Kuhanjem se može smanjiti količina čestica mikroplastike u vodi za 90 posto

Plastika se može nakupljati u tijelu i izazvati probleme sa zdravljem crijeva i jetrom

FOTO: Abbat/pixabay

Nedavne studije pronašle su čestice nano i mikroplastike, koje imaju promjer manji od tisućinke milimetra, u nizu proizvoda, pa čak i u vodi iz slavine.

Nova studija kineskih znanstvenika, objavljena 28. veljače u časopisu Environmental Science &Technology Letters, otkrila je da se prokuhavanjem vode bogate mineralima u samo pet minuta može smanjiti količinu nano i mikroplastike do 90 posto, piše Healthline.

Učinak mikroplastike na zdravlje

Prema novom istraživanju Sveučilišta Jinan u Kini, prokuhavanje i filtriranje vode iz slavine može dramatično smanjiti količinu mikroplastike koju pijemo.

Znanstvenici tek počinju shvaćati zdravstvene rizike povezane s izlaganjem mikroplastici, ali sve više dokaza sugerira da se plastika može nakupljati u tijelu i izazvati oksidativni stres, upalu, inzulinsku rezistenciju, probleme sa zdravljem crijeva i jetrom, piše New Scientist.

Kako ukloniti mikroplastiku iz vode?

Neki napredni sustavi za filtriranje mogu uhvatiti i ukloniti neke čestice, ali znanstvenici su htjeli vidjeti ima li jeftinijih i pristupačnijih rješenja.

Svaki uzorak vode kuhan je pet minuta, a zatim ostavljen 10 minuta da se hladi. Kipuća voda, bogata mineralima, poput kalcija i magnezija, stvara talog sličan kamencu ili kalcijev karbonat koji zarobljava plastiku.

Taj kredasti ostatak zatim bi trebalo odvojiti i ukloniti iz vode standardnim filterom za kavu ili filterom od nehrđajućeg čelika, čime se uklanjaju čestice nano i mikroplastike.

Sve ovisi o tvrdoći vode

U tvrđoj vodi, kuhanjem je uklonjeno više od 90 posto čestica, u uzorcima vrlo mekane vode uklonjeno je oko 25 posto čestica.

Tradicionalna postrojenja za pročišćavanje vode ne mogu eliminirati nano i mikroplastiku iz vode za piće, dok ih neke naprednije tehnologije mogu djelomično uhvatiti. Mikroplastika zagađuje većinu, ako ne i sve izvore pića.

Važan je i izbor posuđa

Svatko tko želi pročistiti vodu trebao bi je prokuhavati u staklenim ili posudama od nehrđajućeg čelika, nakon što je ključala pet minuta, treba je pustiti da se ohladi. Mikroplastika se mora vezati za kalcij i pasti na dno posude kako bi se voda mogla filtrirati.

Naravno, izloženi smo i brojnim drugim izvorima mikroplastike. Stručnjaci preporučuju izbjegavanje plastične ambalaže za jednokratnu upotrebu, uključujući vodu u bocama, ne korištenje plastičnog suđa, nestavljanje plastičnih posuda u perilicu ili mikrovalnu pećnicu. Svi ovi predmeti mogu odbaciti čestice plastike ili izlučiti kemikalije.