Šest svakodnevnih navika koje su jednako nezdrave kao i pušenje

Dugotrajno sjedenje povezano je s većim rizikom od karcinoma dojke, debelog crijeva, prostate i pluća

FOTO: Luka Malic/Unsplash

Ne pušite i općenito smatrate da živite zdravim životom? Iz dana u dan izlaze nove studija koje otkrivaju da su neke navike jednako loše poput pušenja. Sljedećih šest loših navika loše su kao dim cigarete ili dovode do stope karcinoma jednake onima koje uzrokuje pušenje. Srećom, ove se navike mogu ispraviti malim promjenama u dnevnoj rutini.

1. Cjelodnevno sjedenje

Čak i ako redovito vježbate, dugotrajno sjedenje, bilo za radnim stolom ili u automobilu, sve se više povezuje s nizom zdravstvenih problema. Prema Alberta Health Services – Cancer Care u Kanadi, neaktivnost je povezana s više od 160.000 slučajeva karcinoma dojke, debelog crijeva, prostate i pluća svake godine, što je oko dvije trećine slučajeva raka uzrokovanih pušenjem.

Nastojte ne sjediti većinu dana, radite pauze na poslu, dignite se od stola ili nabavite stol za kojim radite stojećki. Kod kuće nemojte vegetirati ispred televizora, otiđite u kratku šetnju po kvartu, provedite nekoliko minuta čisteći ili se dogovorite s nekom dragom osobom i otiđite u teretanu.

2. Jedete previše mesa i sira

Životinjski proteini bogati su hormonom rasta koji može potaknuti rast stanica karcinoma. Studija Sveučilišta Južna Kalifornija otkrila je da je prehrana bogata životinjskim proteinima, tijekom srednje životne dobi, povezana s četiri puta većom vjerojatnosti za smrt od karcinoma nego kod onih koji imaju nizak unos bjelančevina, pa je rizik usporediv s pušenjem.

Zamijenite neke životinjske proteine biljnim izvorima proteina. Proteini biljnog porijekla poput graha nisu izazvali isto povećanje stope karcinoma. Odrasle osobe trebale bi jesti 0.8 grama proteina na kilogram tjelesne težine. Zanimljivo je da nakon dobi od 65 godina unos životinjskih proteina nije toliko štetan jer proizvodnja hormona rasta u tijelu počinje usporavati.

navike koje su štetne kao pušenje
Jevgeni Mironov/Unsplash

3. Kuhanje na plin

Tijekom upotrebe plinskog štednjaka stvaraju se dodatne doze ugljičnog monoksida, dušikovog oksida i formaldehida svaki puta kada kuhate. Ta tri zagađivača česta su u pasivnom dimu cigareta.
Kada koristite plin, uključite napu ili otvorite prozor. Ventilacija smanjuje razinu onečišćenja za 60 d0 90 posto.

4. Kuhanje s pogrešnim uljem

Čak i ako imate električni štednjak, niste imuni na zagađujuće učinke kuhanja. Studije provedene u restoranskim i stambenim kuhinjama pokazale su da kuhanje na visokoj temperaturi s mastima i sojinim uljem oslobađa čestice aldehide i policikličke aromatske ugljikovodike, spojeve iz dima cigareta koji su povezani s upalama dišnih puteva.

Odaberite druge vrste ulja. Maslinovo ulje nije dobro za prženje ili kuhanje na visokim temperaturama, ali je dobro za pirjanje ili za začinjavanje salata. Ulje avokada izvrsno je za kuhanje na visokoj temperaturi kao i ulje kikirikija ili kokosovo ulje, ulje uljane repice i kukuruza.

5. Sunčanje u solariju

Studija je procijenila da sunčanje u solariju godišnje uzrokuje otprilike 420.00 slučajeva raka kože u Americi. Za usporedbu, pušenje uzrokuje 226.000 slučajeva raka pluća.

Pomirite se sa svojom svijetlom bojom kože, a ako želite blistaviju kožu, jedite više mrkve i rajčice, sugerira studija. Obje namirnice bogate su karotenoidima, koji će podići tonus kože, a nećete morati brinuti oko izlaganja nepoznatim sastojcima u sprejevima i losionima za samotamnjenje.

6. Ne spavate dovoljno

Kronični nedostatak sna povisuje krvni tlak te povećava rizik od srčanog i moždanog udara, pretilosti i niza drugih zdravstvenih problema. Nekvalitetan i isprekidan san može ubrzati rast tumora. Jedna je studija zabilježila da manje sna od potrebnih barem šest ili sedam sati, dovodi do stope smrtnosti jednake onoj kod pušača.

Ako vam se čini da ne spavate dovoljno ili se ujutro budite umorni, razgovarajte s liječnikom da biste saznali je li uzrok nekvalitetnom snu možda apneja koja vam ometa san.