Trbuh može boljeti zbog bolesti, ali i psihe. Ovo su znakovi po kojima se može utvrditi pravi uzrok boli

Anksioznost i stres mogu izazvati bol u trbuhu, no to nisu jedini uzroci ovog vrlo raširenog stanja

FOTO: Shutterstock

Kada nas boli trbuh, uglavnom zaključimo da se uzrok boli krije u trbušnoj šupljini. Međutim, baš kao i s boli u prsima, krivac često može biti psihičke prirode, osobito ako smo nerijetko anksiozni i pod stresom. Postoje načini kako diferencirati ove dvije vrste boli u trbuhu, a to je važno kako biste ih pravilno liječili. U nastavku donosimo nekoliko simptomima koji mogu ukazati na pravi uzrok boli u trbuhu.

Vagus živac i veza um-tijelo

Vagus je najdulji kranijalni živac u našem tijelu. Proteže se od dna mozga, niz vrat, širi se kroz srce i pluća u probavni sustav, jetru, slezenu i gušteraču. Služi kao dvosmjerni komunikacijski put između mozga i crijeva. Kontrolira nesvjesne funkcije tijela, poput disanja, probave i otkucaja srca. Izrazito je važan za parasimpatički živčani sustav te kontrolira sposobnost opuštanja i oporavka od stresa.

Poznat je kao ključni dio veze um-tijelo, zbog čega je održavanje njegova tonusa važno za tjelesno i mentalno zdravlje. Njegov nizak tonus povezuje se s lošijim raspoloženjem, anksioznošću, upalama, slabijim imunitetom te većom osjetljivošću na posljedice stresa.

Serotonin i probava

Sporo, ritmično disanje iz dijafragme učinkovit je način za stimulaciju vagus živca i otpuštanje stresa. Pomažu smijanje, joga ili snažno grgljanje vodom nekoliko puta na dan. Zanimljiv je i podatak da sve funkcije vagus živca tek trebaju biti otkrivene.

Dakle, ono što mozak doživi, lako može utjecati na stanje u trbuhu. A o vezi mozga i trbuha svjedoči i činjenica da se većina serotonina, hormona sreće, u tijelu proizvodi upravo u probavnom sustavu, a manji dio u mozgu. Preostaje pitanje – kako prepoznati je li bol u trbuhu psihološka ili fizička?

Shutterstock

Dva znaka da je bol psihička

Bol se pojačava kad ste anksiozni. Ako ste primijetili da vam se bol u trbuhu pojavljuje prije leta, važnog sastanka ili nakon svađe, odnosno u trenucima kad ste pod stresom, anksiozni ili uplašeni, velike su šanse da je uzrok boli psihološki. U tom slučaju, liječenje uzroka domena je psihologa, psihijatra ili psihoterapeuta.

Bol je popraćena osjećajem panike. Kao i u slučaju anksioznosti, napadaji panike mogu uzrokovati fizičku bol u trbuhu. Napade panike karakteriziraju epizode nekontrolirajućeg straha, popraćene simptomima poput boli u prsima, ubrzanih otkucaja srca, znojenja, drhtanja, ali i proljeva.

Shutterstock

Znakovi da je bol fizička

Nedavno ste pojeli kontaminiranu hranu. Prvi i najočigledniji uzrok boli u trbuhu je pokvarena ili kontaminirana hrana koju ste nedavno pojeli. Bol može nastupiti nekoliko sati ili dana nakon konzumacije kontaminirane hrane. Ako je došlo do trovanja hranom, osim boli u trbuhu, česti simptomi su i proljev, povraćanje, grčevi i groznica.

Podrigujete ili imate plinove. Plinovi u trbuhu nastaju kad je probavnom sustavu teško probaviti određene ugljikohidrate, što uzrokuje višak zraka u probavnom traktu. To se događa i u slučaju intolerancije na laktozu, bolesti za koju se procjenjuje da je 65 svjetske populacije ima.

Intolerancija laktoze uzrokuje i nadutost, mučninu i proljev. Podrigivanje se može dogoditi i ako ste jednostavno progutali previše zraka, dok plinovi mogu biti posljedica i drugih bolesti probavnog trakta.

Zatvor i poteškoće sa stolicom. Ako osjećate da vam je trbuh tvrd ili imate problem sa zatvorom, moguće je da nešto blokira hranu i tekućinu pri kretanju kroz probavni trakt. Ako su ove tegobe popraćene simptomima poput gubitka apetita ili povraćanja, obavezno se javite liječniku.

Možete odrediti točno mjesto boli. Određena stanja imaju specifično mjesto pojavljivanja simptoma. Primjerice, upala slijepog crijeva počinje u području pupka te se širi na desnu stranu trbuha. Osim u donjem dijelu leđa, bol u bubregu se može osjetiti i na trbuhu u blizini pupka, a za žučne kamence specifična je oštra bol u gornjem dijelu trbuha.

Uzeli ste nesteroidni protuupalni lijek na prazan trbuh. Ako učestalo koristite nesteroidne protuupalne lijekove (NSAID), poput ibuprofena, a da pritom niste jeli, moguće je osjetiti bol u trbuhu zbog upale u probavnom sustavu. Bol je najčešće slična žgaravici.

Bol je jaka i popraćena visokom temperaturom. Ovi simptomi znak su potencijalno ozbiljne bolesti probavnog trakta, poput upale slijepog crijeva ili ozbiljne viroze. U ovom slučaju je potrebno potražiti pomoć liječnika.

Stada

Uzroci se mogu preklapati

Uzroci boli u trbuhu mogu biti zbilja složeni, a moguće je i to da je uzrok istovremeno psihički ili fizički, što je najčešće slučaj kod složenijih i ozbiljnih bolesti probavnog sustava. No u slučajevima kad se ne radi o ozbiljnoj bolesti, tegobe u trbuhu lako se mogu ublažiti specijaliziranim proizvodima koji su dostupni u ljekarnama.

Primjerice, Buscopan obložene tablete mogu se primijeniti u slučaju grčeva u probavnom sustavu, urogenitalnom traktu, grčeva u diskineziji (otežanoj pokretljivosti) žučnih puteva. Namijenjen je za sve osobe koje pate od bolova ili grčeva u trbuhu te menstrualnih bolova.

Lijek djeluje unutar 15 minuta od uzimanja i lagan je za želudac. Odrasli i djeca iznad 12 godina mogu uzeti tri do pet puta dnevno do dvije obložene tablete. Lijek se ne smije primjenjivati na svakodnevno ili neprekidno tijekom duljeg razdoblja, ako nije pronađen uzrok abdominalne boli.


Prije upotrebe pažljivo pročitajte uputu o lijeku, a o rizicima i nuspojavama upitajte svog liječnika ili ljekarnika.


Sadržaj nastao u suradnji s tvrtkom STADA Hrvatska.