FOTO: Marko Miščević

Izgleda svjetski: posjetili smo najveću privatnu bolnicu za ortopediju i traumatologiju u Hrvatskoj

U 8500 kvadrata imaju 4 operacijske sale, smještajni kapacitet za 51 bolesnika, centar za dijagnostiku i fizikalnu terapiju

Izgleda svjetski: posjetili smo najveću privatnu bolnicu za ortopediju i traumatologiju u Hrvatskoj

U 8500 kvadrata imaju 4 operacijske sale, smještajni kapacitet za 51 bolesnika, centar za dijagnostiku i fizikalnu terapiju

FOTO: Marko Miščević

Dva semafora od ulaska na obilaznicu, 10 minuta vožnje od centra i isto toliko od zagrebačke zračne luke smjestio se Akromion, najveća privatna specijalna bolnica za ortopediju i traumatologiju u Hrvatskoj.

Donedavno je funkcionirala na dvije adrese – bolnica je bila u Krapinskim Toplicama, a Poliklinika u Vrbanićevoj ulici u Zagrebu. Sada je u zagrebačkom naselju Dugave, na raskošnih 8500 kvadrata, sve na jednome mjestu.

Sve je na svome mjestu

“Osim što je sve na jednome mjestu, ovdje je sve na svom mjestu”, zadovoljno mi govori dr. Borna Strahonja, specijalist ortopedije i traumatologije dok ulazimo u prostrano predvorje gdje nas je dočekao prof. dr. Nikola Čičak, jedan od četiri suosnivača Akromiona, bolnice koja je već 15 godina sinonim za vrhunsku ortopedsku kirurgiju.

“Projekt je plod uske suradnje osoblja i arhitekata kojima je cilj bio projektirati bolnicu prema potrebama liječnika i medicinskog osoblja. Htjeli smo izbjeći scenarij u kojem mi bolnicu prilagođavamo objektu”, dodaje prof. Čičak.

“Ono što smo htjeli postići s novom bolnicom, u odnosu na onu u Krapinskim Toplicama, je da prostorno možemo zadovoljiti sve naše potrebe, kako po broju pacijenata koji će biti smješteni ovdje, ali i da, s obzirom na sve veće zahtjeve, možemo povećati broj operacija i pregleda”, pojašnjava dr. Strahonja dok nas uvodi u foaje Poliklinike.

Odgovor na potrebe pacijenata i liječnika

U staroj bolnici imali su 18 kreveta, a ovdje imaju posebno uređen stacionarni dio s 51 bolesničkim ležajem.

“Tamo smo mogli odraditi tek deset velikih operacija tjedno zbog kojih pacijenti borave u bolnici po pet dana, kao što su primjerice ugradnja proteze kuka ili koljena. Na ostalih osam kreveta rotirali smo preostali program, takozvane manje operacije, a u opterećenijim dijelovima godine smo imali i po 30 takvih operacija tjedno. Često je potreba za operacijama bila puno veća od onoga što smo mogli odraditi zbog manjka smještajnih jedinica”, kaže Strahonja.

U trenutku naše posjete, uoči prvog radnog dana, za listopad je bilo planirano 105 zahvata

To je, dodaje prof. Čičak, bio jedan od glavnih razloga za izgradnju nove bolnice.

“Također, svaki Akromionov ortoped jedan ili dva dana tjedno radio je u ambulanti u Zagrebu, a ostale dane smo Krapinskim Toplicama operirali i imali ambulantu. Bili smo kao rakova djeca, nikad nismo bili svi na jednome mjestu”, priča Strahonja ističući da sada svakog jutra mogu sjesti za stol i raspravljati o tekućim izazovima.

Moderna tehnologija

U samom prizemlju, u središnjem dijelu Poliklinike smještena je prijemna recepcija i call centar u kojem se distribuiraju svi pozivi koje pacijenti upućuju prema Akromionu.

Odmah nasuprot smještene su ortopedske ambulante koje su opremljene tehnološki najnaprednijim uređajima potrebnima za područje kojim se određeni ortoped bavi, a u svakoj je uređen i prostor za previjanje rana i vađenje šavi.

Najsuvremenija dijagnostika

U samom nastavku Poliklinike uređen je visokotehnološki dijagnostički odjel koji je nastao iz želje da pacijenti sve mogu obaviti na jednome mjestu.

“Naš pacijent ne mora odlaziti na rendgen u Dom zdravlja ili drugu bolnicu, mi mu napišemo internu uputnicu i pošaljemo ga na našu radiologiju. Tu se poslika rendgen, pogleda i u najkraćem mogućem roku imamo jasnu sliku njegova stanja”, dodaje Strahonja.

Čak i ako dijagnostiku treba upotpuniti, pacijenti ne moraju napuštati prostore bolnice. Uz ultrazvučnu dijagnostiku koja je standardni dio opreme u svakoj ambulanti, u Akromionu imaju i CT te uređaj za magnetsku rezonancu trenutno najveće snage – magnetskog polja od 3 Tesla.

Rehabilitacija se provodi individualizirano

Da bi zaokružili cijelu priču, nakon što se napravi pregled, postavi dijagnoza, te pacijenta operira i odradi rana rehabilitacija, pacijent ima mogućnost nastavka rehabilitacije na Akromionovoj fizikalnoj terapiji.

“Uz vrhunske stručnjake i opremu te novopostavljeni protustrujni bazen, zadovoljeni su svi najviši standardi rehabilitacije, a fizikalna terapija se provodi individualizirano”, dodaje Strahonja ističući da se sve prilagođava potrebama i stanju pacijenta.

Akromion ima najsuvremenije dijagnostičke uređaje

Poseban naglasak na uređenju bolesničkih soba

No, kako je ortopedska kirurgija Akromionov core biznis, stacionarni odjel i operacijski trakt uređivali su se s posebnom pažnjom. Bolesničke sobe su uređene tako da zadovolje sve specifične potrebe ortopedskog pacijenta, od visine WC školjke do podesivih kreveta, ali i da je moguć rad s fizioterapeutom još u ranoj postoperacijskoj fazi.

“U Krapinskim Toplicama naši su pacijenti, koji su išli na zamjenu zgloba, rehabilitaciju nastavljali u toplicama na teret HZZO-a. To je njima bilo jako zgodno, ali i nama zato što su nam bili preko puta pa smo mogli reagirati ako se nešto zakomplicira”, prisjeća se Strahonja.

Maksimalna njega i rehabilitacija

No, često su stizale pritužbe. “Ljudi su nam se nerijetko žalili da nudimo polovičnu uslugu, zato što u toplicama fizikalna terapija nije bila na razini njihovih očekivanja, odnosno onoga na što su navikli u našoj bolnici”, dodaje Strahonja.

To nas je ponukalo, dodaje prof. Čičak, da u novoj bolnici u svoj portfolio usluga uvedemo ono što se kolokvijalno naziva – stacionar.

“Pacijent, ako to želi, može nakon operacije ostati kod nas dok se u potpunosti ne osamostali, a omogućeni su mu potpuna medicinska njega, lijekovi, previjanje i sve što treba, fizikalna terapija i hotelski smještaj u kojem može birati što će jesti taj dan. Imamo dobavljača hrane koji svaki dan nudi tri jelovnika s kojeg pacijent može birati. Dakle, osjeća se kao u hotelu, te ima sve usluge medicinske njege. To je poanta”, napominje.

Here is where magic begins

“Here is where magic begins”, govori dr. Strahonja sa smiješkom dok prilazimo operacijskom traktu u kojem traju velike finalne pripreme za prvi radni dan. Uz četiri operacijske sale, tu je i velika soba za buđenje te anesteziološki sektor.

“Sale su opremljene najnovijim tehnologijama i aparaturom za izvođenje manjih, ali i visoko zahtjevnih operacija kao što su ugradnje i zamjene ugrađenih endoproteza, tumorske te operacije kralježnice pa do takozvanih ‘malih’ operacija, artroskopskih, elegantnih zahvata kod kojih se sve izvodi u vodenom mediju s malim instrumentima”, zadovoljno dodaje prof. Čičak.

Sustav integrirane operacijske sale omogućuje prijenos zahvata u bilo koji kutak svijeta

Bolnica s vizijom

Upravo je magija koja omogućava da se pacijent osjeća dobro temelj vizije koju Akromion njeguje od samih početaka. Profesor Čičak na trenutak se vratio u 2008., godinu u kojoj je s trojicom istomišljenika, osluškujući potrebe pacijenata, ali i probleme u sustavu, počeo graditi bolnicu s vizijom.

“Dušom i tijelom sam radio u Klinici za ortopediju na Šalati koja je bila vrhunska ustanova u bivšoj državi. S vremenom sam osvijestio da vam sustav, u kojem želite nešto napraviti, ne omogućuje da napredujete. Recimo, ne možete nabaviti obični instrument, koji i nije posebno skup, da biste napravili neku operaciju”, prisjetio se.

“Na kraju shvatite da u takvom sustavu ne možete napraviti ništa, čak i da postanete ravnatelj Klinike. Osvijestite i da ne možete stručno napredovati, niti uvoditi nove tehnologije, pa ni educirati mlade ljude koji dolaze, a tako ni širiti struku i područje kojim se bavite”, govori.

Motiv za osnivanje bolnice

Najviše od svega je strahovao da će mu netko, na dan odlaska u penziju, kazati da preda ključ svoje sobe i istog ga trena zaboraviti, kao da nikada nije postojao.

“Sustav vam onemogućuje da birate ljude s kojima ćete raditi, da budete vrijedni i da napravite nešto s čime se možete ponositi, da znate da ste nešto ovom društvu ostavili. To su sve bili motivi za osnivanje privatne bolnice i osnovni postulati na kojima se temelji naš rad svih ovih 15 godina”, dodaje ugledni ortoped.

Ideje i rješenja preslikali u Akromion

Radeći kao pročelnik Poliklinike za ortopediju na Šalati, prof. Čičak bio je jako dobro upoznat s organizacijskim problemima – od toga da su pacijenti, zbog preopterećenosti sala, u bolnici čekali po pet dana da dođu na red za zahvat do toga da su liječnici u jednom danu znali imati ambulantu, predavanja za studente i operaciju.

“Iz ambulante su trčali u salu, a iz sale u učionicu. Nikada niste znali gdje je. To je bio veliki nered”, kaže, na što nam otkriva kako je riješio taj problem.

Sobe su uređene prema najvišim standardima nužnima za oporavak ortopedskog pacijenta Marko Miščević

“S informatičarem KBC-a u starom DOS-u napravili smo sustav listi u kojem smo pratili koliko sala realno može “progutati” zahvata u jednom danu. Princip je bio da pacijent dolazi u bolnicu dan prije operacije i da u bolnici ostaje koliko je to medicinski potrebno”, govori nam.

Tim su programom listu čekanja skratili s tri na godinu dana. „Također, uredili smo da liječnik ima dan kada operira, dan kada radi u ambulanti, dan kad radi sa studentima i dan kad se bavi znanošću. To sve smo preslikali u Akromion“, ponosno dodaje.

Sve je podređeno pacijentu

Još ga je jedna stvar jako žuljala u sustavu. “Pacijenti mlađih ortopeda uvijek su bili zadnji na programu, odnosno njihove su operacije planirane pred kraj radnog vremena zbog čega su često te operacije otkazivane. Kod nas se to nikada nije dogodilo. Nikada nije odgođena operacija na dogovoreni dan, osim ako za to ne postoji zdravstveno valjani razlog”, odlučno dodaje Čičak.

“Mladi liječnik u Akromionu ima jednake uvjete kao i njegov iskusniji kolega, pacijent je ispred svega i nastojimo da što prije dođe na operaciju”, ističe profesor na što dodaje:

“A bolnica je opremljena najsuvremenom tehnologijom kako bi svi naši operateri mogli ispuniti sve svoje ambicije.”

Od početka integriran sustav e-bolnice

I dok mnoge bolnice mogu samo sanjati o suvremenim tehnologijama, u Akromionu su one standard od samih početaka. “Sva je papirologija, osim one koje zakonski moramo imati, iskorijenjena”, priča prof. Čilak na što dr. Strahonja dodaje:

“Davnih dana smo izbacili temperaturne liste koje dandanas vise na krevetima u nekim bolnicama. Svi podaci, o svakom pacijentu, objedinjeni su u digitalnom formatu i svaki Akromionov pacijent ima svoj e-karton kojem liječnik može pristupiti s bilo kojeg računala u bolnici, ali i pametnog telefona kada fizički nije ovdje.”

“Takav digitalizirani sustav nam omogućuje da u svakom trenutku možemo vidjeti što se događa s pacijentom te da mu, prema potrebi, i od kuće očitamo i pošaljemo nalaz. To nam uvelike olakšava rad”, pojašnjava Strahonja.

Uz vrhunske stručnjake, opremu i bazen zadovoljeni su najviši standardi rehabilitacije Marko Miščević

Integrirana operacijska sala

Prva su privatna bolnica za ortopediju i traumatologiju koja ima integriranu operacijsku salu koja je opremljena sustavom tvrtke Arthrex, vodeće svjetske tvrtke koja proizvodi kirurške instrumente koja je ujedno razvila i audio-vizualnu tehnologiju koja omogućava da se sve ono što se radi poveže sa bolničkim sustavom.

“To znači da u sali za vrijeme operacije možemo pregledavati pacijentov e-karton, od rendgenskih snimaka, CT-a i magneta, kao i podatke iz njegove povijesti bolesti, te da sve te dokumente, ako je potrebno, možemo prokomentirati s kolegom koji je u tom trenutku dva kata niže u ambulanti”, detaljizira nam prof. Čičak.

Pacijent može na ekranu pratiti zahvat

Također, pacijent ima mogućnost, ako to želi, na ekranu pratiti svaku fazu zahvata. “Tu mogućnost pružamo kod manje zahtjevnih operacija koljena i gležnja, kod kojih su pacijenti pod spinalnom anestezijom i svjesni svega pa mogu pratiti što se događa. Ima pacijenata koje to zanima, pa im kirurg tijekom zahvata objašnjava što u kojem trenutku radi”, priča ortoped Čičak.

No, oni koji to ne žele, kaže, mogu dobiti lijek pod kojim drijemaju ili pak slušalice da slušaju glazbu po svom izboru.

Nikada se ne smijete zadovoljiti postojećim

Za svaki posao koji radite morate imati želju i viziju kako biti bolji, napominje prof. Čičak ističući kako je nova bolnica samo jedna utakmica u njegovoj karijeri.

“Nikada se ne smijete zadovoljiti postojećim, stalno morate težiti napretku. Podizanje nove bolnice samo je jedna utakmica. Sutradan je već na rasporedu nova. Nikada ne smijete živjeti na staroj slavi. Ovi novi prostori samo su nastavak dosadašnjem radu. Moj životni cilj je da se polako penjem, a ne da se penjem prebrzo i puno padam. Taj stav ugradio sam u sve što radim u Akromionu”, zaključio je uz nekoliko brojki:

“Akromion je osnovalo četvero ortopeda. Naš tim nedavno je prešao brojku od 100 i to nije kraj.”


Sadržaj nastao u suradnji s Akromionom.