Vodič kroz uputnice: liječnik obiteljske medicine može, ali ne mora pacijenta naručiti na specijalistički pregled

U devet bolnica aktivirane su onkološke uputnice i to za karcinom dojke, pluća, debelog i završnog crijeva te prostatu i melanom

FOTO: Davor Puklavec/PIXSELL

Prema posljednjim podacima Ministarstva zdravstva, u 2023. godini iz ordinacija primarne zdravstvene zaštite propisano je 16.923.760 e-uputnica za specijalističko konzilijarnu zdravstvenu zaštitu, što znači da je u prosjeku svaki stanovnik Hrvatske lani dobio gotovo 4,5 takve uputnice.

Uz to, izdano je 4.628.534 e-uputnica u laboratorij primarne zdravstvene zaštite.

Svaka bolnica ima on-line listu narudžbi

Kako bi se smanjile liste čekanja još 2012. godine uvedena je Nacionalna lista čekanja. U međuvremenu je napravljena dorada web stranice s informacijama o prvim slobodnim terminima u ustanovama i unutar regije “s ciljem postizanja bolje dostupnosti informacija o mogućnosti ranijeg termina u drugoj ustanovi unutar regije.”

Na ovoj tražilici javno su dostupne informacije o prvim terminima, a svaka bolnica je dužna pružiti točne informacije o listama čekanja, kažu iz Ministarstva.

Otkazano je oko 8 posto narudžbi

Kako bi se pak izbjeglo višestruko naručivanje, Ministarstvo zdravstva raspolaže podatkom o narudžbama koje su zakazane za istu osobu i isti postupak u više različitih ustanova te je ugrađen mehanizam koji onemogućuje višestruko naručivanje, navode.

“Ako pacijenta naručuje liječnik primarne zdravstvene zaštite, aplikacija za e-Naručivanje onemogućuje kreiranje druge narudžbe po istom identifikatoru e-uputnice. S druge strane, ako se osoba naručuje u bolnici, bolnički informacijski sustav upozorava o postojanju aktivne narudžbe za istog pacijenta i isti postupak.

U protekla četiri mjeseca analiziran je niz narudžbi te je otkazano 7,85 posto narudžbi od ukupno kontaktiranih pacijenata, a 16 posto otkazanih narudžbi se odnosilo na višestruke narudžbe”, dodaju.

doktor uputnice pregled kod doktora vodič kroz uputnice onko uputnice
National Cancer Institute/Unsplash

Liječnik nije dužan pacijenta naručiti na pregled

S obzirom na to da jedan dio pacijenata još vrluda od šaltera do šaltera, istražili smo ima li liječnik obiteljske medicine obavezu naručivati pacijente ili to pacijent radi sam, kako se sve možemo naručiti na pregled te koje sve vrste uputnica postoje i za što služe.

“Izabrani liječnik obiteljske medicine, u dogovoru s pacijentom, može pacijenta naručiti na preglede, no i pacijent se može naručiti sam, ako se tako dogovori s liječnikom. Liječnik nema propisanu obvezu naručivanja pacijenta na specijalističke preglede, iako to često rade kako bi u primjereno vrijeme osigurali planiranu zdravstvenu skrb za svoje pacijente, posebno za one koji se teže snalaze”, kazali su nam iz Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO).

“Liječnik primarne zdravstvene zaštite ima mogućnost e-naručivanja pacijenta za 461 od 824 postupka iz kataloga zahvata. Za ostala 363 postupka za koja nije dozvoljeno e-naručivanje liječnicima primarne zdravstvene zaštite, pacijent se naručuje putem centralne jedinice naručivanja u samoj bolnici”, odgovaraju iz Ministarstva.

Aktivirane su onkološke uputnice

Sumnja na onkološku bolest izaziva strah i stres sa svakim danom čekanja termina za pregled. Stoga su nedavno uvedene takozvane onkološke uputnice.

Ovisno o procjeni stanja, liječnik primarne zdravstvene zaštite može zatražiti dodjelu prioritetnog termina za onkološkog ili onkološki suspektnog pacijenta te propisati takozvanu onkološku uputnicu. Te uputnice osiguravaju brzu obradu suspektno onkoloških, kao i samih onkoloških pacijenata, a “testirane” su pilot projektom koji je proveden u KBC-u Rijeka.

Iz Ministarstva kažu da se ovaj model pokazao uspješnim te da je suspektnim onkološkim pacijentima osigurao termin kod liječnika specijalista u roku manjem od 4 dana. “Prema postojećem modelu, onkološke uputnice aktivirale su se u KBC-u Rijeka, KBC-u Zagreb, KBC-u Split, KBC-u Sestre milosrdnice, KB Merkur, KB Dubrava te u Općoj bolnici Vinkovci, Općoj bolnici Pula i Nacionalnoj memorijalnoj bolnici Vukovar za pet sijela karcinoma – dojku, pluća, melanom, debelog i završnog crijeva te prostatu”, dodaju.

Kako se naručiti na pregled?

S obzirom na to da liječnik obiteljske medicine nema mogućnost naručiti pacijenta na sve postupke, pacijent to onda čini sam. Da bi se naručio na određeni specijalistički pregled, pacijent to može učiniti dolaskom u bolnicu na šalter Centralnog naručivanja ili putem e-maila koji može pronaći na službenim stranicama ustanove.

Kako bi se naručio na pregled, bez obzira na to dolazi li na šalter ili to čini on-line, pacijent mora imati e-uputnicu koju izdaje nadležni liječnik obiteljske medicine, a koja se pohranjuje u nacionalni informacijski sustav.

Kod naručivanja putem on-line obrasca u koje je potrebno upisati osobne podatke kao što su ime i prezime te matični broj osiguranika (MBO) koji je temelj za rezervaciju eUputnice. Pritom je potrebno navesti na koji pregled se naručuje i potvrditi da je liječnik obiteljske medicine proslijedio e-uputnicu u CEZIH.

U taj obrazac ponekad je potrebno priložiti i povijest bolesti, odnosno posljednje specijalističke nalaze u kojima se preporučuje traženi pregled te otpusno pismo u slučaju da ste nedavno bili na bolničkom liječenju. Oba dokumenta koja se prilažu mogu biti u formi skenirane kopije ili fotografije koja je čitljiva. Popis potrebnih dokumenata često je naveden u samom obrascu, pa ga treba detaljno pročitati.

Nakon pružene usluge temeljem eUputnice, eNalaz se dostavlja liječniku primarne zdravstvene zaštite, a pacijentu je dostupan na Portalu zdravlja na platformi e-Građani.

doktor uputnice pregled kod doktora vodič kroz uputnice onko uputnice
Irwan/Unsplah

Vrste uputnica

Uputnice se s obzirom na kategorije upućivanja dijele u četiri kategorije:

  • A – konzilijarna zdravstvena zaštita
  • B – bolničko liječenje
  • C – specijalistička zdravstvena zaštita
  • D – ambulantno liječenje

Uputnice iz kategorije A

  • A1 – ispisuje se za konzilijarni pregled: rok u kojem se osigurana osoba dužna javiti zdravstvenoj ustanovi iznosi 90 dana od izdavanja uputnice. Ova uputnica pokriva nužnu dijagnostiku u sklopu pregleda (Rtg, EKG, UZV, EEG, VP, VEP ,Lab, spirometrija, i tako dalje) i jedan nužni terapijski postupak radi aplikacije jednokratne terapije. Ova uputnica uključuje i prijeoperativnu obradu te dobivanje konzilijarnog mišljenje po učinjenoj obradi, postavljenoj dijagnozi i uvedenoj terapiji. Realizirati je treba u roku od 180 dana od dana narudžbe.
  • A2 – ispisuje se za kontrolni konzilijarni pregled: baš kao i s uputnicom A1, s ovom uputnicom obavlja se nužna dijagnostika u sklopu pregleda, primjerice, EKG uz pregled kardiologa. Rok u kojem se osigurana osoba dužna javiti zdravstvenoj ustanovi iznosi 90 dana od izdavanja uputnice, a realizirati je treba u roku od 180 dana od dana narudžbe. Nakon pregleda liječnik može izdati preporuku o daljnjim obradama, preporučiti ambulantno liječenje, liječenje u dnevnoj bolnici ili hospitalizaciju. Također, može izdati preporuku o uvođenju ili izmjeni terapije.
  • A3 – ispisuje se za prvu dijagnostičku pretrage: služi za postavljanje dijagnoze, preventivno djelovanje, praćenje kroničnih bolesnika ili prijeoperativnu obradu. S ovom uputnicom priznaje se i uzimanje i slanje materijala na patologiju, citologiju i mikrobiologiju (primjerice, UZV+punkcija, EGDS+PHD i slično). Rok za narudžbu na temelju ove uputnice je 90 dana, a rok za realizaciju je 365 dana od dana narudžbe.
  • A4 – ispisuje se za dobivanje drugog mišljenja prema indikaciji izabranog doktora: uključuje mišljenje o utvrđenoj dijagnozi ili preporučenoj terapiji ili dijagnostici. Po dobivanju uputnice, pacijent je se treba naručiti u roku od 90 dana, a rok za realizaciju ove uputnice je 180 dana od narudžbe.
  • A5 – konzultacija (uputnica bez osigurane osobe): ispisuje se za specijalistički pregled na kojem pacijent nije potreban jer umjesto njega s liječnikom specijalistom komunicira liječnik obiteljske medicine konzultirajući se putem interneta. U CEZIH stiže eNalaz specijalista koji je dužan dati odgovor na konkretan upit doktora primarne zdravstvene zaštite vezano uz povijest bolesti ili otpusno pismo u navedenom roku od 30 dana.
  • A6 – kontrolna dijagnostička pretraga: kontrolna stanja kod ranije utvrđene dijagnoze i praćenje kroničnih bolesnika. Kao dio cjeline priznaje se i uzimanje i slanje materijala na patologiju, citologiju i mikrobiologiju kao što je citološka punkcija uz kontrolu ultrazvuk (UZV+punkcija). Dakle, u roku od godine dana od dana narudžbe, koja treba biti u roku od tri mjeseca od izdavanja uputnice, s ovom uputnicom idete specijalisti i na kontrolu zbog ranije utvrđene dijagnoze. Doktor specijalist može izdati preporuku o daljnjim obradama, preporučiti ambulantno liječenje, liječenje u dnevnoj bolnici, hospitalizaciju te preporučiti uvođenje ili pak izmjenu terapije.

Uputnice iz kategorije B

  • B1 – ispisuje se za bolničko liječenje: ova uputnica omogućuje bolničkom specijalisti cjelovitu obradu tijekom hospitalizacije te tijekom 6 mjeseci nakon otpusta unutar ili izvan ustanove temeljem preporuke na otpusnom pismu. Rok za narudžbu na temelju ove uputnice je 90 dana, a rok za realizaciju je 365 dana od otpusta iz bolnice. Također, specijalist može izdati internu uput­nicu za najviše 3 kontrolna pregleda (osim transplantiranih i osiguranih osoba na dijalizi/neogra­ničen broj kontrola) i to u razdoblju od najviše 365 dana od otpusta.
  • B2 – ispisuje se za ponavljajuće bolničko liječenje: u tu kategoriju spadaju bolnička liječenja koja se u pravilu ponavljaju unutar 30 dana od prethodnog otpusta iz bolnice, a koja se ne mogu se provesti ambulantnim liječenjem. To je primjerice bolničko liječenje radi primanja kemoterapije. Rok za narudžbu na temelju ove uputnice je 90 dana, a rok za realizaciju je 365 dana.

Uputnice iz kategorije C

  • C1 – ispisuje se za pregled i cjelovitu obradu u specijalističkoj zdravstvenoj zaštiti: s ovom uputnicom specijalist može ispisati interne uputnice za preglede unutar ili izvan ustanove koji su potrebni za postavljanje dijagnoze kao i izdati interne uputnice za kontrolne preglede. Rok u kojem se osigurana osoba dužna javiti u zdravstvenu ustanu iznosi 90 dana, a rok za realizaciju iznosi 365 dana.
  • C2 – ispisuje se za pregled i obradu kroz Objedinjeni hitni bolnički prijam (OHBP) ili hitne specijalističke ambulante u bolničkim ustanovama bez organiziranog OHBP-a: liječnik pacijenta šalje na hitnu obradu, a rok u kojem se pacijent mora javiti u zdravstvenu ustanovu iznosi 24 sata, dok interne uputnice koje su izdane na ovu uputnicu vrijede maksimalno sedam dana od dana prve realizacije. Valja istaknuti da u Odluci o pojedinim oblicima zdravstvene zaštite iz obveznog zdravstvenog osiguranja koje se ostvaruje na osnovi uputnice i rokovima važenja uputnice stoji napomena da ne postoji razlika u postupanju s osiguranom osobom ukoliko je zaprimljena u hitni prijem bez uputnice!
  • C3 –​ ispisuje se za prijeoperativnu obradu za nepokretne ili teško pokretne pacijente: podrazumijeva kompletnu prijeoperativnu obradu, po mogućnosti jednodnevnu, za ovu skupinu bolesnika. Rok u kojem se osigurana osoba dužna javiti u zdravstvenu ustanu iznosi 90 dana, a rok za realizaciju iznosi 365 dana od prve realizacije.

Uputnice iz kategorije D

  • D1 – ispisuje se za ambulantno liječenje: primjerice, to može biti jednodnevna kirurgija, liječenje kojem može prethoditi ili iz kojeg može proizići dijagnostika, a koje je u pravilu u trajanju dužem od 6 i kraćem od 24 sata. Rok u kojem se osigurana osoba dužna javiti u zdravstvenu ustanu iznosi 90 dana, a rok za realizaciju iznosi 365 dana od prve realizacije.
  • D2 – ispisuje se za obradu i liječenje u dnevnoj bolnici: primjerice, može se izdati za liječenje u psihijatrijskoj dnevnoj bolnici, za operaciju katarakte, operaciju hernije, operaciju proširenih vena, karpalnog tunela, liječenje krvnim pripravcima, i slično. Rok u kojem se osigurana osoba dužna javiti u zdravstvenu ustanu iznosi 90 dana, a rok za realizaciju iznosi 365 dana od prve realizacije, s tim da uputnica za psihijatrijsku dnevnu bolnicu vrijedi najviše 90 kalendarskih dana.