Brzi vodič: koje su normalne vrijednosti PSA i kako se pripremiti za test?

Prostata specifični antigen (PSA) koristi se za rano otkrivanje raka prostate

FOTO: Pixabay

Od raka prostate u Hrvatskoj godišnje oboli oko 2800 osoba, a u gotovo 90 posto slučajeva javlja se kod muškaraca starijih od 60 godina. S obzirom na to da se u ranom otkrivanju raka prostate, najzloćudnijeg raka u razvijenim zemljama, koristi takozvani PSA test, u nastavku teksta donosimo što je PSA, koje su normalne vrijednosti PSA, što znači visok PSA, kako se pripremiti za PSA test i u kojoj dobi se preporučuje početi s ovim testiranjem.

Što je PSA test?

Prostata-specifični antigen ili PSA je protein koji proizvode normalne, kao i maligne stanice prostate, a koji se iz prostate otpušta u krv te sjemenu tekućinu, što ovisi o dobi i zdravlju prostate. PSA test koristi se od 80-ih godina prošloga stoljeća, a prvobitno je korišten za praćenje napredovanja raka prostate kod muškaraca kojima je već dijagnosticirana bolest.

Od 90-ih godina naovamo, kod muškaraca starijih od 50 godina, PSA test se koristi u kombinaciji s digitorektalnim pregledom s ciljem ranog otkrivanja raka prostate, u fazi kada bolest još nema nikakvih jasnih simptoma.

Kada se koristi u probiru, PSA test može pomoći u otkrivanju malih tumora što pak pridonosi povoljnijim ishodima liječenja. Naime, rak se uspješnije liječi i veća je vjerojatnost da će se izliječiti ako se dijagnosticira u ranoj fazi.

Kako se radi PSA test?

PSA testom se mjeri razina prostata-specifičnog antigena iz uzorka krvi. Za ovaj test, uzorak krvi šalje se u laboratorij na analizu. Rezultati se obično prikazuju kao nanogrami PSA po mililitru krvi (ng/mL).

Referentne vrijednosti PSA

Vjerojatnost obolijevanja od raka prostate raste kako raste razina PSA, ali ne postoji granična točka po kojoj se sa sigurnošću može reći ima li muškarac ili nema rak prostate. Mnogi liječnici koriste PSA graničnu točku od 4 ng/mL ili više kada odlučuju treba li muškarac dodatno testiranje, dok drugi dodatne testove preporučuju kada vrijednosti PSA iznose 2,5 ili 3 4 ng/mL.

No, u većini slučajeva, kod muškaraca s rakom prostate, razina PSA u krvi često je povišena i obično je veća od 4 ng/ml. S druge strane, PSA niži od 4 nije jamstvo da muškarac nema rak prostate. Oko 15 posto muškaraca s PSA nižim od 4 imat će rak prostate ako se napravi biopsija. Također, ako je PSA veći od 10, šanse za rak prostate su veće od 50 posto.

Važno je napomenuti da uz rak prostate, nekoliko benignih stanja može uzrokovati porast razine PSA, a to su upala prostate, odnosno prostatitis kojeg u većini slučajeva uzrokuje bakterija E. coli te dobroćudno povećanje prostate (benigna hiperplazija prostate ili BPH). Visok PSA može se pojaviti i kod infekcija mokraćnog sustava. S obzirom na to da više čimbenika može utjecati na vrijednosti PSA, referentne vrijednosti se često određuju prema dobi.

Referentne vrijednosti PSA prema dobi:

  • 0 – 2,5 ng/ml za muškarce u 40-im godinama
  • 0 – 3,5 ng/ml u 50-im godinama
  • 0 – 4,5 ng/ml u 60-im godinama
  • 0-6,5 ng/ml za muškarce od 70 godina i starije

Što kad je visok PSA?

Visok PSA nije nužno znak da osoba ima karcinom prostate te je za postavljanje dijagnoze potrebno napraviti dodatne pretrage. Ako se osoba koja nema simptome raka prostate odluči podvrgnuti probiru za rak prostate i ustanovi se da ima povišenu razinu PSA, liječnik može preporučiti drugi PSA test kako bi potvrdio izvorni nalaz. Ako je razina PSA još uvijek visoka, liječnik može preporučiti da osoba obavi digitorektalni pregled.

Ako razina PSA nastavi rasti ili se tijekom digitorektalni pregleda otkrije sumnjiva kvržica, liječnik može preporučiti dodatne pretrage kako bi utvrdio prirodu problema. To može uključivati ​​slikovne dijagnostičke testove kao što je magnetska rezonancija (MR).

Također, liječnik može preporučiti biopsiju prostate. Tijekom ovog postupka prikuplja se više uzoraka tkiva prostate koji se šalju na patohistološku analizu. Budući da mnoga stanja mogu utjecati na vrijednosti PSA, lažno pozitivni rezultati testa česti su kod PSA probira. Prema podacima Američkog instituta za istraživanje raka, kod oko 25% ljudi koji se podvrgnu biopsiji prostate zbog povišene razine PSA biopsijom se otkrije da imaju rak prostate.

visok PSA
shutterstock

U kojoj dobi treba napraviti PSA test?

Iako se preporučuje da muškarci u dobi od 50 godina trebaju redovito odlaziti na sistematske preglede u sklopu kojih bi trebali napraviti i PSA test te urološki pregled, u nekim je slučajevima PSA test potrebno početi raditi i ranije.

Muškarcima koji su pod većim rizikom od raka prostate preporučuje se da PSA test počnu raditi u dobi od 40 godina, jedanput godišnje, a to uključuje muškarce čiji su bliži članovi obitelji, odnosno djed, otac ili brat imali rak prostate. Ovim se osobama preporučuje barem jedanput godišnje obaviti i pregled kod urologa. U povećanom riziku su i osobe koje imaju prekomjernu tjelesnu masu te osobe koje su pretile. Kod osoba kojima je dijagnosticirani rak prostate, PSA test služi za praćenje rezultata liječenja, a dinamiku provođenja određuje nadležni specijalist urologije.

Priprema za PSA test

S obzirom na to da uslijed upale mokraćnog sustava, nedavne manipulacije prostate kao što su digitorektalni pregled, cistoskopija i slično nalazi PSA testa mogu biti lažno povišeni, prije PSA testa uputno je izbjegavati određene aktivnosti danima, pa i tjednima prije. Primjerice, klinički pregled prostate, rektalni pregled, cistoskopija, laserska terapija, biopsija prostate, kemoterapija, pa čak i dugotrajna vožnja bicikla podižu vrijednosti PSA.

Prije PSA test trebalo bi izbjegavati:

  • ejakulaciju 48 sati prije PSA testa
  • intenzivno vježbati 48 sati prije PSA testa
  • ići na biopsiju prostate 6 tjedana prije PSA testa

Također, budući da određeni lijekovi, osobito oni koji povisuju razinu testosterona mogu uzrokovati porast vrijednosti PSA, to je potrebno napomenuti nadležnom liječniku.

Neke stvari mogu smanjiti razinu PSA (čak i ako muškarac ima rak prostate):

  • inhibitori 5-alfa reduktaze: određeni lijekovi koji se koriste za liječenje benigne hiperplazije prostate ili urinarnih simptoma mogu sniziti razine PSA
  • biljni preparati: neki biljni preparati i dodaci prehrani mogu prikriti visoku razinu PSA. Zato je važno obavijestiti svog liječnika ako uzimate bilo koju vrstu suplementa, čak i one koji nisu nužno namijenjeni za zdravlje prostate
  • drugi lijekovi: neka istraživanja pokazuju da dugotrajna upotreba određenih lijekova, poput aspirina, statina (lijekova za snižavanje kolesterola) i nekih diuretika može sniziti razinu PSA. Ipak, potrebna su dodatna istraživanja kako bi se potvrdili ovi nalazi.

U svakom slučaju, muškarci koji razmišljaju o probiru za rak prostate, trebali bi razgovarati sa svojim liječnikom o svemu što uzimaju, a što bi moglo utjecati na razinu PSA, pa samim time i na točnost PSA testa.


Stručni izvori korišteni za ovaj članak:

National Health Service

Mayo Clinic

National Cancer Institute