Veći je rizik od padova, uganuća i prijeloma kostiju, evo kako spriječiti ozljede zimi

Dok hodate po skliskim površinama izbjegavajte nošenje teških predmeta jer to remeti ravnotežu tijela

FOTO: Marko Jurinec/PIXSELL

Dok se snijegu mnogi vesele, treba imati na umu da vremenski uvjeti, ponajviše hladnoća i magla, povećavaju rizik od ozljeda i nezgoda.

“Mokre i skliske površine povećavaju rizik od pada, a zbog snijega i poledice na kolnicima, pogoršavaju se uvjeti za vožnju na koje dodatno utječe i slaba vidljivost izazvana maglom”, napominju iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

Stručnjaci HZJZ-a, izdali su preporuke za sprečavanje ozljeda u zimskim vremenskim uvjetima. Budući da mokre i skliske površine povećavaju rizik od padova, prijeloma i uganuća, preporučuje se izbjegavati nepotrebne izlaske, osobito ako nogostupi nisu očišćeni. To se posebice odnosi na starije osobe, jer padovi u njih imaju značajno teže posljedice.

Tjelesne ozljede koje nastaju kao posljedica pada su:

  • površinske i otvorene rane
  • prijelomi
  • uganuća zgloba

“Ako je izlazak neophodan, hodajte očišćenim nogostupima i stazama polako, malim i kratkim koracima te gledajte ispred sebe dok hodate”, ističu.

Izdvojili su još neke preporuke za sprečavanje padova:

  • nosite primjerenu obuću s protukliznim potplatima
  • ruke držite izvan džepova
  • izbjegavajte nošenje teških predmeta u ruci jer to remeti ravnotežu tijela
  • posebnu pozornost obratite na eventualne mokre i skliske površine prilikom ulaska u zgrade, trgovine ili druge prostorije
  • prilikom silaženja niz stepenice obvezno se držite za rukohvat i polako stopalom opipajte površinu stepenice na koju silazite prije nego što prebacite čitavu težinu tijela

Zimi, osobito u danima u kojima temperature padaju ispod nule, vrebaju i ozebline koje mogu nastati već nakon pola sata boravka na otvorenom. Više pročitajte ovdje.

ozebline smrzavanje na hladnoći smrznute ruke
Shutterstock

Preporuke za sigurnu rekreaciju na snijegu

Oni koji su jedva dočekali uživati u omiljenim sportovima, za zimske aktivnosti trebali bi se pripremiti redovitom tjelovježbom kroz čitavu godinu, a dodatnim vježbama najmanje dva mjeseca prije planiranog odlaska na skijališta.

Također, potrebno je koristiti prilagođenu skijašku opremu. Za snowboard i klizanje preporučuju se između ostalog, posebni štitnici dok su kacige obvezan dio zaštitne opreme jer sprječavaju nastanak teških ozljeda glave.

Uputa za sigurno uživanje na snijegu:

  • koristite prilagođene, uređene staze za skijanje, sanjkanje ili daskanje i poštujte sigurnosne propise
  • izbjegavajte konzumaciju alkohola dok skijate, daskate na snijegu, sanjkate se ili kližete jer on smanjuje kontrolu pokreta i vrijeme reakcije, odnosno povećava rizik od ozljeda
  • ne kližite se, niti hodajte po zaleđenim potocima i rijekama jer postoji mogućnost puknuća leda
  • učite djecu sigurnom sanjkanju, izbjegavajte strme i ledom prekrivene staze, kao i one na kojima se nalaze prepreke (ograda, stablo, kamenje i sl.) jer u slučaju pada može doći do teških ozljeda
  • tijekom boravka na otvorenom budite odjeveni u toplu zimsku odjeću i obuću
  • vodite računa o dovoljnom unosu tekućine prilikom skijanja, daskanja i ostalih sportsko-rekreacijskih aktivnosti

Osobe koje planiraju provoditi dulje vrijeme na otvorenom, trebale bi znati da je dobra priprema ključan korak za sprečavanje hipotermije, opasnog pada tjelesne temperature koji uzrokuje takozvanu depresiju središnjega živčanog sustava te može biti koban. Više pročitajte ovdje.

Spriječite trovanje ugljičnim monoksidom

No, tijekom hladnijeg doba godine, opasnosti ne vrebaju samo na otvorenom, mogu se skrivati i u vašem domu. Jedna od njih je trovanje ugljičnim monoksidom. Više pročitajte ovdje.

“Ovaj plin, bez boje i mirisa, nastaje sagorijevanjem tvari koje sadrže ugljik poput krutih, tekućih i plinskih goriva bez dovoljne količine kisika. Udisanjem u zatvorenom prostoru dolazi do trovanja, a nerijetko i do smrti”, napominju iz HZJZ-a te dodaju:

“Vodite računa o ispravnosti uređaja za grijanje. Velika su opasnost u kućanstvu neispravne peći i začepljeni dimnjaci te uređaji za grijanje pa zato redovito angažirajte ovlaštene servisere za provjeru peći i bojlera, kao i za ispravnost dimnjaka i drugih odvoda dima.

Preporučuje se koristiti detektor ugljičnog monoksida u prostorijama u kojima postoji sustav grijanja, a preporuka je postaviti ga i u spavaću sobu.”

Savjeti za sigurniju vožnju

Pripremite se za vožnju zimi i prije nego što nastupe zimski uvjeti na cestama. Osim zimskim gumama, automobil opremite i dodatnom zimskom opremom.

Ako su vremenski uvjeti i stanje na cesti vrlo nepovoljni – gusti snijeg, neočišćeni kolnici, ledena kiša i slično – odgodite putovanje, napominju iz HZJZ-a.

“Pridržavajte se preporuka za sigurnu vožnju u zimskim uvjetima, izbjegavajte nagle pokrete upravljačem te nagla kočenja i ubrzavanja jer uslijed snijega ili leda na kolniku dolazi do smanjenog prianjanja između površine guma i površine kolnika, što pridonosi otežanom upravljanju vozilom”, pojasnili su.