Ima važnu ulogu u plodnosti, koje su referentne vrijednosti folikulostimulirajućeg hormona?

Saznajte i što je FSH test i za što se koristi

FOTO: Pexels/Zakir Rushanly

Hormon za stimulaciju folikula ili folikulostimulirajući hormon (FSH) proizvodi i otpušta hipofiza. Ima važnu ulogu u spolnom razvoju i reprodukciji utječući na funkciju jajnika i testisa.

Unatoč svom nazivu, folikulostimulirajući hormon ne utječe izravno na folikule ili rast kose, za to je zadužena posebna skupina hormona androgena koja utječe na rast kose. Folikulostimulirajući hormon ime je dobio po svojoj glavnoj funkciji, a to je stvaranje folikula, odnosno jajnih stanica.

Hormoni su kemikalije koje koordiniraju različite funkcije u tijelu prenoseći poruke krvlju do organa, mišića i drugih tkiva. Ovi signali govore tijelu što i kada treba učiniti. Tako folikulostimulirajući hormon ima nekoliko različitih funkcija, ovisno o vrsti spolnih organa i dobi osobe.

FSH u trudnoći i tinejdžerskoj dobi

Folikulostimulirajući hormon djeluje zajedno s luteinizirajućim hormonom (LH). U drugom i trećem tromjesečju trudnoće, fetusova hipofiza oslobađa FSH i luteinizirajući hormon (LH). Ovi hormoni dostižu najviše razine razine sredinom trudnoće kada prvi folikul jajnika ili sjemeni kanal sazrijevaju u fetusu.

Razina FSH je normalno niska u djece. Kako se približava pubertet, obično između 10. i 14. godine, hipotalamus proizvodi gonadotropin-otpuštajući hormon (GnRH), koji pokreće folikulostimulirajući hormon i luteinizirajući hormon. Time počinju promjene prema spolnoj zrelosti i razvoju.

Kod dječaka, FSH i LH rade zajedno kako bi potaknuli njihove testise da počnu proizvoditi testosteron. To je hormon odgovoran za fizičke promjene u pubertetu kao što su rast dlaka na tijelu i produbljivanje glasa te proizvodnju sperme. Kod djevojčica FSH i LH pokreću jajnike da počnu proizvoditi estrogen, hormon odgovoran za fizičke promjene kao što su razvoj grudi i menstruacija.

Regulira menstrualni ciklus

FSH ima važnu ulogu i u regulaciji menstrualnog ciklusa. Konkretno, FSH stimulira folikule da rastu i pripremaju jajašca za ovulaciju. Kako se folikuli povećavaju, počinju oslobađati estrogen i nisku razinu progesterona u krv.

Ovulacija je faza u menstrualnom ciklusu koja se javlja otprilike 14. dana 28-dnevnog menstrualnog ciklusa. Svakog mjeseca, između 6. i 14. dana menstrualnog ciklusa, FSH uzrokuje da folikuli u jednom od jajnika počnu sazrijevati. Međutim, između 10. do 14. dana, samo jedan od folikula u razvoju formira potpuno zrelu jajnu stanicu. Otprilike 14. dana menstrualnog ciklusa, nagli porast LH uzrokuje pucanje zrelog folikula i oslobađanje jajašca, odnosno ovulaciju.

Nakon ovulacije, puknuti folikul formira žuto tijelo koje proizvodi visoke razine progesterona. Progesteron blokira oslobađanje FSH i pomaže pripremiti sluznicu maternice za trudnoću.

Jajna stanica započinje svoje petodnevno putovanje kroz jajovod do maternice. U ovom trenutku, ako spermij uspješno oplodi jajašce, to rezultira trudnoćom. Ako ne dođe do oplodnje, pred kraj ciklusa žuto tijelo se raspada. Proizvodnja progesterona tada opada i počinje sljedeći menstrualni ciklus.

FSH kod muškaraca

Kod muškaraca, u suradnji s testosteronom kojeg pokreće LH, FSH održava proizvodnju sperme. Složeni sustav koji se naziva hipotalamusno-hipofizno-gonadna osovina (HPG os) regulira razine FSH. Ako bilo koja od žlijezda ili organa u ovom sustavu ne radi ispravno, to dovodi do abnormalnih razina hormona uključenih u sustav.

Referentne vrijednosti folikulostimulirajućeg hormona

Normalne razine folikulostimulirajućeg hormona (FSH) variraju ovisno o dobi i spolu. Važno upamtiti da normalne vrijednosti za razine FSH mogu varirati od laboratorija do laboratorija pa ako imate bilo kakvih pitanja o svojim rezultatima, obratite se nadležnom liječniku.

Normalne razine FSH za muškarce:

  • prije puberteta od 0 do 5,0 mIU/mL
  • tijekom puberteta od 0,3 do 10,0 mIU/mL
  • odrasla dob od 1,5 do 12,4 mIU/mL

Normalne razine FSH u žena:

  • prije puberteta od 0 do 4,0 mIU/mL
  • tijekom puberteta od 0,3 do 10,0 mIU/mL
  • žene s menstruacijom od 4,7 do 21,5 mIU/mL
  • nakon menopauze od 25,8 do 134,8 mIU/mL
normalne razine FSH folikulostimulirajući hormon plodnost trudnoća
Dave Goudreau/Unsplash

Koje su idealne razine FSH za trudnoću?

Vrijeme za testiranje FSH za određivanje aspekata plodnosti je ključno. Naime, razine FSH variraju iz dana u dan tijekom menstrualnog ciklusa. Za osnovno testiranje plodnosti potrebno je napraviti FSH krvnu pretragu 3. dana menstrualnog ciklusa (prvi dan je dan početka menstruacije).

Studija o razinama FSH 3. dana i rezultatima in vitro oplodnje (IVF) pokazala je da ljudi s razinama FSH 3. dana nižim od 15 mIU/mL imaju bolje šanse zatrudnjeti pomoću IVF-a u usporedbi s osobama čije su razine FSH između 15 mIU/ml i 24,9 mIU/ml. Za osobe s razinama FSH iznad 25 mIU/ml, stope trudnoća po pokušaju bile su još niže.

Važno je upamtiti da nekoliko čimbenika utječe na plodnost te da razina FSH nije jedini odlučujući čimbenik. Ako imate pitanja o svojoj plodnosti i trudnoći, obratite stručnjaku za neplodnost.

Što je FSH test i za što se koristi?

FSH test koristi se za pomoć u dijagnosticiranju stanja koja uzrokuju previše ili premalo folikulostimulirajućeg hormona. Način na koji se test koristi ovisi o spolu i dobi. Kod djece i tinejdžera FSH test najčešće se koristi kako bi se otkrilo uzrokuje li medicinski poremećaj rani ili odgođeni (kasni) pubertet. Rani pubertet je stanje u kojem se manifestiraju znakovi spolnog razvoja prije 8. godine kod djevojčica i 9. godine kod dječaka dok je odgođeni pubertet stanje u kojem izostaju znakovi spolnog razvoja do 13. godine kod djevojčica i 14. godine kod dječaka. U žena i muškaraca, FSH testiranje može se koristiti za pomoć u dijagnosticiranju poremećaja u radu hipofize i hipotalamusa.

Kod žena, FSH test se može koristiti za:

  • utvrđivanje uzroka neplodnosti
  • utvrđivanje medicinskih stanja koja utječu na rad jajnika
  • utvrđivanja uzroka neredovitih ili izostalih menstruacija kod žena u generativnoj dobi
  • utvrđivanje vremena u kojem je najveća vjerojatnost da će žena zatrudnjeti
  • potvrđivanje menopauze ili perimenopauze

Kod muškaraca, FSH test se može koristiti za:

  • utvrđivanje uzroka neplodnosti
  • utvrđivanje uzroka za nizak broj spermija
  • utvrđivanje postoje li medicinska stanja koja utječu na testise

Vrijednosti FSH mogu se odrediti i testom urina koji se radi na uzorku iz mokraće koja se uzima nekoliko puta tijekom 24 sata. 24-satni proces daje točniji uvid u razinu FSH koja se može mijenjati tijekom dana.

Ženama će trebati FSH test ako nakon 12 mjeseci pokušaja nisu uspjele zatrudnjeti, ako imaju neredovite menstruacije ili ako menstruacija izostaje te ako su primijetile da su izgubile interes za seksualne odnose. Muškarcima će FSH test također biti potreban ako njihova partnerica nije ostala u drugom stanju nakon 12 mjeseci pokušaja, ako imaju nizak broj spermija, ako gube dlake ili mišićnu masu, ali i ako su izgubili interes za seksualne odnose. I žene i muškarci će možda trebati obaviti FSH test ako liječnik sumnja na poremećaj u radu hipofize. Važno je istaknuti da problemi s hipofizom mogu utjecati na plodnost i smanjiti interes za seks.

normalne razine FSH folikulostimulirajući hormon
Pexels/Karolina Grabowska

Povišene vrijednosti FSH

Kako bi razumio rezultate FSH testa, liječnik će uzeti u obzir spol, dob, simptome, povijest bolesti i rezultate drugih hormonskih testova osobe, a posebice razinu luteinizirajućeg hormona.

Općenito, kod žena i muškaraca više razine FSH često su znak stanja u reproduktivnim žlijezdama (jajnicima ili testisima). Hipofiza reagira stvaranjem više FSH kako bi reproduktivne žlijezde potaknula da rade ispravno. Visok FSH također može biti znak stanja izvan reproduktivnih žlijezda, a koje utječe na rad žlijezda.

Stanja povezana s visokim razinama FSH kod žena:

  • nepotpuno razvijeni jajnici
  • primarna insuficijencija jajnika
  • sindrom policističnih jajnika
  • menopauza ili perimenopauza
  • tumor jajnika
  • bolesti štitnjače ili poremećaji nadbubrežne žlijezde
  • kromosomski poremećaj, kao što je Turnerov sindrom

Stanja povezana s visokim razinama FSH kod muškaraca:

  • tumor zametnih stanica
  • zaušnjaci
  • fizička ozljeda testisa
  • kromosomski poremećaj, kao što je Klinefelterov sindrom

U žena i muškaraca oštećenje jajnika ili testisa koje mogu uzrokovati:

  • autoimuna bolest
  • terapija zračenjem i/ili kemoterapija

Visoke razine FSH i LH u djece

Visoke razine FSH i LH znače da je dijete ušlo u fazu ranog puberteta, stanja kod kojeg je uzrok u većini slučajeva nepoznat. Ponekad uzrok viših razina mogu biti prošla ozljeda mozga, prošla infekcija mozga poput meningitisa ili encefalitisa te tumor na mozgu.

Normalne razine FSH i LH u djece

Normalne razine FSH i LH u djece znače da dijete ima vrstu ranog puberteta koji se naziva periferni preuranjeni pubertet. To često znači da poremećaj u testisima, jajnicima ili nadbubrežnim žlijezdama uzrokuje više razine estrogena ili testosterona od normalne. Teška hipotireoza i izloženost lijekovima koji sadrže spolne hormone također mogu uzrokovati ovu vrstu ranog puberteta.

Općenito, kod tinejdžera bez znakova spolnog razvoja do 13. godine za djevojčice ili 14. godine za dječake, niske ili normalne razine FSH i LH obično znače odgođeni pubertet. Mnogi tinejdžeri s odgođenim pubertetom su zdravi i prolaze kroz normalan pubertet u kasnijoj dobi.

Odgođeni pubertet mogu uzrokovati i:

  • loša prehrana zbog dugotrajne bolesti ili poremećaja prehrane
  • hipogonadizam, stanje kod kojeg jajnici ili testisi proizvode malo ili nimalo hormona

Niske razine FSH

Niže vrijednosti folikulostimulirajućeg hormona (FSH) od normalne kod žena i muškaraca često su znak problema s hipofizom ili hipotalamusom. Ovi problemi mogu tijelu otežati proizvodnju FSH i LH. U žena, niske razine FSH mogu biti povezane i s brzim gubitkom tjelesne mase, vrlo malom tjelesnom masom ili ekstremnom tjelovježbom.