djeci. Pirotehniku koristite na siguran način i obavezno je kupujte u trgovinama koje imaju odobrenje za prodaju jer tako je jedino moguće kupiti pirotehniku provjerene kvalitete. Učinite svoju okolinu sigurnom, brinite se i za susjede i kućne ljubimce kojima takva sredstva također nisu nimalo ugodna.”

Ozljede izazvane pirotehnikom

Prim. Zoran Barčot poslao je fotografije koje prikazuju kako izgledaju ozljede izazvane pirotehnikom. S obzirom na to da je dio fotografija bio iznimno uznemirujuće prirode, izdvojili tek nekoliko primjera na kojima se vidi razorna moć pirotehnike.