Veliki vodič: Što kad se uoči krpelj na koži i kako spriječiti ugrize krpelja?

Krpelji postaju aktivni čim dnevne temperature dosegnu 15°C

FOTO: Freepik

Na aktivnost krpelja snažno utječu temperatura i vlaga, te postaju aktivni čim dnevne temperature dosegnu 15°C. Najaktivniji su u toplijim mjesecima, od travnja do lipnja, ali s obzirom na to da klimatske promjene utječu i na aktivnost krpelja, posljednjih se godina zadržavaju i tijekom rane jeseni te blagih zimskih mjeseci. Neke vrste pak mogu hibernirati zimi kada se skrivaju ispod kamenja i u pukotinama stijena, te zidovima štala.

Tijekom sezone najčešće nastanjuju vlažna i sjenovita šumska područja, parkove i dvorišta gdje obitavaju u niskom raslinju, visokoj travi i grmlju. Krpelji se uglavnom hrane krvlju životinja, ali i čovjeka na kojega mogu prenijeti uzročnike zaraznih bolesti.

>>više o bolestima koje prenose krpelji pročitajte ovdje

U kontinentalnom dijelu Hrvatske prevladava šumski krpelj latinskog naziva Ixodes ricinus koji prenosi bakteriju Borrelia burgdorferi koja uzrokuje Lajmsku bolest, dok je u primorju za čovjeka najopasniji takozvani pseći krpelj latinskog naziva Rhipicephalus sanguineus koji može uzrokovati mediteransku pjegavu groznicu. Što napraviti kad se uoči krpelj na koži?

Kako spriječiti ugrize krpelja?

Dobra je vijest da se mogu poduzeti određene mjere kako bi se značajno smanjio rizik od kontakta s krpeljima ili kako bi ga se što ranije otkrilo prije nego što na domaćina prenese bolest. Krpelja je potrebno što prije odstraniti jer što je dulje zakačen na tijelu, veća je vjerojatnost za prijenos infekcije, a za to je obično potrebno između 10 i 36 sati.

1. Zaštita od krpelja prije izlaska iz kuće

Znajte gdje možete očekivati ​​krpelje. Krpelji žive u travnatim, žbunovitim ili šumovitim područjima, ali i na životinjama. Na krpelja možete naići u šetnji s psom, na kampiranju, u lovu, tijekom uređivanja svog dvorišta ili rada u svom povrtnjaku.

Kako biste se zaštitili od krpelja, učinite sljedeće:

  • odjenite odjeću dugih rukava i nogavica koje ćete čvrsto uvući u čarape i cipele
  • pošpricajte odjeću i opremu za kampiranje sredstvom za zaštitu od krpelja koje možete nabaviti u ljekarnama i drogerijama
  • pazite na izbor zaštitnih sredstava kojima ćete zaštititi djetetovu odjeću, savjet potražite kod pedijatra ili ljekarnika
  • izbjegavajte šumovita i grmovita područja s visokom travom i lišćem
  • hodajte sredinom utabanih staza u šumi ili parku
  • izbjegavajte izležavanje u travi, osobito u sjeni, tik uz gusto grmlje ili drveća
  • izbjegavajte vješati odjeću ili bilo koju drugu opremu na nisko grmlje ili granje drveća
  • izbjegavajte hodati bosi ili nositi sandale/cipele s otvorenim prstima, osobito kroz visoku travu
kako izvaditi krpelja zaštita od krpelja
Freepik

2. Po povratku doma pregled odjeće i tijela

Po povratku kući potrebno je temeljito pregledati odjeću, opremu koju ste koristili, od opreme za kampiranje do lovačke opreme, te temeljito pregledati tijelo i ljubimce ako su bili s vama.

Koraci koje treba učiniti po povratku doma:

  • provjerite ima li na odjeći krpelja i uklonite ih kako ih ne biste unijeli u kuću
  • odjeću zatim operite na visokoj temperaturi pa osušite u sušilici na visokoj temperaturi kako biste ubili krpelje – hladna voda srednje temperature neće ubiti krpelje
  • osim što se najčešće pronalazi krpelj na koži, svakako pregledajte opremu i kućne ljubimce
  • istuširajte se ubrzo nakon boravka na otvorenom. Dokazano je da tuširanje u roku od dva sata od dolaska u kuću smanjuje rizik od obolijevanja od lajmske bolesti i može biti učinkovito u smanjenju rizika od drugih bolesti koje prenose krpelji. Tuširanje može pomoći pri ispiranju nepričvršćenih krpelja i dobra je prilika za pregled tijela
  • provjerite imate li na tijelu krpelja, upotrijebite ručno ogledalo kako biste pregledali teže dostupne dijelove tijela – ispod ruku, unutar i oko ušiju, u pupku, sa stražnje strane koljena, u kosi, u preponama i oko struka.
kako izgleda krpelj na koži
Kako izgleda krpelj na koži? shutterstock

3. Zaštitite ljubimce od krpelja

Psi su vrlo osjetljivi na ugrize krpelja i bolesti koje prenose krpelji. Cjepiva nisu dostupna za većinu bolesti koje psi mogu dobiti od krpelja i ne sprječavaju pse da donesu krpelja u vaš dom. Zato pse treba redovito štititi sredstvima za zaštitu od ugriza krpelja.

Ugriz krpelja kod pasa može biti teško otkriti. Znakovi bolesti koju prenose krpelji mogu se pojaviti više od sedam dana nakon uboda krpelja. Stoga pažljivo pratite svog psa kako biste uočili promjene u njegovu ponašanju ili apetitu zato što bi umor i gubitak apetita mogli upućivati na ugriz krpelja.

Kako biste smanjili rizik od ugriza krpelja:

  • svaki dan provjeravajte ljubimce na krpelje, osobito nakon boravka na otvorenom
  • ako nađete krpelja na svom ljubimcu, odmah ga uklonite

Kako biste što detaljnije pregledali svog psa i uklonili krpelja, pozorno pregledajte područje oko ušiju, očiju, repa, između prednjih i zadnjih nogu te između prstiju.

4. Uklonite staništa krpelja u dvorištu

Evo nekoliko jednostavnih tehnika uređenja okoliša koje mogu pomoći u smanjenju populacije krpelja:

  • uklonite zaostalo lišće i granje nakon orezivanja živice i rmlja
  • redovito kosite travu, pa i rubove travnjaka i obavezno uklonite otkos
  • postavite 1 metar široku barijeru od drvene sječke ili šljunka između travnjaka i šumovitih područja kako biste ograničili migraciju krpelja u svoje dvorište
  • uredno složite drva na suho mjesto
  • dječje trampoline, kao i opremu za sjedenje i pokrivanje poput jastučića i deka držite dalje od rubova dvorišta, grmlja i drveća
  • postavite zaštitne ograde kako biste spriječili jelene, glodavce i pse lutalice da uđu u vaše dvorište
  • uklonite stari namještaj, madrace ili smeće iz dvorišta koje krpeljima može poslužiti kao sklonište

Krpelji lajmsku bolest dobivaju od miševa, pa je važno eliminirati staništa miševa oko kuće i dvorišta. To uključuje uklanjanje gomila drva i kamenja gdje miševi obično žive i razmnožavaju se.

Krpelj na koži: Kako izvaditi krpelja?

Ako uočite da vam je krpelj na koži, iznimno je važno pravilno izvaditi krpelja – ne preporučuje ga se premazivati alkoholom, benzinom, acetonom, uljem niti mašću, kao ni paliti ni gnječiti jer će pritom pojačano lučiti sekret u tijelo i dublje se zariti u kožu, što povećava rizik od infekcije.

Krpelj na koži – postupak pravilnog uklanjanja:

  1. Operite ruke i dezinficirajte pincetu
  2. Izbjegavajte dirati krpelja golim rukama, zaštitite ruke rukavicama
  3. Pincetu namjestite čim bliže koži i zahvatite krpelja što bliže glavi
  4. Laganim povlačenjem prema gore izvucite krpelja iz kože
  5. Mjesto uboda dezinficirajte alkoholom
  6. Operite ruke toplom vodom i sapunom