Zagrepčanin o životu s dijabetesom: 'Zvuči smiješno, ali dobio sam ga u pravo vrijeme. Evo zašto'

Sustav koji koristi mjeri razinu šećera svake minute

FOTO: Abbott

Učestalo mokrenje i stalna žeđ. Bila su to dva jednostavna simptoma koji su ponukali Zagrepčanina A.D. da ode na pregled i sazna da ima dijabetes tipa 2. Prema podacima iz 2022. godine, u Hrvatskoj od ove bolesti boluje čak 337.774 ljudi, a procjena je da stvarna brojka prelazi i pola milijuna.

Dijabetes je kronična bolest do koje dolazi kada tijelo ne proizvodi ili ne koristi inzulin, hormon koji proizvodi gušterača. U slučaju dijabetesa tipa 2 tijelo ga ne proizvodi u dovoljnim količinama ili stanice ne reagiraju na njega, a do 70 posto slučajeva može biti spriječeno ili odgođeno zdravim navikama.

Naš današnji sugovornik, nije vodio zdrav život. Radi kao sistemski administrator na daljinu u Zagrebu gdje živi već nekoliko godina, tako da su sjedenje, fast-food i energetska pića bili dio njegove svakodnevice.

“Otkako sam dobio dijagnozu uveo sam više kretanja te izbacio sva energetska i gazirana pića i slatkiše. Stvarno sam prije pretjerivao s time. Žao mi je što nisam ranije pazio na prehranu i što se nisam bavio nekim sportom.”

Simptomi koje je moguće pripisati i prehladi

Naš sugovornik je na početku mislio da su njegovi simptomi rezultat prehlade jer mu je u to vrijeme neprestano radio klima uređaj. Međutim, nakon konzultacija s prijateljicom koja radi u zdravstvu odlučio je izmjeriti razinu glukoze u krvi.

Postoji nekoliko načina dijagnosticiranja, a jedan od njih je i mjerenje glukoze u krvi. Dijagnoza šećerne bolesti postavlja se ako je razina glukoze u krvi veća od 7 mmol/L natašte, odnosno 11,1 mmol/L poslije obroka. Naš sugovornik je u krvi imao 19 mmol/L.

“Isti dan sam ugovorio termin kod doktorice, ali kako nije radio sustav za naručivanje morao sam otići u hitnu KB Merkura gdje je dijabetolog bio u smjeni. On me uputio u daljnje procedure na čemu sam mu zahvalan.”

U KB Merkuru napravljene su mu detaljne analize nakon čega je saznao da nema nikakvih komplikacija. Dijabetes je u Hrvatskoj treći vodeći uzrok smrti i glavni uzročnik brojnih zdravstvenih tegoba.

Život nakon dijagnoze

Najveći problem je što velik dio bolesnika ni ne zna da boluje od šećerne bolesti, već sazna tek kad dođe do komplikacija. Neke od najčešćih su srčani udar, zatajenje bubrega, amputacija udova i sljepoća.

Kako bi spriječio daljnje komplikacije, morao je promijeniti svoju rutinu, pa je tako uz više kretanja i manje nezdrave hrane, dio njegove svakodnevice postalo i uzimanje inzulina prije svakog glavnog obroka i jednom navečer.

Iako nije vodio zdrav život, dijagnoza dijabetesa ga je iznenadila. Dodaje da je u vrijeme lockdowna radio u Beču pa su kretanja bila vrlo ograničena, što je dodatno utjecalo na njegov manjak fizičke aktivnosti.

Uz to, njegov djed je imao starački dijabetes pa vjeruje da je moguće da je i genetika odigrala svoje po tom pitanju. Priznao nam je i da mu prije posjeta hitnoj, primjerice, pojam indeksa tjelesne mase, odnosno BMI-ja, nije bio ni na kraj pameti.

Velika promjena za sve dijabetičare

Dijagnoza mu je tako donijela i češće posjete liječnicima radi kontrole ili odlaske u ljekarnu po sve potrebne lijekove. Na njegovom trenutnom poslu mu po tom pitanju maksimalno izlaze u susret pa sve to može rješavati i za vrijeme radnog vremena, bez imalo ustručavanja.

Ono što ističe kao najveću pomoć suživotu s dijabetesom je korištenje FreeStyle Libre 2 sustava koji čine senzor, FreeStyle LibreLink aplikacija i LibreView program.

Kako nam je naš sugovornik objasnio, FreeStyle Libre 2 uređaj bezbolno se postavlja na nadlakticu, a ovaj diskretni senzor zatim automatski šalje sve informacije na pametni telefon. “Stvarno bi mi sad bilo teško vratiti se na klasično bockanje prije svakog obroka.”

Senzor funkcionira u kombinaciji s aplikacijom koja prikuplja sve informacije i zatim ih, uz pristanak korisnika, automatski dijeli i s liječnikom što omogućuje bolju kontrolu i razumijevanje same bolesti. Dovoljan je samo jedan pogled na mobitel i svi podaci su dostupni.

FreeStyle LibreLink aplikacija

FreeStyle Libre sustav nagrađen je i Prix Galienom, Nobelovom nagradom za inovacije u biofarmaceutskom istraživanju, za najbolju medicinsku tehnologiju u proteklih 50 godina. Bolja kontrola dijabetesa dovela je i do toga da je FreeStyle LibreLink jedna od najpopularnijih zdravstvenih aplikacija u Njemačkoj i Portugalu.

Novo ažuriranje aplikacije omogućuje očitanje glukoze u stvarnom vremenu i automatski mjeri vrijednost svake minute. Tako je u svakom trenutku moguće provjeriti razine glukoze, a podatke mogu provjeriti oboljeli, ali i njima bliske osobe kroz aplikaciju LibreLinkUp.

Tu aplikaciju najčešće koriste roditelji djece oboljele od dijabetesa jer im pruža osjećaj sigurnosti i kontrole. Kao dodatnu pomoć koriste ju i treneri djece koja imaju dijabetes, a pomaže i u staračkim domovima.

“Ovo je odlična stvar. FreeStyle Libre 2 sustav je odličan i volim to što se oglasi alarm na mobitelu ako je razina šećera jako niska ili pak povišena, tako da imam jednu brigu manje.”


Sadržaj nastao u suradnji s Abbottom.

Kućište senzora, FreeStyle, Libre i srodne trgovačke marke su zaštićene marke društva Abbott.

©2024 Abbott ADC-89752 v 1.0 Abbott Laboratories d.o.o., Koranska 2, Zagreb.