Masovni prosvjedi u Makedoniji jer im je premijer navodno uključen u prikrivanje ubojstva mladića iz 2011.

Premijera Gruevskog oporba optužuje za zataškavanje ubojstva

Prosvjedi u Makedoniji
FOTO: prtscr YouTube

Najveća oporbena stranka u Makedoniji Savez socijaldemokrata (SDSM) danas je objavila snimke navodnih razgovora najviših državnih dužnosnika te ustvrdila da je premijer Nikola Gruevski pokušao zataškati ubojstvo Martina Neškovskog 2011. godine.

Mladić je ubijen 5. lipnja 2011. godine na pobjedničkom slavlju vladajuće stranke VMRO DPMNE nakon parlamentarnih izbora. Bio je njihov pristaša i htio je sudjelovati na proslavi koju je stranka organizirala u centru Skoplja, no brutalno ga je pretukao policajac Igor Spasov, koji je osiguravao taj skup.

Vodenim topovima po prosvjednicima

Nakon što je Savez socijaldemokrata objavio snimke koje sugeriraju da je premijer Gruevski pokušao zataškati to ubojstvo, građani su se popodne počeli okupljati pred vladinom zgradom u Skoplju, gdje protestiraju protiv takvih poteza vladajućih i traže ostavku vlade. Gađali su zgradu vlade jajima, a nekoliko je prosvjednika pokušalo probiti policijski kordon te ući u dvorište vlade, među njima i Aleksandar Neškovski, brat ubijenog mladića, piše Al Jazeera Balkans.

Policija je nakon 22 sata razbila demonstracije, koji su se od popodnevnih sati održavale pred zgradom makedonske Vlade, koristeći pritom silu, navodi Al Jazeera. Osim vodenih topova, policija je koristila i dimne bombe. Prosvjednici su zapalili nekoliko kontejnera.

Po zadnjim je informacijama najmanje deset osoba, uključujući i policajce, ozlijeđeno u sukobima ispred sjedišta vlade. Zasad je policija privela najmanje četiri osobe, javlja skopska televizija Nova.

Lažiranje policijskih zapisnika

Igor Spasov bio je pripadnik specijalne jedinice, a zbog ubojstva Neškovskog osuđen je na 14 godina zatvora. Zoran Zaev, predsjednik SDSM-a, rekao je da je premijer Gruevski znao sve o ubojstvu Martina Neškovskog, tko je izvršio ubojstvo i tko ga je prikrivao. “Nikola Gruevski je znao da su strukture u ministarstvu policije i njegovo osiguranje prikrivali cijeli događaj, kreirali su informacije i netočne policijske zapisnike da se ne bi saznala cijela istina”, tvrdi Zaev.

Na snimci koju je objavila njegova stranka navodno se čuje kako ministrica policije Gordana Jankulovska potvrđuje da je šef premijerovog osiguranja angažirao specijalca, koji je kasnije na smrt pretukao Neškovskog. On je, tvrdi oporba na osnovu ovih snimaka, iako nije bio njegov nadređeni, usmeno naredio tom specijalcu da osigurava skup VMRO DPMNE-a.

Što se čuje na snimkama razgovora?

“Ali, na osnovu usmene naredbe… Čekaj malo, među nama rečeno, kome Urko može dati usmenu naredbu u jedinici u kojoj nije zapovjednik? Je li tako?”, čuje se glas Jankulovske na snimci. “Živciram se zato što ga u ovom slučaju ti ne možeš sakriti. Ne možeš ga sakriti. Imaš ubojstvo, imaš mrtvog čovjeka”, dodaje.

“A što je razlog ubojstva?”, pita Martin Protuđer, šef premijerovog kabineta. “Vidi sada, razlog za ubojstvo. Ovaj o kojem sam ti ranije govorila. Došao je mali u Dom armije, htio je ući, ovi su ga izgurali zato što je iz jedinice Tigrovi, iz njihove bande tamo. Poslije ga je još jednom vidio kada je izlazio, kad smo izlazili iz Doma, i dijete se saplelo, a ovaj ga je prebio. Znači, nije bježao i nije se opirao stavljanju lisičina”, govori Jankulovska.

U navodnom razgovoru između ministrice policije i premijera Gruevskog, premijer tvrdi da treba javnosti reći da policajac Spasov na stranačkom slavlju bio privatno. “Ne, ti im kategorički reci da on nije član premijerovog osiguranja”, navodno govori Gruevski. “Ne, ja svakako neću”, odgovara Jankulovska. “On radi u jedinici Tigrovi i to nema veze s premijerovim osiguranjem, a drugo – on je izveden pred sud i vjerojatno će do tada već biti u pritvoru”, čuje se glas Gruevskog.

“On tamo nije bio službeno, nismo odredili da tamo bude službeno. Najvjerojatnije je bio privatno i privatno je djelovao”, dodaje. Dva mjeseca nakon ubojstva Neškovskog u Skoplju su se održavali protesti protiv policijske brutalnosti. Demonstranti su i tada, ali kao znak odgovornosti; tražili ostavke vrha vlasti.