Potencijalna revolucija za dijabetičare: izumljen implantant koji sam luči inzulin

Implantat, napravljen od ljudskih matičnih stanica, testiran je na 26 pacijenata

Diabetes flat icon set - Hand holding Insulin Injection Pen. Set with Insulin vial, syringe needle and pen on suare backgrounds.
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Implantat koji luči inzulin mogao bi jednoga dana zamijeniti stalnu potrebu za injekcijama osoba s dijabetesom, kaže studija objavljena u časopisima Cell Stem Cell i Cell Reports Medicine. Međunarodni tim znanstvenika kaže da bi uređaj stvoren korištenjem ljudskih matičnih stanica mogao pomoći nebrojenim pacijentima da drže pod kontrolom razinu šećera u krvi.

Osobe s dijabetesom tipa I ne proizvode dovoljno inzulina koji pomaže tijelu pretvoriti glukozu u energiju i zbog toga moraju redovito uzimati inzulin, često između dva i četiri puta na dan. Znanstvenicima je uspjelo razviti stanice koje proizvode inzulin više od godinu dana nakon ugradnje u tijelo pacijenta, kaže studija.

Implantat, napravljen od ljudskih matičnih stanica, testiran je na 26 pacijenata s dijabetesom tipa I. Iako nisu imali klinički učinak na razinu glukoze, implantati su uspješno proizvodili inzulin.

Posebno dizajnirane kapsule

“Unatoč nedostatku relevantnih kliničkih učinaka ova će studija ostati prekretnica na području terapije zamjene stanica dobivenih iz humanih matičnih stanica jer je jedna od prvih koja je prijavila preživljavanje i funkcionalnost stanica godinu dana nakon transplantacije”, kaže profesor Eelco de Koning sa Sveučilišta u Leidenu.

Prije nego što su implantirane pod kožu pacijenta, stanice su stavljene u posebno dizajnirane zaštitne kapsule. Preživjele su i poslije 26 tjedana počele su lučiti inzulin. Pacijenti sa implantantom proveli su 13 posto više vremena u “zdravom” rasponu glukoze u krvi i trebali su 20 posto manje inzulina, pokazuju rezultati.

“Po prvi puta smo pokazali da matične stanice mogu sazrijeti u zrele beta stanice koje proizvode inzulin, in vivo, kod pacijenata s dijabetesom tipa I” kaže koautor studije dr. Timothy Kieffer sa Sveučilišta British Columbia. “Ovi rani nalazi podupiru buduća ulaganja i istraživanja u optimizaciju staničnih terapija za dijabetes”.

Primijećene su štetne nuspojave

U drugoj studiji znanstvenici otkrivaju da implantati uspješno luče inzulin u 63 posto slučajeva tri do 12 mjeseci nakon ugradnje. Kod nekih pacijenta primijećene su štetne nuspojave, ali rizik od infekcije nakon operacije je iznimno nizak, čak i kod onih pacijenata čije rane teško cijele.

Većina neugodnih nuspojava proizlazi iz lijekova za suzbijanje imuniteta koji se uzimaju kod ovog postupka. Korištenje ovih lijekova kroz dulje vremensko razdoblje moglo bi se pokazati kao velika prepreka za one koji žele implantat.

“Klinički put je još dug i pun prepreka. Ali je konačno započela era kliničke primjene nadomjesne terapije temeljene na matičnim stanicama”, zaključuje de Koning.