Tko je što dobio važnim nuklearnim sporazumom s Iranom, u 5 točaka

Na ulicama Teherana se slavi, no neki kritičari su protiv sporazuma

US Secretary of State John Kerry (L) talks with Iranian Foreign Minister Mohammad Javad Zarif on May 30, 2015 in Geneva. Top US and Iranian diplomats are gathering in Geneva this weekend, hoping to bridge differences over a nuclear inspection accord and economic sanctions on Tehran. AFP PHOTO / POOL / SUSAN WALSH
FOTO: AFP/AFP PHOTO / POOL

Iran i čelnici šest svjetskih sila dogovorili su povijesni nuklearni sporazum koji će Iranu ukinuti sankcije u zamjenu za ograničenje opsega njegova nuklearnog programa. Na ulicama Teherana slavlje je trajalo dugo u noć, a reakcije u ostatku svijeta bile su iznimno različite; od pesimizma izraelskog premijera Benjamina Netanyahua do opreznog optimizma američkog predsjednika Baracka Obame.

Međutim, što točno piše u sporazumu i što to točno znači za Iran i njegovu ekonomsku budućnost? U Iranu i SAD-u postoje osobe koje kritiziraju sporazum govoreći da su njihovi predstavnici bili previše željni postizanja sporazuma te su dali previše ustupaka, piše New York Times.

U nastavku možete pročitati što su sve tražili Iranci i Amerikanci na početku pregovora, a što su dobili u postignutom dogovoru.

1. Embargo na oružje

Iran je tražio trenutno podizanje embarga na oružje, a SAD je tražio da embargo ostane. Pregovorima je postignut dogovor da embargo ostane, ali da neće biti trajan. Prema trenutnom dogovoru, embargo na balističke projektile će biti podignut nakon najviše osam godina, a na konvencionalno oružje nakon najviše pet godina.

Međutim, Međunarodna agencija za nuklearnu energiju (IAEA) može savjetovati i ranije ukidanje embarga ako ustanove da Iran razvija nuklearni program isključivo u mirnodopske svrhe.

2. Ekonomske sankcije

SAD je zahtjevao da ekonomske sankcije budu uklanjane postupno, nakon što uvide da Iran poštuje sve stavke dogovora. S druge strane je Iran tražio trenutno podizanje sankcija u trenutku potpisivanja sporazuma.

Može se reći da je Iran kratkoročno više na dobitku nego što je to SAD htio. Naime, najbitnije sankcije, one na energetiku i financijsku industriju mogu biti dignute već ove godine, ustanovi li se da Iran poštuje dogovore iz ugovora. Međutim, dogovor sadrži i stavke o sankcijama koje će biti primijenjene u trenutku ako države utvrde da Iran vara u provođenju dogovora.

3. Kontrole nuklearki

Iran je potpisao Dodatne protokole koji dopuštaju IAEA-i posjete bilo kojem postrojenju za koje sumnjaju da se koristi za razvoj oružja. Prošlog mjeseca je ajatollah Ali Hamenei rekao da posjeti vojnih postrojenjima ne dolaze u obzir.

SAD je zahtjevao mogućnost inspekcije bilo kad i bilo gdje. Dogovorom, nakon iranskih ustupaka, IAEA može kontinuirano nadgledati postrojenja za obogaćivanje i tvornice centrifuga te lokacije na kojima je spremljen uran. IAEA također ima pravo posjetiti bilo koju sumnjivu lokaciju bilo gdje u Iranu, ali Iran ima 24 dana u kojima mora omogućiti pristup inspektorima. John Kerry je rekao da će neke od stavki dogovora trajati 20 do 25 godina, a neke čak i trajno.

4. Razvoj napredne tehnologije

Iran je zahtijevao dopuštenje za razvoj naprednih centrifuga, strojeva kojima se obogaćuje uran. Napredne centrifuge nekoliko su puta učinkovitije od starih i zastarjelih strojeva koje je Pakistan razvijao, a Iran koristi.

S druge strane, SAD je zahtijevao prekid razvoja centrifuga zato što bi napredni strojevi drastično smanjili vrijeme potrebno za proizvodnju materijala za nuklearnu bombu.

Pregovori su završeni gotovo gdje su i počeli. Dogovorom je spriječen razvoj strojeva u idućih deset godina, ali nakon tog roka jako brzo se ukidaju ograničenja razvoja i istraživanja centrifuga.

5. Prošlost iranskog nuklearnog programa

Iranci su kategorički odbijali odgovoriti na bilo kakva pitanja u vezi razvoja nuklearnog oružja. Amerikanci, s druge strane, nisu bili sigurni treba li ispitivati prošlost ili zahtijevati jamstva za budućnost.

Postignutim dogovorom je istražiteljima IAEA-e zajamčen pristup informacijama koje će pomoći Agenciji u izradi izvještaja o mogućoj vojnoj primjeni trenutnih iranskih nuklearnih postrojenja. Iranu je također zabranjen razvoj u određenim područjima znanosti poput metalurgije ili nuklearnih okidača, koji mogu poslužiti kao dokaz nuklearnog razvoja.