8 činjenica koje će vam pomoći da shvatite nasilne prosvjede u Skopju

Prosvjedovalo se zbog zataškavanja ubojstva od strane državnog vrha

Prosvjed u Makedoniji
FOTO: AFP/AFP PHOTO

Ispred zgrade makedonske Vlade u Skopju jučer su se okupili brojni građani kako bi prosvjedovali protiv policijske brutalnosti i zataškavanja nasilja od strane samog državnog vrha. Ovo je 8 stvari koje vam mogu pomoći da shvatite što se točno događalo na masovnom prosvjedu u Makedoniji.

1. Zašto se prosvjedovalo?

Na snimkama koje je objavio Savez socijaldemokrata (SDSM), najveća oporbena stranka u Makedoniji, čuje se razgovor najviših državnih dužnosnika iz kojeg se može zaključiti da je premijer Nikola Gruevski pokušao zataškati ubojstvo Martina Neškovskog iz 2011. godine.

2. Kako je izgledao prosvjed?

Građani su se jučer popodne počeli okupljati pred Vladinom zgradom, gdje su protestirali protiv zataškavanja vladajućih te tražili ostavku Vlade. Gađali su zgradu vlade jajima, a nekoliko je prosvjednika pokušalo probiti policijski kordon te ući u dvorište vlade. Među njima je bio i Aleksandar Neškovski, brat ubijenog Martina.

3. Kako je reagirala policija?

Policija je nakon 22 sata uz upotrebu sile uspjela razbiti demonstracije. Osim vodenih topova, policija je koristila i dimne bombe. Prosvjednici su zapalili nekoliko kontejnera. Ozlijeđeno je najmanje 19 osoba, uključujući jednog fotografa i policajce. Među ozlijeđenima je 15 policajaca, rečeno je iz ministarstva unutarnjih poslova, prenosi Hina. Policija je privela najmanje četiri osobe.

4. Što se dogodilo Martinu Neškovskom?

Martin je bio pristaša vladajuće stranke VMRO DPMNE. Ubijen je 5. lipnja 2011. godine na pobjedničkom slavlju svoje stranke u centru Skoplja nakon parlamentarnih izbora. Brutalno ga je pretukao policajac i pripadnik specijalne jedinice Igor Spasov, koji je osiguravao skup, a koji je poslije osuđen na 14 godina zatvora zbog tog ubojstva. I tada su se u Skopju održali prosvjedi protiv policijske brutalnosti.

5. Što kaže oporba?

Predsjednik SDSM-a Zoran Zaev kaže da je premijer Gruevski znao sve o ubojstvu Martina Neškovskog, tko je izvršio ubojstvo i tko ga je prikrivao. “Nikola Gruevski je znao da su strukture u ministarstvu policije i njegovo osiguranje prikrivali cijeli događaj, kreirali su informacije i netočne policijske zapisnike da se ne bi saznala cijela istina”, tvrdi Zaev.

6. O čemu govori ministrica policije?

Na objavljenoj snimci navodno se čuje kako ministrica policije Gordana Jankulovska potvrđuje da je šef osiguranja premijera Gruevskog angažirao specijalca, koji je kasnije na smrt pretukao Neškovskog. On je, tvrdi oporba na osnovu ovih snimaka, iako nije bio njegov nadređeni, usmeno naredio tom specijalcu da osigurava skup VMRO DPMNE-a. “Živciram se zato što ga u ovom slučaju ti ne možeš sakriti. Ne možeš ga sakriti. Imaš ubojstvo, imaš mrtvog čovjeka”, čuje se kako Jankulovska govori na snimci.

7. Kako premijer pokušava zataškati stvar?

Gruevski u navodnom razgovoru s ministricom policije kaže da se mora reći da je Spasov na stranačkom slavlju bio privatno. “Ne, ti im kategorički reci da on nije član premijerovog osiguranja”, navodno govori Gruevski. “Ne, ja svakako neću”, odgovara Jankulovska. “On radi u jedinici Tigrovi i to nema veze s premijerovim osiguranjem, a drugo – on je izveden pred sud i vjerojatno će do tada već biti u pritvoru”, dodaje Gruevski.

8. Koje je objašnjenje za ubojstvo?

Šef premijerovog kabineta Martin Protuđer na snimci pita koji je razlog ubojstva. “Vidi sada, razlog za ubojstvo. Ovaj o kojem sam ti ranije govorila. Došao je mali u Dom armije, htio je ući, ovi su ga izgurali zato što je iz jedinice Tigrovi, iz njihove bande tamo. Poslije ga je još jednom vidio kada je izlazio, kad smo izlazili iz Doma, i dijete se saplelo, a ovaj ga je prebio. Znači, nije bježao i nije se opirao stavljanju lisičina”, odgovorila mu je ministrica policije Jankulovska.

Policemen help an  injured colleague during a demonstration in Skopje on Skopje on May 5, 2015. Several thousand people protested outside the government building demanding the resignation of Prime Minister Nikola Gruevski, who was accused by the top opposition leader of trying to cover up the death of a 22-year-old who was beaten by a police member in 2011.  AFP PHOTO / TOMISLAV GEORGIEV
U nasilnim prosvjedima ozlijeđeno je 19 ljudi, većinom policajaca AFP