Novi flasteri u obliku minijaturnih čašica mogli bi uskoro zamijeniti injekcije

Znanstvenici kažu da je tehnika jednostavna, neinvazivna i da je pacijenti mogu sami primjenjivati

Jedna od najučinkovitijih metoda davanja lijekova je ubrizgavanje direktno u krvotok, što za neke ljude, osobito djecu, može biti vrlo neugodno iskustvo. Puno lijekova može se uzimati oralno, ali lijekovi koji sadrže velike molekule kao oni za dijabetes, na taj se način ne apsorbiraju učinkovito.

Znanstvenici iz Kine i Švicarske osmislili su učinkovitu alternativu igli, minijaturnu šalicu, napunjenu lijekom koja se kao flaster lijepi na unutarnju stranu obraza i hvata se poput pipaca hobotnice. Uređaj je lako dostupan i u svakom trenutku se može ukloniti. Lijek se apsorbira kroz unutrašnju sluznicu obraza, piše u radu objavljenom u časopisu Science Translational Medicine.

Oralna isporuka lijeka je još uvijek preferirani oblik primjene za pacijente, davanje lijekova kroz gusto unutrašnje tkivo obraza nije vrlo učinkovito ali usisna čašica rasteže obraz, stvarajući veću površinu kroz koju lijek može proći.

Impresionirani razinom apsorpcije

Gumene čašice veličine su 1.1 puta 0.6 centimetara. Čašice su testirane na biglovima koji imaju sličnu unutrašnju sluznicu obraza kao ljudi. Nakon tri sata pokazalo se da su koncentracije lijeka za dijabetes u plazmi kod pasa s flasterom 150 puta veće nego kod pasa koji su uzeli tabletu. Kod većih molekula, kao kod semaglutida, razina apsorpcije bila je slična kao kod oralnog uzimanja lijeka.

Jean-Christophe Leroux, koautor studije s ETH Zurich, kazao je za Popular Science da su oralni flasteri ipak manje učinkoviti nego lijekovi koji se daju putem injekcije iako su znanstvenici bili impresionirani razinom apsorpcije.

Znanstvenici kažu da je tehnika jednostavna, neinvazivna i da je pacijenti mogu sami primjenjivati. To čini ovu tehnologiju potencijalno prikladnom za primjenu kod širokog raspona spojeva koji se brzo razgrađuju ili slabo apsorbiraju kroz gastrointestinalni trakt.

“Do izlaska na tržište vakuumske čašice moraju proći klinička testiranja na ljudima, prototip postoji, tehnologija je patentirana” kaže farmaceutkinja Nevena Paunović koja će voditi prodaju proizvoda.