Ušljivost glave: simptomi, prevencija i učinkovite metode uklanjanja uši

Nije potrebno šišati kosu da biste se riješili uši

FOTO: Shutterstock

Što je ušljivost?

Ušljivost glave (pedikuloza) uzrokuje uš glave (Pediculus humanus capitis), a najčešće se javlja među djecom koja pohađaju kolektive kao što su dječji vrtića i škola. Uš se hrani krvlju domaćina, a kako se razmnožava tako izaziva intenzivan svrbež. To pak uzrokuje intenzivno češanje tijekom kojeg se može oštetiti koža vlasišta te razviti infekcija. Ušljivost glave je vrlo česta pojava, te nije povezana sa stupnjem higijene niti s imovinskim statusom osobe. Iako se ušljivost glave najčešće javlja početkom školske godine, te u proljeće, u kolektivima u kojima su djeca u višesatnom bliskom kontaktu može se pojaviti u bilo koje doba godine, napominju epidemiolozi Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

Što su uši glave?

Uši su sitni paraziti, veličine oko dva milimetra, koji ne prenose zarazne bolesti, ne lete i ne skaču, ali se tijekom bliskog kontakta čvrsto hvataju za vlas kose. Potom se ženka spušta na donji dio vlasi gdje polaže jajašca (gnjide) iz kojih se za 15 dana razviju spolno zrele uši.

Kako prepoznati uši glave?

Uši su izrazito male, brzo se kreću i izbjegavaju svjetlost, pa ih je teško uočiti. S obzirom na to da ih je često vrlo lako zamijeniti s česticama nečistoće kao što su ostaci proizvoda za oblikovanje kose ili pak peruti, treba imati na umu da su gnjide sitne žute ili smeđe točkice veličine oko 1 milimetra koje podsjećaju na prhut, ali se za razliku od nje ne mogu otresti s glave. Gnjide su obično smještene vrlo blizu vlasišta, ponajviše iza ušiju i na zatiljku. Iz gnjida se u razdoblju od 3 do 7 dana izleže larva koja nakon 14 dana postaje spolno zrela. Odrasle uši su bijele i nisu veće od sjemenke sezama.

Simptomi ušljivosti

Glavni simptom ušljivosti su svrbež zahvaćenoga područja koji nastaje zbog uboda uši koje se hrane krvlju.

Simptomi ušljivosti su:

  • osjećaj da vam nešto gmiže po glavi
  • svrbež vlasišta, uzrokuje ga alergijska reakcija na toksin koji se nalazi slini uši
  • češanje i grebanje, osobito noću kada su uši najaktivnije
  • ranice koje se mogu inficirati bakterijama te izazvati gnojne infekcije na vlasištu
  • kraste na vlasištu

Kako se prenose uši?

Bolest se obično prenosi izravnim prelaskom uši s glave na glavu, ali i korištenjem te posuđivanjem zajedničkih predmeta kao što su kape, šeširi, marame, četke, češljevi i modni dodaci za kosu (ukosnice, gumice i slično) te ručnika i posteljine.

Kako se liječi ušljivost?

Ušljivost se liječi lokalnom primjenom specijalnih šampona i temeljitim češljanjem zato što šamponi ne mogu uništiti gnjide, koje je potrebno mehanički ukloniti s kose. Za to se koriste posebni češljevi gustih zubaca. Gnjide je najbolje uklanjati dok je kosa još mokra i to tako da se glava položi na bijelu platnenu gazu na kojoj će se gnjide lakše vidjeti. Nakon češljanja češalj se preporučuje dobro oprati i najmanje pet minuta ostaviti u vodi koja je zagrijana na minimalno 60 stupnjeva. Naime, gnjide i uši umiru na temperaturama višim od 60 stupnjeva. Ovaj je postupak potrebno provoditi najmanje tri tjedna i to svakih nekoliko dana. S obzirom na to da se uslijed intenzivnog češanja može razviti bakterijska infekcija vlasišta, liječnik može propisati antibiotsku terapiju. Na tržištu su dostupni i električni češljevi koji “usisavaju” uši i gnjide koje se skupljaju u filtru i nakon upotrebe bace u smeće.

Kako spriječiti širenje uši?

S obzirom na to da uši mogu preživjeti i do dva dana izvan vlasišta, te da odrasla ženka u prosjeku snese oko 100 jajašaca, kako bi se spriječilo širenje uši, uz korištenje proizvoda i redovito mehaničko čišćenje kose, potrebno je na temperaturama višim od 60 stupnjeva oprati svu posteljinu, odjeću, kape i šalove, pa čak i dekorativne jastučnice i deke koji su korišteni do sedam dana prije pojave uši. Preporučuje se oprati posteljinu i onih ukućana koji trenutno nemaju vidljive uši, a oni bi trebali, prevencije radi, oprati svoju kosu specijalnim šamponom te je za svaki slučaj temeljito pregledati. Osim posteljine, potrebno je oprati i četke, češljeve, ukosnice, gumice za kosu i slično, a sve one predmete koji se ne mogu prati na visokim temperaturama ili nisu prikladni za pranje u perilici, treba čvrsto zatvoriti u plastičnu vreću i tako zatvoreno držati 14 dana. Potrebno je i temeljito usisati sofe i sav drugi namještaj, kao i tepihe te podove kako bi se uklonile dlake na kojima bi mogla biti jajašca uši. Preporučuje se izbjegavati grljenje te bliske kontakte dok se uši ne istrijebe do kraja. Također, obavijestite odgajatelja ili razrednika da vaše dijete ima uši, kako bi se širenje uši što lakše spriječilo u kolektivu u koje dijete svakodnevno odlazi.


Stručni izvori korišteni za ovaj članak:

Hrvatski zavod za javno zdravstvo

Centers for Disease Control

Medical News Today I

Johns Hopkins

Web Md